Dlaczego kobiety rodzą coraz później?

29,7 - tyle lat ma statystyczna Polka w momencie, kiedy decyduje się na pierwsze dziecko. Dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że Polki rodzą coraz później. Jednocześnie z każdym rokiem maleje liczba narodzonych dzieci. Współczynnik dzietności w 2015 roku wynosił 1,3. Co jest przyczyną takich tendencji?

Aneta i Michał pochodzą z małej wioski na Lubelszczyźnie. Tu ukończyli studia, podjęli pierwszą pracę. Niestety, życie ich nie rozpieszczało – zarobki niskie, brak perspektyw rozwoju, nie czuli się na rynku pracy bezpiecznie i stabilnie. Po kilku latach zdecydowali się na emigrację.

Polecane wideo:

Dziś Aneta pracuje w biurze w Warszawie. Michał także. Właśnie spodziewają się pierwszego dziecka. Ona ma ponad 30 lat, on jest rok starszy.

Późne macierzyństwo

  • Decyzja o dziecku była późna i – muszę to przyznać – spontaniczna. - Nie czułam ogromnego instynktu, który ciągnąłby mnie w stronę pieluch – przyznaje Aneta. - Teraz, gdy już czuję ruchy dziecka, patrzę na to inaczej. Ale wtedy ważna była kwestia kredytu, umowy o pracę, kupna własnego mieszkania, samochodu. Na to wszystko trzeba było zapracować. Życie też nie jest tanie.

Aneta i Michał nie są jedyną parą, która na dziecko decyduje się dopiero, gdy poczuje stabilność zatrudnienia. Z roku na rok kobiety przekładają macierzyństwo na później, a co za tym idzie – często rodzą po trzydziestce.

Potwierdzają to dane GUS. W 1990 roku statystyczna Polka rodziła pierwsze dziecko w wieku 26,7 lat. Osiemnaście lat później było to już 28,2 lat, w 2015 roku – 29,7.

Późniejsze macierzyństwo przekłada się na dzietność. Dane są alarmujące – w Polsce spada liczba dzieci. W 2015 roku urodziło się ich 369 tys., podczas gdy w roku 2008 było ich ponad 414 tys. W ubiegłym roku na jedną kobietę przypadało średnio 1,3 dziecka, natomiast w 1990 roku – 2 dzieci. Skąd ta różnica?

Kariera – na pierwszym miejscu

Co jest najważniejsze dla młodego człowieka, który kończy studia? Podjęcie pierwszej pracy. Gdy to już się stanie, czekamy na awans, później na podwyżkę. Czasem zmieniamy pracę, angażujemy się coraz bardziej. Rodzina spada na dalszy plan.

  • Czasami było tak, że mijaliśmy się z Michałem w drzwiach, gdy pracował jeszcze na zmiany. On wracał po nocce, ja wychodziłam rano. Jak wracałam – byłam nie do życia. Nie mieliśmy czasu dla siebie, o dziecku nie było mowy – wspomina Aneta.

– Osoby po wyjściu z pracy pozostałe role wypełniają na tzw. autopilocie. Są zmęczone, rozdrażnione i w związku z tym wykonują tylko te obowiązki, które są niezbędnym minimum, jak przygotowanie posiłku czy ubrania na kolejny dzień roboczy. Nie ma w tym miejsca na budowanie więzi czy rytuałów, które scalają rodzinę – mówi psycholog Jolanta Szczepaniak z Centrum Psychoterapii Vide.

Michał zmienił pracę dopiero po dwóch latach. Ma pełen etat, nieźle zarabia. Stać ich na oszczędzanie, obiad w restauracji i ubrania z wyższej półki.

Kultura instant

Psychologowie wskazują na konkrety. Dzisiejsze społeczeństwo ogromny nacisk kładzie na oszczędność czasu, chce jak najwięcej zadań wykonać w jak najkrótszym czasie. Zakupy przez internet, rozmowa telefoniczna zamiast spotkania, odgrzewane jedzenie. Na rodzinę nie ma czasu. Brak szczerych kontaktów międzyludzkich, wzorców zachowań.

  • W takim świecie człowiek nie jest przygotowany na długoterminową inwestycję, jaką jest małżeństwo i wychowanie potomstwa – potwierdza ekspertka.

Niestabilność zatrudnienia

  • Pewnie gdybym umowę o pracę otrzymała już na początku, albo gdybyśmy mieli ją oboje, teraz spodziewałabym się nie pierwszego, ale już drugiego dziecka – przypuszcza Aneta. I jest w tym ziarnko prawdy.

Młodzi ludzie często skarżą się na brak poczucia stabilności zatrudnienia, niskie zarobki. Do tego dochodzą coraz wyższe rachunki, raty kredytów. Kobiety przykładają też wagę do tego, jak ich sytuacja zawodowa będzie wyglądała podczas ciąży i po porodzie – czy nie zostaną zwolnione, czy otrzymają odpowiednie świadczenia. To wszystko przekłada się na odwlekanie decyzji o macierzyństwie na kolejne lata.

Zdrada niejedno ma imię

Z badań spekulujących Centrum Profilaktyki Społecznej wynika, że cztery na pięć par w naszym kraju doświadczy zdrady. Choć te wyniki mogą szokować, wiążą się z oficjalnymi wskaźnikami podawanymi przez GUS. Systematycznie rośnie liczba rozwodów. Od początku lat 90. wzrosła o połowę – w 1990 roku było ich 42,4 tys., w 2015 roku – 67,3 tys.

– Do niedawna zdrada była domeną głównie mężczyzn, jednak zdradzają i mężczyźni i kobiety. To, co wspólne i niezależne od płci, to brak od partnera lub partnerki uwagi, poczucia, że druga osoba jest ważna, oraz rutyna w związku. Małżonkowie będąc jakiś czas ze sobą nabierają fałszywego przekonania, że nie trzeba już tyle ze sobą rozmawiać. Zapominają, że nie trzeba się kłócić w związku, czasami wystarczy przestać ze sobą rozmawiać, aby go zniszczyć. Jeśli małżonek nie widzi swojej wartości w oczach drugiej osoby, zacznie szukać jej u kogoś innego – diagnozuje Jolanta Szczepaniak z Centrum Psychoterapii Vide.

Komentarze

Dyskusje na forum

PORONIENIE

mimiewelinka • ostatni post 1 tydzień temu

2

pomocy

~adelaaa • ostatni post 1 tydzień temu

3

ciaza

~mel12 • ostatni post 1 tydzień temu

3
Artykuły Decyzja o ciąży
Decyzja o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Porozmawiajmy o ciąży

Rozmowy o ciąży są ważne dla wszystkich kobiet planujących macierzyństwo.

Decyzja o ciąży

Odpowiedni wiek na ciążę

Odpowiedni wiek na ciążę

Najlepszy wiek na ciążę to czas, w którym wszystkie warunki sprzyjają zostaniu mamą. Przy określaniu najlepszego momentu na zajście w ciążę

Decyzja o ciąży

Ciąża po cesarskim cięciu

Ciąża po cesarskim cięciu

Kiedy najlepiej zajść w następną ciążę? Ile czasu potrzeba, by rana pooperacyjna się prawidłowo zrosła? Czy kolejna ciąża również zakończy się cesarskim cięciem?

Decyzja o ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Witaminy zalecane w ciąży

Przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie i swoją dietę. Czasem wystarczy jeść dużo warzyw i owoców, aby przekazać dziecku to co najlepsze, ale czasem też lekarz może zalecić przyjmowanie specjalnych witamin dla ciężarnych.

Decyzja o ciąży

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

Dlaczego warto urodzić pierwsze dziecko przed trzydziestką?

finansowa, niepewna praca - to tylko niektóre z przyczyn. Wiele mówi się o zagrożeniach, jakie wynikają z późnej ciąży. Niewiele osób wie natomiast (...) na zajście w ciążę Badania wykonane przez Główny Urząd Statystyczny...

Decyzja o ciąży

Aborcja

ciąży i dostaje czas na podjęcie finalnej decyzji. We Francji aborcja jest dopuszczalna do 10 tygodnia ciąży, a w Wielkiej Brytanii do 24 tygodnia (...) Temat usunięcia ciąży od lat...

Decyzja o ciąży

Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny otacza wiele mitów i niesprawdzonych „faktów". Jednym z nich jest przekonanie, że niepłodność kobieca zdarza się dużo częściej niż męska. Tak naprawdę problemy z płodnością pojawiają się w równym stopniu u mężczyzn i u kobiet. Według...

Decyzja o ciąży

Zegar biologiczny

Niejedna bezdzietna kobieta po 30 usłyszała od życzliwej ciotki lub kuzynki, że jej zegar biologiczny tyka i najwyższy czas na zajście w ciążę (...) faktycznie spada po 35 roku życia. Mimo to zajście w ciążę nadal jest...

Decyzja o ciąży

Gdy on nie chce dziecka

nie chce dziecka? Kiedy kobieta marzy o maluszku, a partner unika rozmów dotyczących ciąży, powiększenia rodziny i ciągle utrzymuje (...) ojca - wywiad Doroty Zawadzkiej, cz. 2 Maciej Kurzajewski o roli ojca - wywiad Doroty Zawadzkiej,...

Decyzja o ciąży

Ciąża - lepiej o to nie pytaj!

Ciąża - lepiej o to nie pytaj!

!" i opublikowała post na Facebooku, którym chciała powstrzymać frustrujące pytania o potomstwo. Kiedy planujesz mieć dziecko? Decyzja o powiększeniu rodziny (...) czas". Ale wiele z nich zwyczajnie nie może zajść w ciążę....