Trwa ładowanie...

Czy można pić alkohol podczas karmienia piersią? Co o zachowaniu Beyonce twierdzą eksperci?

Avatar placeholder
26.03.2021 13:38
Czy można pić alkohol podczas karmienia piersią? Co o zachowaniu Beyonce twierdzą eksperci?
Czy można pić alkohol podczas karmienia piersią? Co o zachowaniu Beyonce twierdzą eksperci? (123rf)

Karmienie piersią to okres szczególny w życiu kobiety. Jest to bowiem czas, kiedy nawiązuje ona bardzo silną więź ze swoim nowo narodzonym dzieckiem. Decyzję o naturalnym karmieniu, każda z nas podejmuje indywidualnie. Większość kobiet chce karmić dziecko piersią, choć nie zawsze jest to możliwe. Jeśli już się na to zdecydujemy, powinnyśmy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej diety. Nie chodzi tu jednak o to, żeby wszystkiego sobie odmawiać, tylko o to, by dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych, tak ważnych dla nas i dla rozwoju naszego dziecka.

spis treści

Szczególnie niebezpieczne są w tym okresie wszelkiego typu używki – palenie papierosów i picie alkoholu, które przenikają do mleka matki. Sporo kontrowersji wzbudziło w ostatnim czasie zachowanie amerykańskiej piosenkarki Beyonce, która została niedawno mamą bliźniąt – Sira i Rumi Carter. 36-letnia gwiazda opublikowała na swoim Instagramie zdjęcie, na którym widzimy ją z lampką alkoholu – najprawdopodobniej czerwonego wina.

Beyonce pije wino po porodzie
Beyonce pije wino po porodzie (Instagram.com)

Fotografia wywołała falę podejrzeń, że piosenkarka pije alkohol podczas karmienia. Nie jest jednak jasne, czy Beyonce na pewno karmi bliźniaki piersią. Tuż po porodzie gwiazda zdradziła w wywiadzie dla magazynu "People”, że jej pierwsze dziecko, córeczka Blue Ivy, była karmiona piersią zaledwie przez 10 tygodni. Pojawia się jednak pewne kluczowe pytanie... Czy picie alkoholu podczas karmienia piersią może być niebezpieczne dla dziecka?

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Amerykańską Akademią Pediatrii (American Academy of Pediatrics – AAP), po wypiciu alkoholu przez matkę karmiącą piersią, alkohol przenika do mleka. Z tego powodu AAP zaleca kobietom unikanie spożycia alkoholu podczas tego okresu.

"Mimo to, okazjonalne wypicie drinka jest dobre, zwłaszcza, jeśli kobieta pije po tym, jak nakarmiła dziecko lub odciągnęła mleko" - donosi AAP. "Kobiety powinny poczekać co najmniej 2 godziny po wypiciu napoju alkoholowego, zanim zaczną karmić piersią lub ściągać mleko. Dzięki temu ich organizm ma więcej czasu, żeby pozbyć się alkoholu" - dodaje AAP.

Jeden napój alkoholowy to piwo o pojemności 350 ml, szklanka wina o pojemności 120 ml lub 30 ml mocnego alkoholu.

1. Czy podczas karmienia piersią należy całkowicie zrezygnować z konsumpcji alkoholu?

Otóż, okazuje się, że nie. Ważne jednak, żeby ograniczyć się do "symbolicznych" ilości.

La Leche League International (LLLI), organizacja non-profit ds. karmienia piersią, zgadza się, że od czasu do czasu wypicie drinka jest dopuszczalne w przypadku kobiet karmiących piersią.

"Kiedy matka karmiąca piersią pije od czasu do czasu lub ogranicza spożycie alkoholu do jednego drinka lub mniej dziennie, ilość alkoholu, którą otrzymuje jej dziecko, nie jest szkodliwa" - donosi LLLI.

"Alkohol trafia do mleka matki ok. 30 do 60 minut po tym, jak matka go wypije i ok. 60 do 90 minut po wypiciu, jeśli kobieta pije i jednocześnie spożywa posiłek" - informuje LLLI.

W przypadku kobiety ważącej 54 kilogramy, musi minąć od 2 do 3 godzin, aby jej ciało całkowicie wyeliminowało alkohol pochodzący z piwa lub wina, a napój o wysokiej zawartości alkoholu, w pełni wyparowuje z jej organizmu po upływie ok. 13 godzin.

Przeczytaj także:

2. Czym może grozić nadużywanie alkoholu podczas karmienia piersią?

Badania wykazują, że alkohol może negatywnie wpływać na jedzenie i sen dzieci. Odkryto, że dzieci, których matki konsumują alkohol, spożywają o około 20 proc. mniej mleka.

I chociaż niemowlęta karmione piersią mogą zasnąć szybciej po tym, jak ich matka wypije alkohol, to śpią one przez krótszy czas niż niemowlęta, których matki w ogóle nie piją alkoholu.

Alkohol w mleku może również utrudniać prawidłowy rozwój dziecka. W przełomowym badaniu z udziałem 400 niemowląt karmionych piersią wykazano, że rozwój motoryczny dzieci po skończeniu pierwszego roku życia był gorszy, jeśli matki codziennie, przez pierwsze trzy miesiące życia niemowląt, wypijały co najmniej jeden napój alkoholowy. Wyniki tego badania nie zostały jednak powtórzone.

Mimo iż nikt nie zna prawdziwego wpływu alkoholu na niemowlęta karmione piersią, prawdopodobnie najlepiej będzie powstrzymać się od jego konsumpcji - przynajmniej na samym początku. Niektórzy eksperci zalecają matce karmiącej piersią całkowite wyeliminowanie alkoholu, dopóki dziecko nie skończy 3 miesięcy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze