Trwa ładowanie...

Ci ojcowie mają mądrzejsze dzieci. Przeprowadzono eksperyment

Avatar placeholder
13.03.2024 08:01
Aktywni ojcowie mają mądrzejsze dzieci? Naukowcy odpowiadają
Aktywni ojcowie mają mądrzejsze dzieci? Naukowcy odpowiadają (Pixabay )

Zastanawiasz się, co warunkuje inteligencję twojego dziecka? Także naukowcy od lat głowią się i badają, co odpowiada za to, że pewne szkraby są bardziej bystre. Na to pytanie odpowiedzieć miał eksperyment przeprowadzony w Niemieckim Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Getyndze.

spis treści

1. Co wpływa na inteligencję dziecka?

Na inteligencję dziecka wpływa wiele czynników - zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Szacuje się, że geny odpowiadają za inteligencję w ok. 40-60 proc. Czy mamy więc wpływ na to, jak bystry będzie maluch?

W Niemieckim Centrum Chorób Neurodegeneracyjnych w Getyndze przeprowadzono badanie, które opisał m.in. "New York Times". Choć w eksperymencie brały udział zwierzęta, to naukowcy są przekonani, że w przypadku ludzi zależności mogą być podobne.

2. Eksperyment na myszach

Badania przeprowadzone przez niemieckich badaczy miały na celu zweryfikowanie, czy styl życia ojca ma wpływ na rozwój mądrości u potomstwa. Chodziło tu zarówno o aktywność fizyczną, jak i intelektualną.

Zobacz film: "Sztuczna inteligencja w szkolnictwie - czy będzie wykorzystywana przez uczniów i nauczycieli?"

W badaniu wzięły udział myszy, które zostały podzielone na dwie grupy. Jedna miała ograniczoną aktywność i głównie siedziała w klatce, druga była jej przeciwieństwem - miała dostęp do różnych zabawek stymulujących umysł i ciało. Eksperyment trwał 10 tygodni. Po tym czasie naukowcy zbadali mózgi myszy.

Okazało się, że zwierzęta należące do drugiej grupy posiadały większą liczbę silnych połączeń nerwowych w porównaniu do osobników z pierwszej "leniwej" grupy. Przełożyło się to również na to, że dzieci aktywnych mysich samców wykazywały większą inteligencję i szybciej przyswajały informacje. Wnioski są więc następujące: aktywność fizyczna i intelektualna ojca ma wpływ na jakość plamników, a więc także na dzieci.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

3. Aktywność fizyczna czy intelektualna?

Aktywny ojciec nie jest jednak gwarantem wysokiej inteligencji dziecka. Konieczne jest również podejmowanie działań przez potomstwo. Zaniedbanie aktywności u dzieci przełoży się na utratę zalet intelektualnych. Pojawia się również pytanie: która aktywność jest ważniejsza: umysłowa czy fizyczna? Głos w tej sprawie zabrał prof. André Fischer, jeden z członków grupy badawczej.

- Moim zdaniem ćwiczenia ruchowe są prawdopodobnie znacznie ważniejsze niż stymulacja umysłowa, gdy chodzi o zmiany w mózgu i przekazywanie ich w genach potomstwu - odpowiedział. Brakuje jednak dokładnych badań w tym kierunku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze