Czy robisz to źle? Produkty, których nie można trzymać w lodówce
Wkładamy do lodówki sporo produktów, aby zachowały świeżość przez dłuższy czas. Jednak okazuje się, że nie jest to konieczne. Część z nich może stracić smak pod wpływem niskiej temperatury, inne z kolei świetnie poradzą sobie w temperaturze pokojowej.
1. Przechowywanie rzeczy w lodówce
Często zdarza się, że wkładamy wiele produktów do lodówki po to, aby zachowały dłużej świeżość i mogły nam służyć dłużej. Boimy się, że część z nich zepsuje się i będziemy zmuszeni pozbyć się ich. Okazuje się jednak, że część z nich trzymamy w lodówce niepotrzebnie.
Istnieje grupa produktów, która przechowywana poza lodówką bardzo szybko się zepsuje. Wśród nich znajdziemy m.in. mleko, jogurty, sery i mięso. A co z pozostałymi produktami? Czy niska temperatury w lodówce nie wpływa na ich jakość?
2. Rzeczy, których nie można trzymać w lodówce
Większość osób wie, że pomidory przechowywane w lodówce tracą smak, kolor i aromat. Podobnie jest w przypadku produktów do smarowania np. masła orzechowego, które z uwagi na dużą zawartość soli nie zepsuje się w temperaturze pokojowej. Odchodzi się więc od wkładania ich do lodówki. Jednak tak się nie dzieje chociażby w przypadku masła, mimo że nie ma potrzeby przechowywać go w niskich temperaturach.
Jaki jest więc najlepszy sposób na przechowywanie masła? W okresie jesienno-zimowym dobrym rozwiązaniem będzie odpowiednia maselniczka. Powinna być szczelna, aby tlen i światło nie dotarły do schowanego w niej masła. Przyjmuje się, że masło przechowywane w ten sposób jest dobre przez ok. 7 dni.
Zdarza się również, że rozpoczętą tabliczkę czekolady wkładamy do lodówki. Okazuje się, że niepotrzebnie. Zdaniem niektórych znawców kakaowych specjałów, niska temperatura spowoduje, że nie będzie uwalniał się z nich smak i aromat. Trudno nie przyznać im racji – zimna czekolada różni się od tej przechowywanej w temperaturze pokojowej.
Innymi produktami, którym lodówka może bardziej pomóc niż zaszkodzić jest olej i oliwa z oliwek. Sztuczne światło może źle wpłynąć na działanie przeciwutleniaczy. Lepiej więc będzie przechowywać je po prostu w szafce. Temperatura pokojowa nie popsuje, ani ich smaku, ani aromatu.
Z kolei w przypadku główek czosnku istnieje tu pewien haczyk. Otóż, całe główki czosnku należy przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Z kolei po obraniu lepiej włożyć je do lodówki. W przeciwnym razie stracą smak i aromat.
Na koniec warto przyjrzeć się produktom kosmetycznym, które trzymamy w lodówce. Wiele kobiet uważa, że trzymanie lakierów do paznokci w niskiej temperaturze spowoduje, że zachowają świeżość. Niestety to nie zagwarantuje nam posiadania lakieru przez dłuższy czas. Co więcej, może to spowodować, że nasz kosmetyk będzie lepki i kleisty. Gdzie więc najlepiej przechowywać lakiery do paznokci? Najlepiej sprawdzi się ciemne i chłodne miejsce, w którym nie będą miały dostępu do światła.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl