Cewnik Foleya - zastosowanie podczas operacji i porodu. Czy założenie cewnika jest bezpieczne?
W latch 30. XX wieku Frederick Foley opatentował cewnik, który dziś nazywamy od jego nazwiska cewnikiem Foleya, a jest to nic innego jak popularny cewnik, który wykonany jest z elastycznego i trwałego materiału, zwykle silikonu albo lateksu. Taki cewnik ma też balonik wypełniony solą fizjologiczną. Wprowadza się go do pęcherza moczowego albo szyjki macicy. W jakim celu i czy jego stosowanie jest bezpieczne?
1. Kiedy zakładamy cewnik Foleya?
Popularny cewnik odnajduje zastosowanie w urologii oraz ginekologii (a raczej położnictwie). Zakłada się go pacjentowi np. podczas operacji czy innych zabiegów chirurgicznych, podczas których mógłby oddać bezwiednie mocz. Wtedy lekarz lub pielęgniarka zakłada cewnik Foleya, aby w bezpieczny sposób go odprowadzić.
Narzędzie to często wykorzystujemy także w położnictwie np. gdy poród się wydłuża i staje się to niebezpieczna dla matki i dziecka, wówczas założenie cewnika przyspieszy moment rozwarcia szyjki macicy, co przyspieszy poród.
Warunkiem do założenia cewnika Foleya podczas porodu jest minimalne samoistne rozwarcie szyjki macicy (na szerokość przynajmniej 1 cm). Wtedy położna może wprowadzić cewnik w szyjkę macicy, a balonik zostaje wypełniony płynem. Taki ucisk szyjki macicy od wewnątrz przyspiesza jej rozwarcie.
Oprócz nacisku cewnik wpływa także na szybsze uwalnianie hormonu prostagladyny, który przyśpiesza skurcze macicy, co dodatkowo ułatwia poród.
Wiele przyszłych mam obawia się założenia cewnika Foleya. Warto jednak zauważyć, że ta procedura bywa niekiedy niezbędna i jest w pełni bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i zdrowia i życia rodzącej kobiety.
Jeżeli chodzi o poród, to najczęściej cewnik Foleya zakłada się na 24 godziny. Dożylnie przyszła mama otrzymuje także hormon oksytocynę, który łagodzi bóle porodowe i wspomaga skurcze macicy.
2. Czy cewnik Foleya jest bezpieczny?
Cewnik Foleya pomógł już wielu kobietom bezpiecznie i sprawnie urodzić, ale warto zauważyć, że nie na każdą kobietę działa z taką samą sprawczością. Najczęściej od razu przyspiesza to poród, ale zdarza się, że konieczne jest użycie innych środków, które wspomógł ten proces.
Uwaga! Zwykle cewnik Foleya wypada samoistnie podczas rozwarcia szyjki macicy. Bezpiecznie jest go stosować w przypadku:
- kiedy skurczom porodowym nie towarzyszy rozwarcie szyjki macicy,
- kiedy istnieje ryzyko przenoszenia ciąży i trwa on dłużej niż 42 tygodnie,
- gdy zdrowie matki wymaga przedwczesnego porodu,
- gdy pęknie szyjka macicy lub macica,
- kiedy dziecko ma problem z samodzielnym przebyciem drogi przez kanał szyjki macicy,
- gdy wystąpią inne urazy okołoporodowe.
3. Kiedy nie powinno się stosować cewnika Foleya?
Lekarz prowadzący ciążę najpierw przeprowadza dokładny wywiad, aby ustalić, czy założenie cewnika danej pacjentce, jest bezpieczne.
Nie powinno się stosować cewnika Foleya u kobiet, które mają:
- cukrzycę,
- nadciśnienie,
- cholestazę,
- ostrą infekcję dróg rozrodczych,
- łożysko przodujące albo nisko położone,
- małą ilość wód płodowych.
Nie zakłada się cewnika Foleya także w przypadku wystąpienia krwawienia z dróg rozrodczych.