Trwa ładowanie...

Czy spożywanie tranu podczas ciąży wpływa na inteligencję dziecka? Nowe badania

Naukowcy od lat próbują znaleźć dowody na to, że spożywanie tranu wpływa pozytywnie na inteligencję i rozwój poznawczy. Niektórzy uważają nawet, że przyjmowanie tego typu suplementów w ciąży może sprawić, że dziecko będzie miało wyższe IQ. Co ustalono w najnowszych badaniach?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Co polskie szpitale serwują kobietom w ciąży?"

spis treści

1. Tran a rozwój dziecka

Spożywanie tranu wpływa pozytywnie na budowanie odporności. Zdrowe kwasy w nim zawarte mają duży wpływ na rozwój płodu. Biorą one udział w procesach budowy mózgu i układu nerwowego, zapobiegając jednocześnie wadom wrodzonym cewy nerwowej.

Badania dowiodły, że matki, które przyjmują suplementy oleju rybnego, rodziły dzieci w terminie z większą wagą urodzeniową. Według niektórych badań przyjmowanie tranu podczas ciąży, zmniejsza ryzyko rozwoju astmy u dziecka o 80 proc.

Jednak nie wszyscy wierzą w te teorie. Dr Steve Adams z Idaho Falls uważa, że to, że korzyści płynące ze spożywania kwasu DHA nie zostały udowodnione, nie oznacza, że ich nie ma.

"Nawet jeśli nie można tego łatwo udowodnić (ponieważ trudno jest udowodnić efekty rozwojowe), warto z niego skorzystać" - wyjaśnił.

Dr Adams opiera swój argument na fakcie, że kwas DHA jest niezbędny we wczesnych latach życia. DHA gromadzi się w siatkówce oczu i mózgu dziecka. W związku z tym jest niezbędny dla wzroku i rozwoju neurologicznego.

Według badań z lat 90. XX wieku dzieci, które regularnie spożywały preparaty z DHA, miały lepszy wzrok i rozwój poznawczy. Wyniki te były tak przekonujące, że Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła dodawanie DHA do mleka w proszku.

Mimo że badania obejmowały jedynie dzieci karmione w ten sposób, sprowokowało to kolejne doświadczenia. Naukowców interesował przede wszystkim wpływ poziomu DHA na rozwój płodu podczas ciąży. Ich badania miały na celu zbadanie, czy dzieci urodzone przez matki z wysokim poziomem DHA podczas ciąży wykazują wcześniejszy rozwój wzrokowy i poznawczy.

2. Przyjmowanie tranu w ciąży

Jednak według badań zespołu z South Australian Health and Medical Research Institute (SAHMRI), który obserwował setki kobiet w trakcie ciąży, aż do osiągnięcia przez ich dzieci siedmiu lat, naukowcy nie stwierdzili związku między przyjmowaniem tranu przez matki a rozwojem poznawczym dzieci. Stwierdzono, że suplementy z tranem nie były ani szkodliwe, ani korzystne.

"Ogólnie stwierdziliśmy, że nie było żadnych korzyści. Dzieci, których mamy przyjmowały tran, nie wydają się mieć żadnych korzyści dla rozwoju mózgu" – powiedziała dr Jacqueline Gould, główna autorka badań.

Jednej grupie podawano dzienną dawkę 800 mg DHA, a drugiej placebo. Badanie to zostało przeprowadzone w ostatnich miesiącach ciąży. Dzieci urodzone przez te matki były badane w wieku czterech i siedmiu lat. Wśród testów było badane IQ, język, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji, pamięć i wyniki w nauce.

Tran w ciąży
Tran w ciąży (GettyImages)

Ku zaskoczeniu naukowców podczas pierwszego badania, dzieci, których matki otrzymywały DHA w czasie ciąży, nie różniły się wynikami od tych, których matki przyjmowały placebo.

"Głównie przyglądaliśmy się inteligencji dzieci. W wieku 18 miesięcy przeprowadziliśmy z nimi kilka badań, a potem znowu, gdy osiągnęły cztery lata i dopiero teraz, gdy skończyły siedem lat" - dodała.

Kiedy druga obserwacja została wykonana 3 lata później, wyniki były takie same. Nie było żadnych wyjątkowych dowodów na to, że DHA poprawił ich rozwój.

Jednak matki, które otrzymały DHA, skarżyły się, że ich dzieci są niegrzeczne. Dr Jacqueline Gould zauważa jednak, że te niepożądane skutki mogą być wynikiem przypadku, ale nie suplementów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.