Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze bajki, których nie powinieneś puszczać dzieciom

Każde dziecko lubi oglądać bajki, niestety obecnie wybór odpowiedniej może stanowić nie lada wyzwanie dla rodzica. Trudno znaleźć taką opowieść, która przekazuje wartościowe treści, uczy empatii i nie jest nudna. Ja miałam z tym dość spory problem, ponieważ za każdym razem trafiałam na coraz gorsze produkcje. Oto lista 5 bajek, których nie puszczę nigdy swojemu dziecku.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

Pierwotne historie bajek Disneya
Pierwotne historie bajek Disneya [6 zdjęć]

Bajki Disneya to klasyka, którą zna i kocha każdy, bez względu na wiek. Walt Disney Company to wytwórnia...

zobacz galerię

1. 1. Świnka Peppa

Chyba najpopularniejsza bajka dla dzieci w przedziale wiekowym 2-3 lata. Jednak mnie ona nie przekonuje. Obejrzałam kilka odcinków podczas przeszukiwania internetu w poszukiwaniu bajki idealnej i jestem zawiedziona. Pomijam już bardzo stereotypowy podział ról, tatuś ma pracę, która jest szanowana i bardzo ważna, a mama albo gotuje albo parzy herbatę. Według mnie to bardzo naiwna bajeczka, ukazująca postawy, których nie chciałabym widzieć u swojego dziecka, jak np. bekanie w towarzystwie, wyśmiewanie kolegów czy złe traktowanie młodszego brata. Wiem, że dzieci bardzo ją lubią, ale dla mnie nie przedstawia ona większej wartości, są znacznie lepsze bajki, które są odpowiednie dla tego przedziału wiekowego.

2. 2. Wissper

To dość nowa pozycja w programach telewizji dziecięcych. Tytułowa Wissper to mała dziewczynka, która umie porozumiewać się ze zwierzętami i pomaga im rozwiązywać ich problemy. Wszystko wygląda pięknie, jednak jeśli bliżej się przyjrzymy Wissper, zwrócimy uwagę, że ona nigdy nie prosi ani nie dziękuje. Podczas wołania o pomoc mówi tylko: Przyjdź tu i pomóż... To trochę niegrzeczne. Dziecko powinno wiedzieć, że gdy czegoś chce, to powinno użyć magicznych słów, takich jak proszę i dziękuję. Poza tym Wissper ukrywa swoje zdolności przed rodzicami i wybiera się sama na wycieczki. Nie jest to odpowiedni przykład zachowania dla malca, który biorąc przykład z bohaterki, może samotnie wyjść na przechadzkę.

3. 3. Teletubisie

Swojego czasu były posądzane o różne niecne sprawki. Bohaterom zarzucano gender i problemy z identyfikacją płci, a wszystko za sprawą pewnej torebki. Według mnie to przesada, bo wiele dzieci lubi nosić buty czy torebki niezależnie od płci. Moim głównym zarzutem dotyczącej Teletubisiów jest jej ogłupiający charakter. Teletubisie nie mówią pełnymi zdaniami, tylko sylabami, trudno czasem je zrozumieć, przez większość odcinka przytulają się i poklepują. Moim zdaniem ta bajka uwstecznia dzieci, a nie pomaga w ich rozwoju.

4. 4. Atomówki

Atomówki to 3 małe dziewczynki walczące ze złem tego świata. W tej kreskówce jest mnóstwo przemocy, akcja jest bardzo szybka, kolory jaskrawe, a dialogi pozostawiają wiele do życzenia. Dziecko po takiej "mieszance" jest zdezorientowane, agresywne i bardzo mocno pobudzone. Na temat przemocy w bajkach dla dzieci można byłoby napisać grube tomy, a i tak nie ujęłoby się wszystkiego. Bajki są pełne walk, bezsensownej przemocy i konfliktów.

5. 5. Blaze i mega maszyny

Prawie cały odcinek tej bajki pokazuje, jak konkurent Blaza docina, dokucza i przeszkadza mu w planach. Warto dodać, że przy tych "psotach" rewelacyjnie się bawi. Blaze co prawda próbuje mu przeszkodzić, ale udaje mu się to dopiero na samym końcu odcinka. Przez 85% bajki zły kolega głównego bohatera ma ubaw po pachy. Nie wiem, czy pokazywanie, że robienie na złość jest takie śmieszne i fajne jest tym, co chciałabym, aby moje dziecko oglądało.

Zobacz także:

Bajki dla dzieci powinny nieść za sobą jakąś treść, a nie tylko być śmieszne i kolorowe. Nie powinny pokazywać przemocy, wyśmiewania innych, robienia na złość czy złych nawyków. Małe dziecko bowiem nie do końca rozróżnia co jest fikcją, a co rzeczywistością. Powoduje to, że często bierze przykład z bohaterów bajek, a ten nie zawsze jest dobry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.