Trwa ładowanie...

Bajki o koniach – Mustang z Dzikiej Doliny, wartość edukacyjna

Avatar placeholder
Magdalena Wawszczak 24.04.2019 14:23
Bajki o koniach – Mustang z Dzikiej Doliny, wartość edukacyjna
Bajki o koniach – Mustang z Dzikiej Doliny, wartość edukacyjna (123rf)

Bajki o koniach wchodzą w skład tak zwanej konnej edukacji uwzględniającej również bogatą metaforykę. Jedną z takich bajek jest Mustang z Dzikiej Doliny”. Bajka zaczyna się słowami: „Tej opowieści nie znajdziecie w książce, to opowieść z głębi serca konia”. Po względem metaforycznym film animowany opowiada o dzikim i wolnym zwierzęciu, które nie dało się zniewolić człowiekowi.

spis treści

1. Bajki o koniach – Mustang z Dzikiej Doliny

Tytułowy bohater – Mustang urodził się w pięknej i malowniczej dolinie niezamieszkałej przez ludzi. Jego cechy sprawiły, iż bardzo szybko stał się przywódca całego stada – bohater był wzorem dla swoich współplemieńców. Pewnego razu Mustang dostrzegł dziwne i tajemnicze światełko, którego źródło postanowił koniecznie sprawdzić. Okazało się, iż byli to ludzie koczujący w lesie. Niestety – dumny Mustang został przez nich zniewolony. Bohater postanawia jednak za wszelką cenę się uwolnić. Bajki o koniach to tematyka, która intersuje nie tylko dziewczynki.

Bajki o koniach to opowieści nie tylko dla dziewcząt
Bajki o koniach to opowieści nie tylko dla dziewcząt

2. Bajki o koniach – wartość edukacyjna

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

Bajki o koniach, a w tym „Mustang z Dzikiej Doliny” to najczęściej filmy animowane o bajkowych walorach. W przypadku tej konkretnie propozycji – film nie jest typowy, gdyż główny bohater nie mówi. Jego uczucia i emocje znamy tylko ze sfery myśli (słyszymy je z tak zwanego off’u). Dzięki takiemu zabiegowi główna postać zyskała głębszy rys. Poszerzenie kwestii psychologicznej czyni, więc z bohatera prawdziwego bojownika o własną wolność i przekonania. Młody odbiorca zaś musi skupić się na odczytywaniu min i gestów Mustanga. Jest to ciekawe i z pewnością pouczające doświadczenie. Film animacyjny posiada również szereg zaplanowanych i dokładnie stworzonych przez grafików scen zabawnych. Z pewnością cała fabuła nie będzie nudna dla odbiorcy.

To też warto wiedzieć

„Mustang z Dzikiej Doliny” został wyreżyserowany przez Lornę Cook oraz Kelly Asbury. Bajka powstała w 2002 roku. W 2003 roku został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany oraz do Złotego Globu w kategorii: najlepsza piosenka. Film został zakwalifikowany do animacji przygodowej oraz familijnej. Bajka przypadnie do gustu nie tylko dzieciom, lecz także rodzicom. Malownicza sceneria uzupełniana jest przez poruszającą muzykę. Szczególnie warto zwrócić uwagę na piosenkę „Here I am” Bryana Adamsa, która stanowi motyw przewodni filmu animowanego.

Chcesz, żeby twoje dziecko odniosło sukces? Sprawdź, czy spełniasz te warunki
Chcesz, żeby twoje dziecko odniosło sukces? Sprawdź, czy spełniasz te warunki [7 zdjęć]

Fundamentem prawidłowego rozwoju dziecka, jego emocji i radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest bliska

zobacz galerię

Wartość edukacyjna przejawia się także w sferze estetyki. Pojawiają się piękne ujęcia – szczególnie nieba i wschodu słońca. Animacja jest dwuwymiarowa – prowadzona linią miękką z uwypukleniem soczystych i nasyconych kolorów. Obraz posiada zdecydowanie klasyczny charakter. Ciekawostką jest, iż w czasie powstawania „Mustanga z Dzikiej Doliny” żaden człowiek nie podkładał głosu postaciom koni. Wszystko to, co słyszymy to nagrane głosy wydawane przez rzeczywiste zwierzęta. Poruszane kwestie definiują takie wartości, jak miłość, duma, honor, nieugiętość, a także poświęcenie. Jest to dowód na to, że bajki o koniach mogą nieść ze sobą pozytywny przekaz.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze