Trwa ładowanie...

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Podawaj mu omega-3

Avatar placeholder
14.10.2022 10:16
Kwasy Omega 3 powinny być stałym elementem diety dziecka
Kwasy Omega 3 powinny być stałym elementem diety dziecka (Shutterstock)

Który rodzic nie chce, aby jego dziecko spełniło swoje marzenia? Według najnowszych badań możemy pomóc swojemu potomkowi osiągnąć to w bardzo prosty sposób. Naukowcy uważają, że znaleźli środek, który znacznie ułatwi dzieciom rozwój.

Kwasy omega-3, bo o nich mowa, są niezwykle istotne dla mózgu. Stanowią one 60 proc. tłuszczów koniecznych do jego prawidłowego funkcjonowania. Kwasy omega-3 pełnią również kluczową rolę w prawidłowym działaniu układu nerwowego jeszcze w czasie ciąży i od najmłodszych lat.

Nowe badanie pokazuje, że dzieci, które spożywały suplementy zawierające kwasy omega-3, znacząco poprawiły umiejętność czytania w ciągu zaledwie trzech miesięcy.

Szwedzkie badanie jest pierwszym, które potwierdza, że ten składnik odżywczy może pozytywnie wpłynąć na wszystkie małe dzieci.

Zobacz film: "Jakie ryby jeść, a jakich unikać?"
Kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na umiejętność czytania
Kwasy omega-3 mają pozytywny wpływ na umiejętność czytania (Shutterstock)

Naukowcy z Uniwersytetu Gothenberg przeprowadzili testy z użyciem suplementu zawierającego kwasy tłuszczowe omega-3, w których udział wzięło 154 dzieci.

Połowa dzieci otrzymywała trzy tabletki z tranem, podczas gdy reszcie podawano placebo.

Następnie przeprowadzono szereg komputerowych testów, aby zbadać umiejętność czytania wśród dzieci. Młodzi ludzie, którym podano preparat wykazali poprawę rozumienia treści o 64 proc. Poradzili sobie także pięć razy szybciej z zadaniem polegającym na dekodowaniu wymieszanych ze sobą słów.

Główny autor badania, dr Mats Johnson, powiedział, że był zaskoczony tak dużym efektem stosowania kwasów omega-3. Zespół zaznacza jednak, że chociaż obecne wyniki są bardzo obiecujące, konieczne jest ich potwierdzenie w kolejnych testach.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Co ciekawe, gdy zastąpiono kapsułki placebo preparatem z omega-3, niemal natychmiast odnotowano pozytywny wpływ preparatu na intelekt dzieci.

Zdaniem ekspertów badanie pokazuje, że kwasy omega-3 mają wielki wpływ na umiejętność czytania u dzieci. Tymczasem eliminowanie problemów z nią związanych od najmłodszych lat jest niezwykle istotne - malec, który ma problemy z czytaniem, może sprawiać trudności wychowawcze i nie radzić sobie z nauką na dalszych etapach edukacji.

Zależność ta działa także w drugą stronę. Dzieci, które wykazują wczesne oznaki problemów behawioralnych, są bardziej narażone na trudności z czytaniem.

Badanie ma zostać zaprezentowane nauczycielom podczas konferencji na temat edukacji w Birmingham jeszcze w tym miesiącu.

Jak uzupełnić braki kwasów omega-3?
Jak uzupełnić braki kwasów omega-3? [9 zdjęć]

Kwasy omega-3 są niezbędne dla funkcjonowania mózgu. Poza tym minimalizują ryzyko miażdżycy, ponieważ

zobacz galerię

Bogatym źródłem kwasów omega-3 są ryby (głównie łosoś, śledź, makrela, sardynki). Warto również sięgnąć od czasu do czasu po owoce morza lub sushi. Jednak omega-3 znajdziemy również w oleju rzepakowym, produktach sojowych czy nasionach lnu. Jeżeli chcemy zwiększyć ilość zdrowych kwasów w diecie, pamiętajmy również o orzechach, migdałach, pestkach dyni i maśle.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze