Trwa ładowanie...

Bajki, które chętnie puszczam dziecku

Ostatnio pisałam o tym, jakich bajek nie puszczam swojemu dziecku. Nie przypuszczałam, że ten tekst wzbudzi aż tyle kontrowersji. Wśród komentarzy pojawiły się pytania o to, jakie bajki w takim razie ogląda moje dziecko i jakie uważam za wychowawcze. Dlatego też postanowiłam opisać Wam kilka bajek, co do których jestem przekonana.

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji
Sprawdź, jak zagospodarować wolny czas twojego dziecka bez telewizji [10 zdjęć]

Zamiast gromadzić zabawki, które już zdążyły się dziecku znudzić, pokaż mu, jak stworzyć kolorowe autka...

zobacz galerię

1. Oktonauci

Pierwszy odcinek Oktonautów został wyemitowany w 2010 roku. Kreskówka opowiada o przygodach grupy przyjaciół, do której należą odważny Kocurr, dzielny Kapitan Barney, troskliwy pingwina Pinio i wielu innych bohaterów.

W każdym odcinku towarzysze pomagają napotkanym stworzeniom zamieszkującym morza i oceany. Dzięki nim dziecko poznaje świat niezmierzonych morskich otchłani. Dowiaduje się przy tym wielu ciekawych informacji na temat ich mieszkańców.

2. Dinopociąg

Tę bajkę odkryliśmy stosunkowo niedawno. Opowiada ona o życiu dinozaurów. Cała wiedza podawana jest w sposób bardzo przystępny dla dziecka. Głównymi bohaterami są tyranozaur Bratek i pterodony: Mała, Gwiazdka oraz Sam. Podróżują oni pociągiem i przeżywają różne przygody. Na koniec odcinka zawsze wypowiada się paleontolog, który opowiada o danym bohaterze odcinka.

3. Tomek i przyjaciele

Tej bajki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Tomek to mały parowóz, który wraz z innymi pociągami przeżywa przygody na wyspie Sodor. W początkowych seriach brały udział prawdziwe modele parowozów. Historie przedstawiane w tej bajce są pouczające, zabawne i ciekawe. Dzięki nim dziecko może zobaczyć, jak kiedyś wyglądały pociągi, na czym polega praca maszynisty oraz jakie mogą być konsekwencje nieodpowiedniego zachowania.

4. Parauszek i przyjaciele

To pierwsza od bardzo dawna bajka wyprodukowana przez polskie studio Se-ma-for. Opowiada ona o zajączku Parauszku i jego przyjaciołach, którzy mieszkają w Naszym Lesie. Wszystkie przygody są komentowane przez sowę Uhu, która jest bardzo mądra i wszechwiedząca. Bajka ta była konsultowana z psychologiem dziecięcym. Przekazuje ona same pozytywne treści, uczy zasad zachowania, odpowiedzialności, wiary w swoje możliwości i tego, jak pracować w grupie.

5. Strażak Sam

Ostatnio mój pierworodny przeżywa fascynację tą postacią. Przygody dzielnego strażaka Sama oraz mieszkańców Pontypandy są pouczające i zabawne. Dziecko uczy się dzięki nim, jak postępować w razie pożaru i jakie konsekwencje można ponieść za złamanie zasad bezpieczeństwa.

Przeczytaj także:

Tak wygląda lista bajek, które pozwalam oglądać swojemu dziecku. Pewnie niektóre pozycje nie są wielkim zaskoczeniem ze względu na ich popularność i wielu rodziców puszcza je swoim dzieciom.

A Wy jakie bajki polecacie?

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.