Chrzestny – jak przygotować się do roli chrzestnego, formalności przed chrztem
Chrzestny czy chrzestna to nie tylko udział w ceremonii chrztu to przede wszystkim obowiązek wobec dziecka. Dlatego rodzice często dość długo zastanawiają się na osobą, która sprawdzi się, jako chrzestny i chrzestna. Analogicznie wygląda sytuacja po stronie osoby wybieranej. Zgadzając się trzeba znać swoje obowiązki warto się zastanowić czy, aby na pewno spełniamy wszystkie warunki.
1. Chrzestny – jak przygotować się do roli chrzestnego
Ojciec chrzestny ma być przede wszystkim duchowym przewodnikiem dla dziecka. Rodzice dziecka powinni kierować się przy wyborze przede wszystkim możliwością częstych spotkań dziecka i jego chrzestnego. Jaką rolę według kościoła ma chrzestny? Oczywiście chodzi o wychowanie malucha w zgodzie z nauką kościoła i zasadami wiary. Ojciec chrzestny musi cały czas pogłębiać swoją wiarę, ponieważ jest wzorem do naśladowania dla dziecka. Rodzice chrzestni muszą być również wsparciem dla rodziców dziecka i wspierać ich mądrze w procesie wychowania. Dlatego chrzestny powinien umieć się odnaleźć w sytuacjach trudnych wychowawczo, musi służyć rodzicom radą, kiedy pojawią się kłopoty dla przykładu w okresie dojrzewania. Trzeba pamiętać, że niepisanym zadaniem rodziców chrzestnych jest także opieka nad dziećmi w sytuacji, kiedy zabraknie rodziców. Dlatego bycie ojcem chrzestnym to nie tylko duma, ale również odpowiedzialność za sferę duchową chrześniaka.
Jakie zadanie ma ojciec chrzestny w trakcie chrztu? Podczas mszy świętej trzyma cały czas świecę, która symbolizuje oświecenie. Podczas chrztu chrzestny wyznaje wiarę i zobowiązuje się do bycia duchowym przewodnikiem dla chrzczonego dziecka. Zapalenie świecy w trakcie mszy ma także znaczenie symboliczne, ponieważ ma oznaczać prowadzenie dziecka ku nauce Jezusa. Według tradycji chrzestny powinien również zachować świecę, która powinna towarzyszyć dziecku podczas najważniejszych wydarzeń związanych z wiarą i religią np. podczas ceremonii I komunii świętej.
To też warto wiedzieć
2. Chrzestny – formalności przed chrztem
Według tradycji i nauki kościoła ojciec chrzestny i matka chrzestna powinni spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinni mieć skończone 16 lat, muszą być praktykującymi katolikami i co bardzo ważne powinni mieć sakrament chrztu świętego, bierzmowania i eucharystii. Rodzice chrzestni nie mogą być po rozwodzie, nie może na nich ciążyć kara kanoniczna. Kościół nie zezwala także na to, aby ojcem chrzestnym był ojciec biologiczny dziecka.
Przed ceremonią chrztu zarówno chrzestny jak i chrzestna powinni uczestniczyć w naukach prowadzonych przez parafię, w której odbędzie się chrzest. Wymagana jest również spowiedź potwierdzona podpisem spowiednika. Jeśli chrzestny jest z innej parafii należy mieć odpowiednie zaświadczenie, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby przyszły chrzestny mógł wypełniać nową rolę. Przed samą ceremonią rodzice chrzestni składają podpis na akcie chrztu. Oprócz dokumentów warto jest również pomyśleć o upominku dla chrześniaka i w tej kwestii są różne opinie, co kupić dziecku. Bez względu na wydaną kwotę prezent dla dziecka powinien być pamiątką, do której można wrócić nawet za kilka czy kilkanaście lat.