Bolesne odparzenia u niemowląt

Pierwsze miesiące życia dziecka nie obywają się bez problemów ze zdrowiem. Niemowlę ma niedojrzały układ odpornościowy i szybko łapie infekcje, a jego delikatna skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Nic więc dziwnego, że zbyt długi kontakt z mokrą lub zabrudzoną pieluszką może prowadzić do bolesnych odparzeń w okolicach intymnych dziecka. Bez podjęcia odpowiednich kroków, odparzenia mogą spowodować pieluszkowe zapalenie skóry.

Jak uniknąć odparzeń u niemowlęcia?

Zbyt rzadkie zmiany pieluch to tylko jedna z przyczyn odparzeń. Bolesne zaczerwienienie skóry to również wynik niedokładnego wypłukania tetrowej pieluszki z proszku do prania, wysokiej temperatury powietrza (w upalne dni skóra dziecka pod pieluchą poci się, a wilgoć sprzyja podrażnieniom), niedostatecznej higieny intymnej niemowlęcia i zmian w składzie stolca (w związku z przyjmowanymi antybiotykami, szczepieniami lub wprowadzeniem nowego pokarmu). Czynniki te nie odgrywałyby tak istotnej roli, gdyby nie fakt, iż skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, a jej warstwa lipidowa jest zbyt cienka, by efektywnie chronić skórę przed substancjami drażniącymi.

Znajomość przyczyn odparzeń u dzieci to pierwszy krok do skutecznej profilaktyki zmian skórnych. Jeśli masz w domu niemowlę, wykorzystaj tę wiedzę w praktyce.

  • Co 2-3 godziny zmieniaj pieluchę dziecku (wcześniej, jeżeli niemowlę zrobiło kupę).
  • Podczas przewijania dokładnie oczyść skórę dziecka, osusz ją i pozwól dziecku poleżeć kilka minut z gołą pupą, aby skóra miała kontakt ze świeżym powietrzem.
  • Regularnie stosuj krem na odparzenia, który zmniejsza zaczerwienienie i chroni przed kolejnymi zmianami skórnymi.
  • Zachowaj umiar w aplikacji zasypek i pudrów – nadmiar kosmetyków zbija się w grudki i może podrażniać skórę niemowlęcia.
  • Po każdej kąpieli nawilżaj skórę dziecka.

Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry

Leczenie odparzeń u dziecka zasadniczo nie różni się od działań profilaktycznych. Kluczowe znaczenie ma staranna higiena intymna, dobre nawyki (częste zmiany pieluch, stosowanie dobrej jakości kosmetyków w rozsądnych ilościach) i właściwa pielęgnacja skóry. Dokładne mycie okolic intymnych, aplikacja kremu ochronnego i niedopuszczanie do długiego kontaktu z mokrą pieluszką zwykle wystarczy, by odparzenia zniknęły. Jeśli jednak przypadłość ta zostanie zbagatelizowana jako typowy objaw u niemowlaka, oprócz zaczerwienienia na skórze pojawi się rumień i drobne wypryski. Konieczne jest wówczas częste wietrzenie pupy dziecka, mycie jej w przegotowanej wodzie i smarowanie kremem ochronnym. Zaniechanie tych działań to prosta droga do pieluszkowego zapalenia skóry, które obejmuje całe pośladki niemowlęcia. Krostki powiększają się, stają się bolesne, a skóra jest gorąca i łuszczy się. Dziecko zaczyna odczuwać ostry ból, zbliżony do tego, jaki wiąże się z oparzeniami słonecznymi. Dyskomfort i dolegliwości bólowe powodują problemy ze snem, brak apetytu i płacz dziecka.

Gdy niemowlę doświadcza objawów pieluszkowego zapalenia skóry, domowa pielęgnacja przestaje wystarczać. Należy możliwie szybko udać się do pediatry i oprócz leczenia miejscowego zastosować antybiotyk. Skrupulatna pielęgnacja okolic intymnych dziecka jest w takiej sytuacji niezbędna, by odparzenia goiły się szybko.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 4 tygodnie temu

2
Artykuły Pielęgnacja skóry niemowlęcia
Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emolienty Oilatum dla dzieci

Emulsja do kąpieli Oilatum Baby Łagodna emulsja do kąpieli to najlepszy sposób na bezstresowe mycie niemowlęcia. Krem Oilatum Baby Delikatny dla skóry dziecka krem to podstawa codziennej pielęgnacji.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Problemy ze skórą u dzieci

Problemy ze skórą u dzieci

Zmiany skórne u dzieci Problemy ze skórą u niemowląt często pojawiają się w pierwszych miesiącach życia, dlatego należy prawidłowo dbać o ich skórę.

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

Bezpieczna, czyli jaka? Ten dylemat zrozumie tylko młoda matka

, który rodzaj pieluszek lepiej sprawdzi się u jego maluszka. Każde dziecko jest inne, więc również jego skóra może różnie reagować na dany produkt (...) - szczególnie dla delikatnej skóry mojego maluszka... Tak szukałam...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Włosy u niemowląt

w dowodach. Warto wiedzieć, że rodzaj włosów u dzieckakształtuje się nawet do 6 roku życia. Pielęgnacja włosów niemowlęcia Rodzic nie ma wpływu (...) były zdrowe, nie wypadały, nie łamały się. Dlatego też warto przestrzegać...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

Skóra dziecka a skóra osoby dorosłej

, z tego też względu jest on bezpieczny dla skóry niemowlęcia i spełnia swoje funkcje ochronne i nawilżające. Szukając kosmetyków do pielęgnacji dziecka (...) . Dojrzałość, a więc rolę skóry...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Czym myć niemowlaka?

Codzienna pielęgnacja niemowlaka może nastręczać młodym rodzicom wiele problemów. Dostępne są na rynku różne kosmetyki dla niemowląt: płyny (...) do kąpieli dla niemowląt, oliwki dla niemowląt, mydełka dla noworodków, żele do mycia dzieci,...

Pielęgnacja skóry niemowlęcia

Bambino jest z nami już od 60-ciu lat!

pod okiem taty… dlatego tak chętnie pielęgnujemy nimi nasze dzieci. Bambino - delikatna pielęgnacja dziecięcej skóry z 60-cio letnią tradycją Tradycja (...) W trosce o najbliższych wybierały je nasze babcie, mamy,...