Trwa ładowanie...

Aromat rozmarynu wpływa na zwiększenie pamięci u dzieci

Avatar placeholder
Marta Pawlak 02.09.2017 08:31
Olejek eteryczny produkowany z rozmarynu może pomóc dzieciom poprawić ich pamięć
Olejek eteryczny produkowany z rozmarynu może pomóc dzieciom poprawić ich pamięć (123rf)

Olejek rozmarynowy ma szerokie zastosowanie. Jednak najnowsze badania wykazały, że może być też wykorzystany w zaskakujący sposób. Okazało się bowiem, że aromat rozmarynu w klasie szkolnej, wspomaga dziecięcą pamięć.

Do tej pory olejek rozmarynowy najczęściej stosowano w przypadku niestrawności. Podaje się go, gdy trzeba złagodzić wzdęcia, skurcze żołądka i zaparcia. Uważa się również, że łagodzi on objawy niestrawności i wpływa na pobudzenie apetytu. Badanie jednak udowadnia, że jeśli dziecko stara się zapamiętać swoje lekcje w szkole, wskazane jest, aby w jego klasie dało się wyczuć aromat eterycznego olejku rozmarynowego.

Mark Moss z Uniwersytetu Northumbria w Wielkiej Brytanii twierdzi, że do tej pory wiadomo było, że słaba pamięć robocza jest związana ze złymi osiągnięciami w szkole. Rodzice jedyne rozwiązanie widzieli w kosztownych korepetycjach dziecka. Jednak najnowsze odkrycia oferują łatwo dostępną pod względem kosztów i prostą interwencję w celu poprawy wyników akademickich u dzieci.

Zapach olejku z rozmarynu wspiera dziecięcą pamięć
Zapach olejku z rozmarynu wspiera dziecięcą pamięć (123rf)
Zobacz film: "Najważniejsze fakty o rozwoju malucha. Zobacz, co musisz wiedzieć"

Już wcześniej wiadomo było, że zapach rozmarynowego olejku eterycznego może poprawić pamięć u zdrowych osób dorosłych. W aktualnych badaniach losowo przydzielono 40 dzieci w wieku od 10 do 11 lat do pokoju, w którym rozpylono zapach rozmarynowego olejku eterycznego lub do pokoju bez zapachu.

Następnie uczestnicy wykonali testy oparte na przeprowadzonych lekcjach obejmujące różne zadania umysłowe. Analiza wykazała, że dzieci w pomieszczeniu wypełnionym aromatem olejku rozmarynowego otrzymały znacznie wyższe wyniki niż te przybywające w pokoju, gdzie nie było żadnego zapachu.

Naukowcy twierdzą, że testy polegające na przypomnieniu sobie słowa, wykazały największe różnice w punktacji.

Moss uważa, że może to być spowodowane tym, że aromaty wpływają na aktywność elektryczną w mózgu. Kolejnym wyjaśnieniem mogą być farmakologicznie aktywne związki znajdujące się w olejku rozmarynowym, a które mogą być wchłaniane, gdy ludzie są wystawieni na zapach olejku.

Wyniki zostały zaprezentowane na brytyjskiej dorocznej konferencji Towarzystwa Psychologicznego w Brighton.

Walory zdrowotne rozmarynu najpierw docenili mieszkańcy regionu śródziemnomorskiego. Jest to zioło, które było również uważane za symbol miłości i wierności. To sprawiło, że roślinę wykorzystywano w czasie uroczystości zaślubin. Wierzono również, że świeże gałązki tego aromatycznego zioła odganiają złe duchy.

ZOBACZ TAKŻE:

Olejek rozmarynowy ma również silne działanie lecznicze. Zwalcza grzyby, wirusy i bakterie. Jest też wykorzystywany do wzmocnienia odporności naszego organizmu, a ponadto ma działanie przeciwzapalne i pomaga zapobiegać nowotworom.

Używa się go w medycynie ludowej do leczenia hiperglikemii, wspomagania zdrowia oczu, wątroby i zapobiegania depresji. Jest on jednak najczęściej wykorzystywany w kuchni. Wzbogaca dania obiadowe, ale też np. wino. Najlepsze są świeże gałązki, ponieważ suszone tracą większość swojego aromatu i smaku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze