Jak przygotować Komunię Świętą dziecka

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu religijnym dziecka. O ile rola dziecka w przygotowaniach do uroczystości ogranicza się zazwyczaj do odpowiedniego przygotowania duchowego, o tyle na rodziców spada ogrom obowiązków związanych z organizacją uroczystości. Przygotowania do przyjęcia Komunii przez dzieci to zazwyczaj gestia katechety i parafii, jednak odpowiednie przyjęcie gości, których zaprosimy na uroczystość dziecka należy do naszych obowiązków.

spis treści
Prezenty komunijne – co kupić chłopcu, a co dziewczynce?
Prezenty komunijne – co kupić chłopcu, a co dziewczynce? [11 zdjęć]

Gadżetem bardzo często wybieranym dla dziewczynek i chłopców jest laptop. Jego o wiele tańszą alternatywę...

zobacz galerię

Zobacz film: "Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?"

1. Ustal budżet

Rozpoczęcie przygotowań do organizacji przyjęcia komunijnego powinniśmy rozpocząć od ustalenia budżetu, który chcemy przeznaczyć na przygotowania komunijne. Weźmy pod uwagę każdy wydatek, związany z komunią, zaczynając od ubrania dziecka, a kończąc na ciastach, które pojawią się na przyjęciu. Taki kosztorys pomoże nam ocenić, ile pieniędzy będziemy potrzebować i z czego ewentualnie możemy zrezygnować.

2. Przygotuj listę gości

Kiedy będziemy mieć ustalony budżet, sporządźmy listę gości, których chcielibyśmy zaprosić. Oprócz najbliższej rodzinny powinni to być rodzice chrzestni dziecka i dziadkowie. Jeśli utrzymujemy kontakt z dalszą rodziną i pozwala nam na to nasz budżet, to zaprośmy także innych krewnych dziecka. Z pewnością będzie dla niego ważne, aby w tym ważnym dniu towarzyszyło mu jak najwięcej bliskich mu osób. Zaproszenia rozdajmy przynajmniej na 3–4 tygodnie przed uroczystością i poprośmy o potwierdzenie obecności. Pomoże nam to zwłaszcza przy organizacji przyjęcia w restauracji.

3. W domu czy w restauracji?

Jeśli nie mieszkamy w dużym domu z ogromnym salonem, to trudno będzie nam przygotować przyjęcie komunijne na więcej niż 10–15 osób. Jeśli więc na liście gości znajduje się kilkanaście lub więcej osób, to rozważmy organizację przyjęcia w restauracji. Jeśli zdecydujemy się na obiad w domu, to musimy wcześniej przygotować całe menu, a potrawy ugotować z wyprzedzeniem tak, aby wystarczyło je tylko podgrzać.

Pod tym względem dużo wygodniejsze będzie zarezerwowanie miejsca w restauracji, w której będziemy musieli jedynie podać liczbę gości, ustalić menu i zapłacić. Pamiętajmy, że im większa liczba gości, tym większe koszty organizacji przyjęcia w restauracji, jednak to, jak dużo wyniesie rachunek zależy od tego, jak ekskluzywną restaurację wybierzemy. Ustalając menu w restauracji, zwróćmy też uwagę co wchodzi w skład ceny. Zazwyczaj jest to dwudaniowy obiad i deser, a za ciasto i komunijny tort trzeba zapłacić dodatkowo.

Mamy też trzecią opcję: możemy przygotować przyjęcie w domu, ale wcześniej zamówić katering, który zostanie przywieziony w dniu Komunii. Z pewnością zapłacimy dużo mniej niż w restauracji i nie będzie to wymagało od nas ciągłego stania w kuchni i przygotowywania kolejnych posiłków.

4. Strój dziecka

Od dostępnego budżetu zależy też to, jaki strój komunijny wybierzemy dla naszego dziecka. Parafie, w których są organizowane komunie często chcą ułatwić wybór rodzicom i nakazują jednakowe stroje liturgiczne. Jeśli nie, staniemy przed wyborem kupna białej sukienki komunijnej dla dziewczynki i białego garnituru dla chłopca, w obu przypadkach jest to koszt kilkuset złotych. Jeśli chodzi o dziewczynkę, to oprócz sukienki będzie potrzebować białej narzutki, która sprawdzi się w chłodniejszy dzień, białych butów oraz torebeczkę, do której włoży modlitewnik, różaniec i chusteczkę. Warto też wziąć pod uwagę to, jaką fryzurę będzie miała córka. Coraz bardziej popularna jest naturalność, czyli rozpuszczone włosy i delikatny wianuszek z żywych kwiatów.

5. Nie zapomnijmy o pamiątkach

Z pewnością do uwiecznienia uroczystości Komunii w kościele zostanie zatrudniony kamerzysta, który nagra przebieg całej mszy. Warto jednak pomyśleć o tym, aby na przyjęciu weselnym ktoś robił pamiątkowe zdjęcia. Niektórzy decydują się na profesjonalnego fotografa, jednak jest to duży wydatek. Znacznie lepiej jest poprosić jednego z gości, który dysponuje profesjonalnym sprzętem fotograficznym o wykonanie choćby kilku zdjęć. Będą one piękną pamiątką, zwłaszcza gdy po kilku latach wrócimy pamięcią do tego wyjątkowego dnia.

Jak przygotować Komunię Świętą dziecka
Jak przygotować Komunię Świętą dziecka (Grafika / Shutterstock)

Nie warto jednak popadać w przesadę i organizować komunijnych przyjęć naszego dziecka na miarę małego wesela. Często jako rodzice zapominamy o tym, co najważniejsze, czyli samym sakramencie Pierwszej Komunii Świętej. Zamiast więc biegać i organizować kolejne atrakcje, lepiej porozmawiać z dzieckiem o tej ważnej uroczystości i uzmysłowić, że to nie przyjęcie czy prezenty są najważniejsze w tym dniu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.