Trwa ładowanie...

Bolesne odparzenia u niemowląt

Avatar placeholder
26.04.2019 14:47
Bolesne odparzenia u niemowląt
Bolesne odparzenia u niemowląt (123rf)

Pierwsze miesiące życia dziecka nie obywają się bez problemów ze zdrowiem. Niemowlę ma niedojrzały układ odpornościowy i szybko łapie infekcje, a jego delikatna skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Nic więc dziwnego, że zbyt długi kontakt z mokrą lub zabrudzoną pieluszką może prowadzić do bolesnych odparzeń w okolicach intymnych dziecka. Bez podjęcia odpowiednich kroków, odparzenia mogą spowodować pieluszkowe zapalenie skóry.

spis treści

1. Jak uniknąć odparzeń u niemowlęcia?

Zbyt rzadkie zmiany pieluch to tylko jedna z przyczyn odparzeń. Bolesne zaczerwienienie skóry to również wynik niedokładnego wypłukania tetrowej pieluszki z proszku do prania, wysokiej temperatury powietrza (w upalne dni skóra dziecka pod pieluchą poci się, a wilgoć sprzyja podrażnieniom), niedostatecznej higieny intymnej niemowlęcia i zmian w składzie stolca (w związku z przyjmowanymi antybiotykami, szczepieniami lub wprowadzeniem nowego pokarmu). Czynniki te nie odgrywałyby tak istotnej roli, gdyby nie fakt, iż skóra niemowlaka jest bardzo wrażliwa, a jej warstwa lipidowa jest zbyt cienka, by efektywnie chronić skórę przed substancjami drażniącymi.

Znajomość przyczyn odparzeń u dzieci to pierwszy krok do skutecznej profilaktyki zmian skórnych. Jeśli masz w domu niemowlę, wykorzystaj tę wiedzę w praktyce.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"
  • Co 2-3 godziny zmieniaj pieluchę dziecku (wcześniej, jeżeli niemowlę zrobiło kupę).
  • Podczas przewijania dokładnie oczyść skórę dziecka, osusz ją i pozwól dziecku poleżeć kilka minut z gołą pupą, aby skóra miała kontakt ze świeżym powietrzem.
  • Regularnie stosuj krem na odparzenia, który zmniejsza zaczerwienienie i chroni przed kolejnymi zmianami skórnymi.
  • Zachowaj umiar w aplikacji zasypek i pudrów – nadmiar kosmetyków zbija się w grudki i może podrażniać skórę niemowlęcia.
  • Po każdej kąpieli nawilżaj skórę dziecka.

2. Sposoby na odparzenia i pieluszkowe zapalenie skóry

Leczenie odparzeń u dziecka zasadniczo nie różni się od działań profilaktycznych. Kluczowe znaczenie ma staranna higiena intymna, dobre nawyki (częste zmiany pieluch, stosowanie dobrej jakości kosmetyków w rozsądnych ilościach) i właściwa pielęgnacja skóry. Dokładne mycie okolic intymnych, aplikacja kremu ochronnego i niedopuszczanie do długiego kontaktu z mokrą pieluszką zwykle wystarczy, by odparzenia zniknęły. Jeśli jednak przypadłość ta zostanie zbagatelizowana jako typowy objaw u niemowlaka, oprócz zaczerwienienia na skórze pojawi się rumień i drobne wypryski. Konieczne jest wówczas częste wietrzenie pupy dziecka, mycie jej w przegotowanej wodzie i smarowanie kremem ochronnym. Zaniechanie tych działań to prosta droga do pieluszkowego zapalenia skóry, które obejmuje całe pośladki niemowlęcia. Krostki powiększają się, stają się bolesne, a skóra jest gorąca i łuszczy się. Dziecko zaczyna odczuwać ostry ból, zbliżony do tego, jaki wiąże się z oparzeniami słonecznymi. Dyskomfort i dolegliwości bólowe powodują problemy ze snem, brak apetytu i płacz dziecka.

Gdy niemowlę doświadcza objawów pieluszkowego zapalenia skóry, domowa pielęgnacja przestaje wystarczać. Należy możliwie szybko udać się do pediatry i oprócz leczenia miejscowego zastosować antybiotyk. Skrupulatna pielęgnacja okolic intymnych dziecka jest w takiej sytuacji niezbędna, by odparzenia goiły się szybko.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze