Jak przygotować Komunię Świętą dziecka

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu religijnym dziecka. O ile rola dziecka w przygotowaniach do uroczystości ogranicza się zazwyczaj do odpowiedniego przygotowania duchowego, o tyle na rodziców spada ogrom obowiązków związanych z organizacją uroczystości. Przygotowania do przyjęcia Komunii przez dzieci to zazwyczaj gestia katechety i parafii, jednak odpowiednie przyjęcie gości, których zaprosimy na uroczystość dziecka należy do naszych obowiązków.

Prezenty komunijne – co kupić chłopcu, a co dziewczynce?

Gadżetem bardzo często wybieranym dla dziewczynek i chłopców jest laptop. Jego o wiele tańszą alternatywę stanowi poręczny tablet, do którego warto dokupić...

Ustal budżet

Rozpoczęcie przygotowań do organizacji przyjęcia komunijnego powinniśmy rozpocząć od ustalenia budżetu, który chcemy przeznaczyć na przygotowania komunijne. Weźmy pod uwagę każdy wydatek, związany z komunią, zaczynając od ubrania dziecka, a kończąc na ciastach, które pojawią się na przyjęciu. Taki kosztorys pomoże nam ocenić, ile pieniędzy będziemy potrzebować i z czego ewentualnie możemy zrezygnować.

Polecane wideo:

Przygotuj listę gości

Kiedy będziemy mieć ustalony budżet, sporządźmy listę gości, których chcielibyśmy zaprosić. Oprócz najbliższej rodzinny powinni to być rodzice chrzestni dziecka i dziadkowie. Jeśli utrzymujemy kontakt z dalszą rodziną i pozwala nam na to nasz budżet, to zaprośmy także innych krewnych dziecka. Z pewnością będzie dla niego ważne, aby w tym ważnym dniu towarzyszyło mu jak najwięcej bliskich mu osób. Zaproszenia rozdajmy przynajmniej na 3–4 tygodnie przed uroczystością i poprośmy o potwierdzenie obecności. Pomoże nam to zwłaszcza przy organizacji przyjęcia w restauracji.

W domu czy w restauracji?

Jeśli nie mieszkamy w dużym domu z ogromnym salonem, to trudno będzie nam przygotować przyjęcie komunijne na więcej niż 10–15 osób. Jeśli więc na liście gości znajduje się kilkanaście lub więcej osób, to rozważmy organizację przyjęcia w restauracji. Jeśli zdecydujemy się na obiad w domu, to musimy wcześniej przygotować całe menu, a potrawy ugotować z wyprzedzeniem tak, aby wystarczyło je tylko podgrzać.

Pod tym względem dużo wygodniejsze będzie zarezerwowanie miejsca w restauracji, w której będziemy musieli jedynie podać liczbę gości, ustalić menu i zapłacić. Pamiętajmy, że im większa liczba gości, tym większe koszty organizacji przyjęcia w restauracji, jednak to, jak dużo wyniesie rachunek zależy od tego, jak ekskluzywną restaurację wybierzemy. Ustalając menu w restauracji, zwróćmy też uwagę co wchodzi w skład ceny. Zazwyczaj jest to dwudaniowy obiad i deser, a za ciasto i komunijny tort trzeba zapłacić dodatkowo.

Mamy też trzecią opcję: możemy przygotować przyjęcie w domu, ale wcześniej zamówić katering, który zostanie przywieziony w dniu Komunii. Z pewnością zapłacimy dużo mniej niż w restauracji i nie będzie to wymagało od nas ciągłego stania w kuchni i przygotowywania kolejnych posiłków.

Strój dziecka

Od dostępnego budżetu zależy też to, jaki strój komunijny wybierzemy dla naszego dziecka. Parafie, w których są organizowane komunie często chcą ułatwić wybór rodzicom i nakazują jednakowe stroje liturgiczne. Jeśli nie, staniemy przed wyborem kupna białej sukienki komunijnej dla dziewczynki i białego garnituru dla chłopca, w obu przypadkach jest to koszt kilkuset złotych. Jeśli chodzi o dziewczynkę, to oprócz sukienki będzie potrzebować białej narzutki, która sprawdzi się w chłodniejszy dzień, białych butów oraz torebeczkę, do której włoży modlitewnik, różaniec i chusteczkę. Warto też wziąć pod uwagę to, jaką fryzurę będzie miała córka. Coraz bardziej popularna jest naturalność, czyli rozpuszczone włosy i delikatny wianuszek z żywych kwiatów.

Nie zapomnijmy o pamiątkach

Z pewnością do uwiecznienia uroczystości Komunii w kościele zostanie zatrudniony kamerzysta, który nagra przebieg całej mszy. Warto jednak pomyśleć o tym, aby na przyjęciu weselnym ktoś robił pamiątkowe zdjęcia. Niektórzy decydują się na profesjonalnego fotografa, jednak jest to duży wydatek. Znacznie lepiej jest poprosić jednego z gości, który dysponuje profesjonalnym sprzętem fotograficznym o wykonanie choćby kilku zdjęć. Będą one piękną pamiątką, zwłaszcza gdy po kilku latach wrócimy pamięcią do tego wyjątkowego dnia.

Nie warto jednak popadać w przesadę i organizować komunijnych przyjęć naszego dziecka na miarę małego wesela. Często jako rodzice zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli samym sakramencie Pierwszej Komunii Świętej. Zamiast więc biegać i organizować kolejne atrakcje, lepiej porozmawiać z dzieckiem o tej ważnej uroczystości i uzmysłowić, że to nie przyjęcie czy prezenty są najważniejsze w tym dniu.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Dlaczego w polskich szkołach jest tak głośno?

Problem hałasu dotyka nie tylko pracowników placówek oświatowych, ale również uczniów. Warszawa, 7 kwietnia 2014 - Pomiary, obejmujące głównie szkoły podstawowe, prowadzone niezależnie przez kilka instytucji, jak CIOP, PZH, Sanepid oraz Ecophon Saint-Gobain...

Uczeń

Dzieci toną po cichu. Sprawdź, jak temu zapobiec

Dzieci toną po cichu. Sprawdź, jak temu zapobiec

30 sekund. Dokładnie tyle (i tylko tyle) masz czasu, jeśli chcesz uratować życie tonącej osoby. Jeśli ją zauważysz. Bo tonie się po cichu, bez krzyku, rozchlapywania wody i wołania o pomoc. Lato w pełni, właśnie zaczęły się wakacje. Większość dzieci...