Trwa ładowanie...

Pierwsza Komunia Święta. Jak przygotować do niej dziecko?

 Ewa Rosiecka
02.04.2024 11:00
W przygotowaniach do Pierwszej komunii świętej dużą rolę ogrywają rodzice dziecka
W przygotowaniach do Pierwszej komunii świętej dużą rolę ogrywają rodzice dziecka (Adobe Stock)

Pierwsza Komunia Święta to jeden z ważniejszych momentów w życiu dziecka. Przygotowanie go do przyjęcia tego sakramentu spoczywa nie tylko na katechecie lub katechetce w szkole, ale także w dużej mierze na rodzicach. O czym należy pamiętać, przygotowując dziecko do Pierwszej Komunii Świętej? Co trzeba zapewnić dziecku, by mogło przystąpić do tego sakramentu?

spis treści

1. Co to jest Komunia Święta?

Pierwsza Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu dziecka dorastającego w katolickiej rodzinie. To moment, w którym po raz pierwszy przystępuje do sakramentu Eucharystii - dzielenia się ciałem Chrystusa.

Dla wiernych Kościoła katolickiego to nie jest upamiętnienie lub znak, ale prawdziwa, żywa substancja i realna obecność Jezusa Chrystusa. Obecność ta dokonuje się w czasie Mszy Świętej, podczas tzw. transsubstancjacji - przemiany chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

Komunia to przede wszystkim radość ze spotkania z Jezusem, możliwość przyjęcia go pierwszy raz do serca i to jest właśnie jej prawdziwy sens.

2. Czy Pierwsza Komunia Święta jest obowiązkowa?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Wielu rodziców zastanawia się, czy Pierwsza Komunia jest obowiązkowa? W sensie świeckim oczywiście nie można nikogo przymusić do przystąpienia do tego sakramentu, a zasady wiary katolickiej mówią nam, że jedynym sakramentem, którego potrzebujemy do zbawienia, jest Chrzest Święty.

Przyjęcie Komunii jest jednak niezbędne do pełnego uczestnictwa we wspólnocie Kościoła. Dziecko może być do niej dopuszczone, gdy zna podstawowe prawdy wiary oraz jest w stanie z szacunkiem przyjąć Eucharystię, odróżniając chleb i wino od Ciała i Krwi Chrystusa.

3. Jak wygląda Pierwsza Komunia Święta?

Jak przebiega uroczystość Pierwszej Komunii Świętej? Zwykle jest poprzedzona przygotowaniem przez księdza lub katechetę, które kończy się pewnego rodzaju egzaminem, sprawdzającym, czy dziecko nauczyło się wszystkich niezbędnych modlitw i przykazań. Przed Pierwszą Komunią każde dziecko przystępuje także do sakramentu Spowiedzi świętej.

Pierwsza Komunia odbywa się w czasie Mszy świętej. Dzieci ubrane są odświętne ubrania - dziewczynki w sukienki, a chłopcy w garnitury. Przystępujący do Komunii także zwyczajowo odpowiadają za oprawę nabożeństwa - modlitwy, podziękowania i śpiewy.

Co chrzestny może kupić dziecku na komunię?
Co chrzestny może kupić dziecku na komunię?

Pierwsza Komunia Święta to ważny dzień nie tylko w życiu dziecka, ale także wyzwanie dla chrzestnego.

przeczytaj artykuł

4. Co dziecko powinno wiedzieć, przystępując do Pierwszej Komunii Świętej?

Zwykle przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej odbywają się w szkole na lekcjach religii lub w specjalnych salkach katechetycznych. Maluchy bardziej szczegółowo poznają wiarę chrześcijańską oraz uczą się na pamięć modlitw, przykazań, prawd wiary itp.

Niektóre dzieci starają się zrozumieć, co dokładniej znaczą modlitwy, których się uczą, a które nie zawsze są napisane zrozumiałym dla wszystkich językiem. Zadaniem katechetów i księży, ale także nas jako rodziców, jest wytłumaczenie dziecku wszelkich niejasności, tak by maluch dobrze zrozumiał ich sens.

Warto przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii podarować dziecku Biblię w wersji dla dzieci, która także pomoże mu przygotować się do tego ważnego wydarzenia, choć można ją także dać dziecku jako pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej w dniu ceremonii.

Ważne, aby dziecko, które przystępuje do Pierwszej Komuniii Świętej, odczuwało potrzebę przyjęcia tego sakramentu, a nie tylko czekało na prezenty, które z tej okazji otrzyma. Powinno być świadomym uczestnikiem tego wydarzenia.

5. Pierwsza Komunia Święta - jakie warunki musi spełniać dziecko?

Aby dziecko mogło przystąpić do Pierwszej Komunii, powinno nauczyć się wszystkich wymaganych modlitw, uczęszczać do kościoła i przystąpić do spowiedzi. To właśnie my jako rodzice powinniśmy przypilnować dziecko, aby wszystkie te warunki zostały przez nie spełnione.

Często w parafiach dzieci mające przystąpić w danym roku otrzymują specjalne książeczki, w których co niedzielę zbierają pieczątki od księdza za obecność na mszy. Zwykle organizowane są także cykliczne spotkania dla rodziców, na których ich obecność również jest wymagana.

6. Co dziecko musi mieć do Pierwszej Komunii Świętej?

Podczas gdy dzieci przygotowują się do sakramentu poprzez naukę modlitw i uczestniczenie w mszach oraz spotkaniach, rodzice zobowiązani są do przygotowania dla dziecka pewnego rodzaju komunijnej wyprawki. Co powinno się w niej znaleźć?

  • świeca (około 20 zł);
  • różaniec (10-20 zł);
  • medalik (od 50 zł)
  • książeczka do nabożeństwa (20-40 zł);
  • odpowiedni strój.

Wygląd dziecka przystępującego do Pierwszej Komunii Świętej jest zależny od zasad panujących w danej parafii. W niektórych przypadkach rodzice mają pełną dowolność w wyborze stroju itp., czasem zaś wszystkie dzieci ubierane są w identyczne alby. Zazwyczaj rodzice mają dokupić jeszcze buty, torebki, wianki itp.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze