Dieta przeciwgrzybiczna. Za pomocą odpowiedniego żywienia pozbędziesz się candidy z organizmu
Przeciwgrzybiczna dieta candida ma na celu złagodzić objawy obecności grzybów i usunięcie ich z organizmu. Jej skuteczność nie jest poparta dowodami naukowymi - opiera się na podstawach innych diet. Wyklucza spożywanie węglowodanów, cukrów i alkoholu.
1. Candida – czym jest?
Candida to grzyb, który najczęściej występuje w naszym ciele. Nie jesteśmy tego świadomi, ale może pojawiać się w okolicach ust, paznokci u rąk, w przewodzie pokarmowych i w okolicach intymnych. Przeważnie nie powoduje szkodliwych następstw, ale może prowadzić do nieprzyjemnych infekcji. Istnieje ponad 150 znanych gatunków tego grzyba. Co więcej, żyją w naszym ciele. Jednak tylko 15 może wywołać problemy zdrowotne. Najgroźniejsza jest Candida albicans odpowiada za połowę przypadków zachorowań.
Do najpopularniejszych objawów nalezą: nudności, zaparcia, wzdęty brzuch, problemy ze skórą, zakażenia dróg moczowych, drażliwość i zaburzenia nastroju.
Ryzyko zarażenia tym grzybem wzrasta, gdy jesz dużo rafinowanych węglowodanów, spożywasz dużo alkoholu, przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, plastry hormonalne lub masz zaburzony układ odpornościowy.
2. Dieta candida – możliwa opcja leczenia
Plan żywieniowy w jej ramach nie zawiera glutenu, alkoholu, cukru oraz wybranych produktów mlecznych. W jadłospisie znajdują się za to owoce i warzywa.Dieta ta ma na celu zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Konieczne jest wprowadzenie żywności, która korzystnie wpływa na jelita.
Do diety trzeba się jednak przygotować. Należy zacząć ją powoli. Nie odstawiaj naraz cukru, kofeiny i glutenu. Skup się na jednym składniku i na początku zrezygnuj tylko z niego. Pamiętaj, że taki sposób żywienia powinien trwać krótkoterminowo - do czasu dopóki nie miną objawy.
3. Dieta candida – co jeść
W jadłospisie powinny się pojawić owoce o niskiej zawartości cukru. Należą do nich cytryna, limonki i jagody. Powinny być jednak spożywane w niewielkich ilościach. Na naszych talerzach powinny królować warzywa: szparagi, brukselka, brokuły, jarmuż, seler, ogórek, bakłażan i pomidory. Jedz je na surowo lub przygotowuj na parze. Cennymi składnikami będą ziarna bezglutenowe takie jak proso, komosa ryżowa czy gryka.
Pamiętaj również o zdrowych tłuszczach: awokado, oleju lnianym i oliwie z oliwek. Warto jeść też jajka. Jeśli chodzi o mięso to możesz spożywać drób. Ważne jest jednak żeby był wysokiej jakości. Najlepsza są odmiany organiczne. Nie żałuj sobie również przypraw. Możesz doprawiać swoje potrawy czarnym pieprzem, solą, cynamonem, koperkiem czy siemieniem lnianym. Nie bój się używać octu jabłkowego, kiszonej kapusty, stevi, kawy z cykorii i napojów bezkofeinowych.
Dieta ta polega na odstawieniu niektórych pokarmów. Nalezą do nich przetworzona żywność, niektóre mięsa, tłuszcze oraz napoje kofeinowe i alkoholowe.
4. Dieta candida – przykładowy jadłospis
Dieta ta będzie smaczna nawet dla najbardziej wymagającego podniebienia. Miedzy posiłkami możesz jeść owoce (np.jabłka) i przekąski warzywne (jarmuż, marchewka, seler naciowy). Pamiętaj, aby wypijać minimum 2 litry wody. Przykładowy jadłospis na jeden dzień, wygląda następująco:
Śniadanie: jajecznica z pomidorami i dodatkiem awokado. Obiad: pieczony kurczak i sałata Kolacja: Makaron z cukinii z surowym czosnkiem, zielonym pesto i oliwą z oliwek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zobacz też: Od urodzenia nie jadła cukru. Oto jak wygląda mała Grace dzisiaj.