Trwa ładowanie...

Depresja a łysienie

Avatar placeholder
17.05.2019 11:31
Depresja a łysienie
Depresja a łysienie (123rf)

Powodów do obniżenia nastroju jest bardzo wiele. Poprzez problemy ze zdrowiem, problemy w pracy, stres, kłótnie w związku, niska samoocena, brak wiary we własne możliwości, aż do utraty włosów. Łysienie może powodować u niektórych wstydliwy problem. Wstydliwy do tego stopnia, że samopoczucie gwałtownie spada i rozwijają się zaburzenia psychiczne. Czym są choroby psychodermatologiczne?

spis treści

1. Przyczyny łysienia

Za łysienie, czyli wypadanie włosów, może odpowiadać: Stres. Geny. * Choroby skóry. Łysienie przyczynia się nie tylko do zmiany wyglądu, ale związanego z tym pogorszenia nastroju, drażliwością i problemami psychicznymi.

2. Łysienie a choroby psychodermatologiczne

Wypadanie włosów można zaliczyć do grupy chorób, które łączą w sobie problemy psychiczne z problemami dermatologicznymi. Nazywamy je chorobami psychodermatologicznymi. Dzieje się tak, gdyż człowiek emocjonalnie reaguje na problemy z jego zdrowiem, w tym również związanymi ze skórą i włosami.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Łysienie dla wielu osób jest wstydliwym problemem
Łysienie dla wielu osób jest wstydliwym problemem

3. Wypadanie włosów a depresja

To musisz wiedzieć:

Łysienie może wywołać stres, obniżyć naszą samoocenę spowodowaną zmianą wyglądu i nieakceptowaniem danej sytuacji i pogorszenie nastroju. Jeżeli żadne preparaty na wypadanie włosów nie skutkują, problemy emocjonalne mogą się nasilić. Wówczas osoba chora unika spotkań towarzyskich, wycofuje się z relacji z innymi, a to tylko potęguje stres i depresję. Niestety, jeden problem potęguje drugi. Depresja ma bowiem wpływ na pracę całego organizmu. Może zatem zwiększać stres i problemy dermatologiczne, a co za tym idzie przyspiesza wypadanie włosów.

Witaminy, które pomogą twoim włosom rosnąć
Witaminy, które pomogą twoim włosom rosnąć [10 zdjęć]

Witaminy oraz minerały są niezbędne dla prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w organizmie.

zobacz galerię

4. Leczenie

Podczas leczenia depresji, która rozwinęła się pod wpływem wypadania włosów należy zwrócić uwagę na oba czynniki. Pomoc psychologa i psychoterapeuty powinna być ściśle związana z pomocą dermatologiczną. Dzięki temu leczenie będzie bardziej efektywne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze