Trwa ładowanie...

Czy warto karmić piersią? TAK! To miliard dolarów oszczędności dziennie!

Avatar placeholder
16.07.2019 12:46

Miliard dolarów dziennie – tyle oszczędza świat na karmieniu piersią! Nie chodzi tu tylko o produkcję mleka modyfikowanego, ale przede wszystkim o fakt, że matki karmiące zabezpieczają siebie i swoje potomstwo przed wieloma groźnymi i kosztownymi chorobami.

1. Karmienie piersią to samo zdrowie i... oszczędność!

341 miliardów dolarów rocznie – to wynik globalnych oszczędności, które zaoszczędza świat na karmieniu piersią. Analizę tę przeprowadził zespół badaczy pod przewodnictwem kanadyjskich naukowców, zorganizowanych wokół inicjatywy Alive & Thrive.

Przeanalizowani oni różnego rodzaju dane z sześciu ostatnich lat, które związane są z karmieniem piersią i opieką nad dziećmi. Analiza dotyczyła ponad 100 państw. Okazało się, że matki karmiące piersią zabezpieczają swoje dzieci przed przedwczesną śmiercią w przyszłości i różnego rodzaju schorzeniami.

- Karmienie piersią to podstawowe prawo człowieka, które ratuje życie, ale też wpływa pozytywnie na naszą gospodarkę – podsumował Dylan Walter kanadyjski ekspert do spraw ekonomii zdrowia, który koordynował wspomniane badania. Naukowiec opowiedział także o nowej stronie internetowej Alive & Thrive, która jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie i ma na celu pomagać poszczególnym władzom w mierzeniu strat gospodarczych w poszczególnych krajach, gdy nie promują oni karmienia piersią.

Zobacz też: 10 faktów o karmieniu piersią, o których powinnaś wiedzieć

2. Jak długo karmić piersią? Ważne jest pierwsze pół roku

Jakie są zalecenia? Światowa Organizacja Zdrowia ONZ zaleca, by niemowlęta były karmione wyłącznie piersią przez co najmniej pierwsze 6 miesięcy życia, a następnie karmione mlekiem matki i innymi pokarmami do ukończenia drugiego roku życia.

Dodatkowo WHO opowiedziało się za tym, by co najmniej połowa dzieci na świecie była karmiona piersią do pół roku. Jak zalecenia mają się do rzeczywistości? Wspomniana strona internetowa podaje wskaźnik na przykład dla Chin – 21 proc. W Stanach Zjednoczonych dzieci karmionych piersią jest 24 proc., a w Meksyku to 31 proc. Niestety większość państw nie spełnia normy ustalonej przez WHO.

Jak na tym tle wygląda Polska? Według badań z 2018 roku, 54 proc. polskich matek karmi swoje dziecko piersią przynajmniej do 6. miesiąca życia, ale jedynie 6 proc. zgodnie z zaleceniami WHO, czyli wyłącznie piersią w pierwszym półroczu.

3. To się opłaca!

Dlaczego karmienie piersią jest tak ważne i skąd biorą się te oszczędności? Karmienie piersią zapobiega różnego rodzaju biegunkom i zapaleniom płuc, a także przed wieloma chorobami, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu niemowlęcia takimi jak: cukrzyca typu 1 i 2, alergie czy próchnica zębów mlecznych. Dzieci karmione piersią w późniejszym wieku rzadziej cierpią na schodzenia układu sercowego i nadwagę.

Tymczasem tylko 40 proc. niemowląt w wieku poniżej 6 miesiąca życia jest karmionych wyłącznie piersią. Zdaniem naukowców, można byłoby uniknąć aż 820 tys. zgonów dzieci rocznie, gdyby zmienić te statystyki w górę chociażby o 10 proc.!

Zobacz też: Karmienie piersią a dieta matki

4. Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Naukowcy zorganizowani wokół inicjatywy Alive & Thrive mają nadzieję, że strona pomoże zmienić nastawienie rządów do karmienia piersią. To po prostu się opłaca! Czego potrzebujemy, by zmienić statystyki? Kampanii społecznych, inicjatyw ale też udogodnień dla matek chcących karmić piersią po powrocie z urlopu macierzyńskiego do pracy. Ważne jest, by kobiety karmiące piersią dłużej nie czuły się stygmatyzowane i nękane, a czuły wsparcie i pełne zrozumienie.

A co, gdyby w Polsce istniał dodatek 500+ dla matek karmiących piersią? Warto poruszyć ten temat szczególnie teraz. 1 sierpnia rozpoczyna się Światowy Tydzień Karmienia Piersią!

Zobacz też: Karmienie piersią po cesarce

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze