Depresja poporodowa może również dotyczyć nowych tatusiów
Mężczyźni również mogą cierpieć na depresję poporodową po urodzeniu ich dziecka.
"Tatusiowie chcą być częścią doświadczenia, jakim jest opieka nad noworodkiem, ale często czują się tak, jakby byli zbędni" - powiedziała dr Yaprak Harrison, profesor psychiatrii na Centrum Medycznym UT Southwestern w Dallas.
"Mamy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że wykluczają tatę z opieki nad dzieckiem, a oni też mogą chcieć spędzać z nim czas" - powiedziała Harrison.
Harrison i jej współpracownicy zauważają w komunikacie prasowym Centrum Medycznego, że badania wykazały, że 1 na 10 mężczyzn zmaga się z tą depresją po porodzie, pomimo tego, że jest ona na ogół kojarzona z młodymi mamami.
Naukowcy wyjaśniają, że u nowych ojców, tak jak u nowych matek, mogą wystąpić zmiany nastroju i zmiany hormonalne.
Naukowcy jednak zaznaczają, że choć niektóre z prezentowanych objawów również mogą być podobne, takie, jak skrajne zmęczenie i zmiany w jedzeniu lub nawykach snu, to jednak jest mniej prawdopodobne, że mężczyźni będą tak płaczliwi, jak kobiety, więc depresja może wyglądać inaczej u mężczyzn.
Według autorów badania mężczyźni z depresją poporodową mogą potrzebować wsparcia rodziny wraz z profesjonalnym leczeniem, które obejmuje jedną lub więcej z następujących czynności: psychoterapie, terapie par, leki i ćwiczenia.
"Kilka wskazówek, dotyczących wsparcia obejmuje zachęcanie do zaangażowania się ojca w opiekę nad dzieckiem i dla pary, aby spędzała ze sobą więcej czasu" - mówi dr Robyn Horsager-Boehrer, szef położnictwa i ginekologii w szpitalu w UT Southwestern University.
Horsager-Boehrer dodaje również, że należy się również upewnić, że mężczyzna wie, że depresja poporodowa jest powszechna i to nie jego wina. Bardzo ważne jest również zapewnienie, że nie jest sam ze swoim problemem.
Naukowcy twierdzą, że niektórzy ludzie są bardziej narażeni na rozwój depresji poporodowej niż inni. Są to ci, którzy wcześniej zmagali się z depresją lub mają historię rodzinną problemów ze zdrowiem psychicznym, a także ci, którzy walczą z brakiem snu oraz tatusiowie, którzy czują się odizolowani zarówno od swojego dziecka, jak i partnerki.
Depresja poporodowa u kobiet jest dość częsta. Po narodzinach dziecka zmęczenie i niewyspanie się w pierwszych miesiącach życia dziecka jest rzeczą naturalną. Jednak, gdy kobieta ma poczucie, że musi sobie poradzić ze wszystkim sama, a dodatkowo partner jej nie wspiera, ani nie chce wysłuchać, może to doprowadzić do rozwoju depresji.
Bardzo ważne jest, aby w tych trudnych chwilach kobieta mogła porozmawiać z kimś, kto jej wysłucha, a nie będzie oceniał. Wyrażenie swoich emocji jest tak samo ważne, jak zrobienie tego tak jak chcemy. Dodatkowo kobieta sama powinna sobie dać prawo do tego, że nie zawsze musi być zadowolona z macierzyństwa i tego, jak ono wygląda. Każdy ma prawo do zmęczenia, gorszych dni i złości.