Trwa ładowanie...

Komunia 2022. Ile pieniędzy włożyć do koperty? Rodziców chrzestnych czeka spory wydatek

 Maria Krasicka
05.04.2022 12:53
Ile dać dziecku na komunię?
Ile dać dziecku na komunię? (EastNews)

Pierwsza Komunia Święta jest ważnym sakramentem w Kościele Katolickim. Niestety w Polsce od lat rodziny zdają się o tym zapominać, a najważniejszym elementem komunii jest wielka uroczystość rodzinna. Bliscy miesiącami przygotowują się, by celebrować z dzieckiem ważny dla niego dzień, a w to włączają się również fundusze na prezenty. Ile pieniędzy należy dać na komunię 2022?

spis treści

1. Pierwsza Komunia 2022

Już za niecały miesiąc rozpocznie się tzw. sezon komunijny. Oznacza to, że rodziny dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej weszły w tryb przygotowań już na dobre. Niektórzy jednak mają nie lada problem i zastanawiają się nad prezentem dla dziecka.

Ostatnie lata, kiedy to komunie odbywały się w zmienionej formie ze względu na pandemię koronawirusa, sprawiły, że bliscy chcieli wynagrodzić dzieciom brak hucznej imprezy, dodatkowymi pieniędzmi.

Jednak w tym roku inflacja osiągnęła już liczbę dwucyfrową i nic nie wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się zatrzyma. Dlatego też należy podejść do problemu racjonalnie i podarować dziecku przystępującemu do komunii tyle, na ile pozwala domowy budżet.

2. Ile pieniędzy dać na komunię?

Jeśli jednak ktoś bardzo dokładnie chce wiedzieć, "ile daje się na komunię" może zapoznać się z informacjami, które pojawiają się w mediach społecznościowych. Użytkownicy na forach dzielą się wskazówkami, dzięki którym można mniej więcej określić, jaką kwotę należy włożyć do koperty, pamiętając również o swoich możliwościach.

Dlatego też nie będąc spokrewnionym, w ramach prezentu należy podarować kopertę z kwotą równoznaczną kosztom tzw. "talerzyka".

Z kolei rodzice chrzestni, którzy odgrywają najważniejszą rolę w życiu duchowym dziecka przyjmującego pierwszą komunię, poza upominkiem rzeczowym (jak np. medalik z łańcuszkiem) zazwyczaj dokładają kwotę w wysokości od 500 do 1500 złotych.

Prezenty od najbliższych: rodziców, dziadków i wujków zaczynają się od 300 złotych, a niektórzy zaznaczają, że zdarzają się przypadki, gdy kwota uzbierana wspólnymi siłami dochodzi nawet do 2000 złotych.

Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić z kwotą. Zbyt wysoka może wywołać presję u rodziców obdarowanego dziecka. Ponadto prezenty nie powinny przyćmić tego, co w tym dniu jest najważniejsze – dziecka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze