Trwa ładowanie...

Ile kosztuje chrzest?

Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Uroczysty obiad z gustowną zastawą, eleganckie ubranie rodem z wybiegów, atrakcje dla dzieci, dwupiętrowy tort. Chrzest święty coraz bardziej zaczyna przypominać przyjęcie komunijne, a może nawet wesele.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

1. Postaw się, a zastaw się

Dorota z Rzeszowa swoje pierwsze dziecko urodziła w lutym. Ignaś przyszedł na świat z niską wagą urodzeniową, dlatego rodzice zwlekali z chrzcinami. Chcieli, by ich wyczekany skarb nabrał odporności, troszkę się wzmocnił.

Chrzest zaplanowali na czerwiec. - Na dworze jest już ciepło, zielono, można wyjść na spacer po uroczystym obiedzie – argumentuje Dorota. Dopełnili więc wszelkich formalności w kościele, zarezerwowali termin mszy.

Z wyborem sali problemów nie mieli. Chrzest ma być z pompą. Na uroczystość zostało zaproszonych 35 osób, sama najbliższa rodzina – rodzeństwo, rodzice i dziadkowie rodziców Ignasia. A także kilku znajomych i sąsiedzi. - Jesteśmy zżyci, bardzo się lubimy i traktujemy jak rodzinę, dlaczego mielibyśmy ich nie zaprosić? – pyta Dorota.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Budżet? Na cały chrzest Dorota z mężem przeznaczyła 3 tysiące złotych, na połowę wzięła pożyczkę. Najwięcej pochłonęło wynajęcie sali i organizacja przyjęcia. Obiad, deser, przystawki, oczywiście bez alkoholu, ale z kącikiem zabaw dla przybyłych na uroczystość dzieci, który również kosztował swoje.

Dodatkowo ubrania. Dla niej – elegancka sukienka, dla niego – garnitur. I oczywiście ubranko do chrztu dla Ignasia. Same stroje kosztowały tysiąc złotych. - To naprawdę niedużo. Starałam się ograniczać, nie chciałam się stroić, bo to przecież impreza mojego dziecka. Ale pomyślałam, że elegancka sukienka mi się przyda. To samo z garniturem dla męża – opowiada Dorota.

2. Chrzest jak małe wesele

Lidia pochodzi spod Białej Podlaskiej, ale obecnie mieszka w Warszawie. Dobrze zarabia, więc – razem ze swoim partnerem – uznała, że chrzest będzie taki z prawdziwego zdarzenia.

Zaprosili 40 osób. Przyjęcie odbyło się na początku maja w jednej z warszawskich restauracji. Koszt? Za sam wynajem, obiad, deser, przystawki, napoje, kawę zapłacili ponad 2 tysiące. - Jeśli wliczę w koszty chrztu pieniądze, jakie zostawiłam z sklepie z odzieżą, kościele, cukierni i dekoratora wnętrz – wyjdzie ponad 4 tysiące. - Ale warto było, podobało mi się.

3. Pieniądze to nie wszystko

To wszystko brzmi niewiarygodnie, ale z badań wynika, że Polacy z roku na rok wydają coraz większe pieniądze na organizację chrztu. Uroczystość swoim rozmachem zaczyna przypominać komunię świętą, czasami nawet wesele.

W kwietniu tego roku na odpowiednio dobranych 511 uczestnikach jednego z programów lojalnościowych funkcjonujących w Polsce przeprowadzono badanie. Ankieterzy pytali o wydatki na chrzest, liczbę osób zapraszanych na przyjęcie, prezenty i kwoty na nie wydawane. Wyniki są dość zaskakujące.

Chociaż aż 80 procent respondentów deklarowało zaproszenie na chrzest od 11 do 25 gości, to tylko 25 procent organizowało przyjęcie w domu, 70 proc. w restauracji.

Jeśli chodzi o wydatki – 70 procent badanych zapewniało, że ich wydatki na jedną osobę nie przekraczają 100 złotych, 30 procent – 200 złotych.

Co najczęściej otrzymują dzieci w prezencie chrzcinowym? Aż 44 procent badanych stwierdziło, że  podarowało by zabawkę, 36 proc. - biżuterię, 33 proc. - ubranka, również 33 proc. - ubrania. Największy odsetek respondentów deklaruje na ten cel wydatek od 101 do 250 złotych.

Badanie przeprowadzono w kwietniu 2016 roku.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.