Trwa ładowanie...

Chrzest bez rodziców chrzestnych. Ksiądz rozwiał wątpliwości

Avatar placeholder
03.03.2024 09:37
Chrzest bez chrzestnych
Chrzest bez chrzestnych (Pixabay, TikTok)

W wyznaniu katolickim chrzest jest pierwszym sakramentem, który wprowadza dziecko do wspólnoty Kościoła. Poprzedzają go przygotowania, a wśród nich wybór rodziców chrzestnych. Niektórzy przyznają wprost: to problematyczne. I zastanawiają się, czy można ochrzcić dziecko bez rodziców chrzestnych? Ksiądz tłumaczy.

spis treści

1. Kto nie może być chrzestnym?

Zgodnie z wytycznymi Kościoła katolickiego rodzicem chrzestnym nie może zostać każdy. Przede wszystkim musi to być osoba wyznania katolickiego, wierząca, powyżej 16. roku życia. Sama wiara w Boga, przynależność do wspólnoty oraz sympatia rodziców nie wystarczą. Kandydat na chrzestnego musi być praktykującym katolikiem i regularnie uczestniczyć w życiu Kościoła.

Obligatoryjne jest wcześniejsze przyjęcie przez chrzestnego trzech sakramentów: chrztu świętego, komunii oraz bierzmowania.

Chrzestnym nie może zostać osoba żyjąca w nieformalnym związku. Wykluczone są pary jedynie po ślubie cywilnym oraz ludzie żyjący w konkubinacie. Roli chrzestnego nie może również pełnić ktoś, kto jest po rozwodzie. Jest jednak jeden wyjątek. Taka osoba może zostać tzw. świadkiem chrztu i brać udział w ceremonii z drugim chrzestnym, który jest katolikiem.

@ks.piotrjarosiewicz

♬ dźwięk oryginalny - Ks. Piotr Jarosiewicz

2. Chrzest bez rodziców chrzestnych

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wybór rodziców chrzestnych nie jest więc sprawą prostą, ponieważ - jak widać - nie każdy nadaje się do pełnienia tej funkcji. Niektórzy nie posiadają licznej rodziny ani grona bliskich znajomych, których mogliby poprosić. Z drugiej strony, wiele osób odmawia bycia chrzestnym z obawy przed odpowiedzialnością oraz narażeniem na koszty.

Temat ten poruszył niedawno ks. Piotr Jarosiewicz, katolicki influencer. Postanowił odpowiedzieć na pytanie jednej z internautek, która zapytała, czy można ochrzcić dziecko bez chrzestnych.

- W dwóch przypadkach. Pierwszy, gdy jest zagrożenie życia, czyli dziecko w szpitalu zaraz po urodzeniu i ono może umrzeć. Wtedy nawet nie szukamy księdza, nie mamy wody święconej, wystarczy polać zwyczajną wodą dziecko, wypowiadając formułę 'ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego'. (...) Drugi moment to jest, kiedy jest np. wojna, kiedy nie ma jak znaleźć chrzestnych, wpisać dane, chociaż dobrze by było, by byli chrzestni i by były te dane spisane, ale czasem tego nie będzie. W takich sytuacjach ekstremalnych i nadzwyczajnych, jak najbardziej - odpowiedział duchowny.

Przypomnijmy o alternatywie. Kodeks Prawa kanonicznego pozwala na wybranie tylko jednego chrzestnego, ale i to czasem sprawia problem.

Komentarze, jakie pojawiały się pod filmikiem, tylko to potwierdzają:

"Nasza najmłodsza córka ma tylko świadka chrztu, ponieważ wszyscy, których prosiliśmy, odmówili, a siostra męża jest po rozwodzie i jest świadkiem";

"Jak powiedziałam księdzu, że nie mam za bardzo chrzestnych, to powiedział, że po kolędzie popyta ludzi, nawet nie zapytał, czy tego sobie życzymy";

"Ja jestem w podobnej sytuacji, nie mam kogo wziąć, żadnego kontaktu z rodziną od 12 lat, odkąd zmarła moja mama, chce, żeby syn był ochrzczony".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze