Trwa ładowanie...

Chrzciny – data, formalności, przyjęcie

Avatar placeholder
Daria Wejman 08.05.2019 09:43
Chrzciny – data, formalności, przyjęcie
Chrzciny – data, formalności, przyjęcie (123rf)

Chrzciny są pierwszym najważniejszym sakramentem dziecka. Uroczystość chrzcielna jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu rodziców, którzy chcą, aby ceremonia przebiegła jak najlepiej. Warto wiedzieć jak przygotować się do chrztu dziecka, kiedy ochrzcić dziecko oraz kogo wybrać na rodziców chrzestnych.

spis treści

1. Chrzest – data

Data chrzcin nie zawsze zależy tylko i wyłącznie od rodziców. Otóż jest bardzo wiele parafii, które chrzczą tylko i wyłącznie w wybrane niedziele miesiąca albo istnieją takie, w których chrzciny odbywają się tylko raz w miesiącu o jednej godzinie. Rodzicom nie pozostaje nic innego jak dostosowanie się do wymogów kościoła.

Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria, praktyczne podarunki, bańka my wish
Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria, praktyczne podarunki, bańka my wish [5 zdjęć]

Chrzest to wyjątkowa chwila zarówno dla samego maluszka jak i dla rodziców. Najpopularniejszymi prezentami

zobacz galerię
Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Nauka kościoła głosi, iż ceremonia chrztu powinna zostać przeprowadzona najszybciej jak to możliwe (nawet gdy dziecko ma zaledwie kilka tygodni). Taka pora jest bardzo dobra, ponieważ im dziecko jest mniejsze, tym istnieją większe szanse, że prześpi całą ceremonię. Starsze dzieci nie zawsze są spokojne podczas chrztu. Istnieją, również rodzicie, którzy twierdzą, że nie będą chrzcili swojego dziecka, gdyż dają im wolny wybór.

Czasami chrzest może przeprowadzić niemalże każda osoba. Jeżeli dziecko rodzi się z poważną wadą lub chorobą i najprawdopodobniej niedługo umrze, to chrzest przeprowadza pielęgniarka lub lekarz.

2. Chrzest – formalności

Jeżeli rodzice są zdecydowani na konkretną datę chrzcin, to powinni udać się do parafii w celu uzgodnienia szczegółów. Rodzice dowiadują się wtedy czy jest możliwość ochrzczenia dziecka. Osoby pracujące w kancelarii parafialnej proszą, o przyniesie kilku dokumentów, do których należą:

  • Akt urodzenia dziecka;

  • Akt ślubu rodziców;

  • Zaświadczenia od chrzestnych.

Nie każda parafia prosi o akt ślubu, jednak należy przynieść go ze sobą w razie czego. Jeżeli są wybrani rodzice chrzestni i zgodzili się na podjęcie tak ważnej funkcji, to muszą donieść do parafii zaświadczenie, że są praktykującymi katolikami i że mogą pełnić funkcję chrzestnego. Najpóźniej w dniu chrztu rodzice chrzestni muszą oddać księdzu kartkę z odbytej spowiedzi przed chrzcielnej.

Co ważne chrzest nie jest ceremonią darmową. Niestety każda parafia wymaga zapłaty za tę ceremonię, zazwyczaj jest to kwota „co łaska”.

Należy wiedzieć, że rodzicami chrzestnymi nie mogą zostać osoby po rozwodzie i te, które nie ukończyły 16 roku życia. Należy także wiedzieć, że parafie organizują spotkania przed chrzcielne, na których informują rodziców i chrzestnych o przebiegu ceremonii. Czasami może być to jedno spotkanie.

Musisz to wiedzieć

3. Chrzest – przyjęcie

Nie wszyscy rodzice decydują się na zorganizowanie przyjęcia chrzcielnego, jednak większość z nich przyjęcia urządza. Przyjęcie z okazji chrztu można zorganizować w domu, ale coraz częściej organizuje się je w restauracjach. Przyjęcia z okazji chrzcin nie należą do tanich wydatków.

Podczas przyjęcia goście obdarowują dziecko licznymi prezentami. Dobrym pomysłem jest wybranie takiej pamiątki chrztu, którą dziecko może mieć zawsze ze sobą, albo do której będzie mogło powracać po latach.

Rodzice zapraszają na przyjęcie najbliższą rodzinę, z którą spędzają ten wyjątkowy czas. Należy pamiętać, iż chrzest święty jest ceremonią dla nowo narodzonego dziecka, dlatego należy pamiętać i skupić się przede wszystkim na nim.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze