Trwa ładowanie...

6-latka uratowała życie swojemu braciszkowi

 Monika Matuszko
Monika Matuszko 01.01.2019 22:54
Siostra uratowała życie bratu, który doznał ataku padaczki
Siostra uratowała życie bratu, który doznał ataku padaczki (http://metro.co.uk/)

Ile trzeba mieć lat, aby stać się bohaterem? Jak dowiodła Roxy Jones z Wielkiej Brytanii, jest to możliwe już w wieku 6 lat. Kiedy jej mały braciszek doznał ataku padaczki, potrafiła zachować się lepiej niż niejeden dorosły.

Roxy oraz jej dwuletni brat Harley przebywali u swoich dziadków, gdzie wspólnie się bawili. Zabawę przerwał jednak niebezpieczny incydent. W pewnym momencie Harley doznał ataku epilepsji i zaczął się trząść. Siostra nie pobiegła jednak po dorosłych, a sama postanowiła udzielić pomocy bratu.

Z ust Harleya wyjęła smoczek, a kiedy ustąpiły drgawki, ułożyła go w pozycji bocznej ustalonej. Wtedy pobiegła po dziadków, którzy wezwali pogotowie ratunkowe. Do czasu przyjazdu służb medycznych 6-latka pilnowała brata i głaskała go po głowie.

Zobacz także:

Zobacz film: "Bydgoszcz: 12-latek ujął sprawcę wypadku drogowego"

Dwulatek następnie został zabrany do Bronglais Hospital w Aberystwyth. To był już trzeci atak, którego doznał. Gdyby nie zachowanie zimnej krwi przez siostrę, atak mógł mieć tragiczne konsekwencje. W akcji ratunkowej z całą pewnością przydatne były umiejętności, których nabyła podczas kursów dla dzieci organizowanych w St. John's Ambulance Badger.

5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo
5 powodów, dla których twoje dziecko powinno mieć rodzeństwo [7 zdjęć]

Jedynacy zyskują więcej uwagi i czasu rodziców, nie muszą się z nikim dzielić słodyczami czy zabawkami.

zobacz galerię

Rodzice są niezmiernie dumni ze swojej córki, twierdzą, że jej zachowanie było wyrazem szczególnej więzi łączącej rodzeństwo. Jak przyznała mama Roxy, dziewczynka ma ambicje, by być lekarzem.

Roxy ze swoim braciszkiem
Roxy ze swoim braciszkiem

1. Jak się zachować podczas ataku padaczki?

Atak padaczki trwa zazwyczaj około 3 minut. Kiedy jesteś jego świadkiem, zachowaj spokój i nigdzie nie przenoś dziecka. Usuń z otoczenia niebezpieczne i ostre przedmioty, o które dziecko mogłoby się poobijać.

Następnie, zebezpiecz głowę przed urazami - złap ją dwoma rękami, aby nie obijała o podłogę. Możesz także podłożyć pod nią coś miękkiego. Po zakończeniu ataku ułóż dziecko na boku, aby zepewnić drożność dróg oddechowych.

Zobacz także:

Pamiętaj! Podczas ataku epilepsji nie wkładaj nic choremu do ust, nie podawaj wody, ani nie staraj się krępować jego ruchów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze