Trwa ładowanie...

Chrzestna złapała się za głowę. Takie żądania mają rodzice

Avatar placeholder
29.04.2023 19:32
Żądania rodziców przed komunią córki. "Uzbierałaś już tyle?"
Żądania rodziców przed komunią córki. "Uzbierałaś już tyle?" (GettyImages)

Pierwsza Komunia Święta to jeden z ważniejszych sakramentów w kościele katolickim. Niestety z roku na rok charakter uroczystości staje się coraz bardziej komercyjny, a najistotniejszą kwestią jest organizacja przyjęcia. Przekonała się o tym chrzestna, która otrzymała nietypową wiadomość od rodziców.

spis treści

1. Organizacja przyjęcia komunijnego

Zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Komisję Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski do pierwszej komunii świętej mogą przystąpić dzieci w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Mimo że od tego momentu stają się pełnoprawnymi członkami kościoła, których obejmują wszystkie obowiązki, dalej są zaledwie dziewięcioletnimi dziećmi, marzącymi o wielkim przyjęciu i prezentach.

Nic więc dziwnego, że rodzice robią wszystko, by ich pociechy zapamiętały ten dzień jak najlepiej. Dlatego też po uroczystości w kościele decydują się na zorganizowanie przyjęcia, które zazwyczaj wiąże się z ogromnymi kosztami.

Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta?
Ile kosztuje Pierwsza Komunia Święta? (East News)

Obecnie rodziny dzieci przystępujących do komunii rezerwują sale restauracyjne, by nie przejmować się przygotowaniem posiłków, zorganizowaniem miejsca, obsługą gości czy porządkami przed i po imprezie, jak to miało miejsce w przypadku przyjęć domowych.

Jednak rezerwacja miejsca w okresie komunijnym nie jest taka prosta. Podobnie jak w przypadku organizacji wesela należy dobrze się zastanowić, jaką kwotę jesteśmy w stanie przeznaczyć na tzw. talerzyk. Na finalny koszt wpływa bowiem lokalizacja, liczba gości, liczba serwowanych dań i czas trwania uroczystości, ale zazwyczaj jest to ok. 4000 złotych.

2. Żądania rodziców

Cena przyjęcia nie ma jednak górnej granicy, a rodzice nie mogąc samodzielnie ponieść tak dużych kosztów, są zmuszeni poprosić o pomoc bliskich. Zdarza się, że w organizację przyjęcia angażują się również chrzestni dziecka, choć oczywiście nie mają takiego obowiązku.

Niestety nie wszyscy uważają, by taka forma pomocy w organizacji przyjęcia komunijnego była dobrowolna. W mediach społecznościowych pojawiła się wiadomość od rodziców dziecka do chrzestnej:

"Teściowa wspominała, że masz odłożone pieniądze dla mojego dziecka. Za rok jest komunia. Zapłaciliśmy zaliczkę za salę 2 tys. zł. Całość wyniesie jakieś 12 tys. Uzbierałaś już tyle? O sukienkę nie trzeba się martwić, bo babcia zasponsoruje - czytamy. - Oczywiście jesteś zaproszona" - dodaje rodzic.

Zobacz film: "Ile kosztuje przyjęcie komunijne?"

Użytkownicy Facebooka nie byli w stanie uwierzyć w treść wiadomości. W komentarzach wyrazili swoje oburzenie postawą rodziców dziecka.

"Niektórzy rodzice myślą, że chrzestni to sponsorzy. Na miejscu tej chrzestnej nie poszłabym na przyjęcie, tylko do kościoła",

"Uf! Jak to dobrze, że o sukienkę już nie musi się martwić",

"Nie mówcie, że to na serio!",

"Ale miło, że chociaż zaproszona" - pisali internauci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze