Trwa ładowanie...

Komunia 2021. Czy zostanie przesunięta?

 Maria Krasicka
18.03.2021 14:02
Jak będzie wyglądała komunia 2021?
Jak będzie wyglądała komunia 2021? (GettyImages)

Wielu rodziców zastanawia się, jak w tym roku będzie wyglądała Pierwsza Komunia Święta. Wzrost zakażeń i ponowne wprowadzenie nauki zdalnej bowiem stawia tę uroczystość pod znakiem zapytania. Czy mimo to uda się ją zorganizować?

spis treści

1. Komunia 2021

Pierwsza Komunia Święta dla wielu jest bardzo ważnym wydarzeniem. To nie tylko kluczowy sakrament w religii katolickiej, ale również okazja do spotkania z rodziną i radosnego świętowania. Polskie komunie od lat organizowane są z przepychem i przypominają bardziej wesela niż dawne, skromne przyjęcia w zaciszu domowym.

Nic więc dziwnego, że rodzice dzieci przygotowujących się do komunii, chcieliby wiedzieć, czy uroczystości związane z przyjęciem sakramentu odbędą się w tym roku, a jeśli tak, to w jakiej w formie.

Zobacz film: "Najpopularniejsze prezenty komunijne"

W 2020 r. uroczystości odbywały się indywidualnie lub w niewielkich grupach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Niektóre parafie przesunęły je na późniejsze miesiące. W innych można było wziąć udział online.

Z prognoz ekspertów jasno wynika, że szczyt zachorowań przypadnie na początek kwietnia. Jednak niewykluczone, że organizacja uroczystości, jaką jest Pierwsza Komunia Święta, będzie musiała zostać przełożona na bezpieczniejszy termin. Natomiast decydujący głos będą miały poszczególne diecezje.

"W związku ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją epidemiologiczną trudno przewidzieć, czy jakieś wspólne dla wszystkich diecezji rozwiązania zostaną w najbliższym czasie przyjęte. Prosimy śledzić strony diecezjalne, na których publikowane są wytyczne obowiązujące na terenie poszczególnych diecezji" – poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

2. Decyzja diecezji

Część biskupów wydała już komunikaty dotyczące Pierwszej Komunii Świętej w 2021 roku. Na stronie diecezji warszawsko-praskiej pojawiły się wytyczne odnoszące się do organizacji uroczystości w czasie epidemii. Ks. Romuald Kamiński, biskup Warszawsko-Praski, zaznacza, by w przygotowaniu dziecka do sakramentu nie został pominięty aspekt duchowy, jakim jest udział we mszy świętej.

"Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej mszy świętej" – czytamy w komunikacie.

Jednak rozważania na temat potencjalnych terminów nadal trwają. Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, wydał komunikat, w którym zauważa, że uroczystości powinny być dostosowane do trybu pracy szkół.

"Jeśli nauka w szkołach będzie zawieszona, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości" – czytamy.

Ze względu na to, że trudno jest przewidzieć rozwój III fali pandemii koronawirusa oraz jakie decyzje będą podejmowane przez rząd, kwestia organizacji Pierwszej Komunii Świętej będzie aktualizowana na bieżąco. Jak dodaje metropolita wrocławski: "pomocne będzie doświadczenie z ubiegłego roku".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze