Trwa ładowanie...

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

 Ewa Rycerz
31.05.2016 21:33
Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!
Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce! (123RF)

Dzieci kobiet, które w ciąży jadły owoce są bardziej inteligentne – dowodzą naukowcy. Według ich badań niemowlęta urodzone przez kobiety spożywające w ciąży duże ilości owoców zdobyły większą ilość punktów w testach dotyczących pamięci i myślenia.

Eksperci z Kanady przeanalizowali dane 808 dzieci w wieku 12 miesięcy, których matki wzięły udział w ogólnokrajowym badaniu zdrowia podczas ciąży. W owym badaniu monitorowano codzienne nawyki żywieniowe przyszłych matek.

Dane analizowano pod kątem umiejętności poznawczych dzieci oraz ich pamięci. Wyniki skorelowano z dietą kobiet i spożywaniem przez kobiety owoców podczas ciąży.

Okazało się, że spożywanie owoców w stanie błogosławionym ma bezpośredni wpływ na rozwój pamięci u niemowlęcia oraz na jego umiejętności poznawcze.

Zobacz film: "Grejpfrut na odporność"

Naukowcy idą jednak o krok dalej i wykluczają inne czynniki, które mogłyby mieć wpływ na wyniki. Twierdzą, że na rozwój poznawczy nie wpływa klasa społeczna czy karmienie piersią.

Sugerują, że przyczyną tak dużego wpływu owoców na mózg człowieka jest szlak cyklicznego adenozyno-3',5'-monofosforanu.

Ten związek organizczny z grupy nukleotydów reguluje wiązania międzykomórkowe oraz funkcje obszarów w mózgu, w tym kory przedczołowej, która odpowiada za myślenie „wyższego rzędu”.

U płodu lepiej rozwija się dzięki substancjom pozyskiwanym z owoców - sugerują naukowcy.

Co ciekawe, spożywanie owoców zarówno w wieku niemowlęcym, jak i u nastolatków nie wpływa na poziom inteligencji, umiejętności poznawcze ani pamięć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze