Trwa ładowanie...

Chrzestny – jak przygotować się do roli chrzestnego, formalności przed chrztem

Chrzestny czy chrzestna to nie tylko udział w ceremonii chrztu to przede wszystkim obowiązek wobec dziecka. Dlatego rodzice często dość długo zastanawiają się na osobą, która sprawdzi się, jako chrzestny i chrzestna. Analogicznie wygląda sytuacja po stronie osoby wybieranej. Zgadzając się trzeba znać swoje obowiązki warto się zastanowić czy, aby na pewno spełniamy wszystkie warunki.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

spis treści

1. Chrzestny – jak przygotować się do roli chrzestnego

Ojciec chrzestny ma być przede wszystkim duchowym przewodnikiem dla dziecka. Rodzice dziecka powinni kierować się przy wyborze przede wszystkim możliwością częstych spotkań dziecka i jego chrzestnego. Jaką rolę według kościoła ma chrzestny? Oczywiście chodzi o wychowanie malucha w zgodzie z nauką kościoła i zasadami wiary. Ojciec chrzestny musi cały czas pogłębiać swoją wiarę, ponieważ jest wzorem do naśladowania dla dziecka. Rodzice chrzestni muszą być również wsparciem dla rodziców dziecka i wspierać ich mądrze w procesie wychowania. Dlatego chrzestny powinien umieć się odnaleźć w sytuacjach trudnych wychowawczo, musi służyć rodzicom radą, kiedy pojawią się kłopoty dla przykładu w okresie dojrzewania. Trzeba pamiętać, że niepisanym zadaniem rodziców chrzestnych jest także opieka nad dziećmi w sytuacji, kiedy zabraknie rodziców. Dlatego bycie ojcem chrzestnym to nie tylko duma, ale również odpowiedzialność za sferę duchową chrześniaka.

Przyszły ojciec chrzestny powinien być dla dziecka duchowym przewodnikiem
Przyszły ojciec chrzestny powinien być dla dziecka duchowym przewodnikiem

Jakie zadanie ma ojciec chrzestny w trakcie chrztu? Podczas mszy świętej trzyma cały czas świecę, która symbolizuje oświecenie. Podczas chrztu chrzestny wyznaje wiarę i zobowiązuje się do bycia duchowym przewodnikiem dla chrzczonego dziecka. Zapalenie świecy w trakcie mszy ma także znaczenie symboliczne, ponieważ ma oznaczać prowadzenie dziecka ku nauce Jezusa. Według tradycji chrzestny powinien również zachować świecę, która powinna towarzyszyć dziecku podczas najważniejszych wydarzeń związanych z wiarą i religią np. podczas ceremonii I komunii świętej.

To też warto wiedzieć

2. Chrzestny – formalności przed chrztem

Według tradycji i nauki kościoła ojciec chrzestny i matka chrzestna powinni spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinni mieć skończone 16 lat, muszą być praktykującymi katolikami i co bardzo ważne powinni mieć sakrament chrztu świętego, bierzmowania i eucharystii. Rodzice chrzestni nie mogą być po rozwodzie, nie może na nich ciążyć kara kanoniczna. Kościół nie zezwala także na to, aby ojcem chrzestnym był ojciec biologiczny dziecka.

Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria, praktyczne podarunki, bańka my wish
Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria, praktyczne podarunki, bańka my wish [5 zdjęć]

Chrzest to wyjątkowa chwila zarówno dla samego maluszka jak i dla rodziców. Najpopularniejszymi prezentami...

zobacz galerię

Przed ceremonią chrztu zarówno chrzestny jak i chrzestna powinni uczestniczyć w naukach prowadzonych przez parafię, w której odbędzie się chrzest. Wymagana jest również spowiedź potwierdzona podpisem spowiednika. Jeśli chrzestny jest z innej parafii należy mieć odpowiednie zaświadczenie, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przyszły chrzestny mógł wypełniać nową rolę. Przed samą ceremonią rodzice chrzestni składają podpis na akcie chrztu. Oprócz dokumentów warto jest również pomyśleć o upominku dla chrześniaka i w tej kwestii są różne opinie, co kupić dziecku. Bez względu na wydaną kwotę prezent dla dziecka powinien być pamiątką, do której można wrócić nawet za kilka czy kilkanaście lat.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.