Trwa ładowanie...

Zygota - zapłodnienie, zarodek

Avatar placeholder
Marta Pawlak 30.03.2021 14:22
Zygota powstaje po zapłodnieniu i jest to ważny moment w prawidłowym rozwoju ciąży
Zygota powstaje po zapłodnieniu i jest to ważny moment w prawidłowym rozwoju ciąży (123rf)

Zygota to pierwsza komórka, która powstała po zapłodnieniu. Pod wpływem następujących potem podziałów tworzy się z niej człowiek. W czasie zapłodnienia zygota zostaje utworzona z komórki męskiej i żeńskiej. Zygotę tworzą wówczas obie komórki oraz połączone chromosomy z plemnika i jaja komórkowego (w sumie 23 pary chromosomów).

spis treści

1. Zygota - zapłodnienie

Zygota zostaje utworzona w czasie zapłodnienia. Powstaje z komórki jajowej kobiety i plemnika mężczyzny. W kolejnych godzinach po zapłodnieniu dochodzi już do pierwszych podziałów zygoty. Dzięki temu z zygoty kształtuje się organizm człowieka. W zygocie dochodzi do podziałów komórki średnio co jakieś 12 - 14 godzin. Proces ciągłego podziału zygoty nazywany jest bruzdkowaniem.

Proces podziału zygoty jest dość szybki. W ciągu 30 godzin od zapłodnienia dochodzi do pierwszego podziału. Kolejne 40-50 godzin sprawia, że komórek w zygocie jest już 4, a po kolejnych 60 godzinach od zapłodnienia w zygocie znajduje się już 7-8 komórek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zygota nie zmienia swojej wielkości. Dzieje się to dlatego, że nadal zygotę pokrywa pochodząca z plemnika przejrzysta sztywna osłonka. To sprawia, że powstające w kolejnych podziałach zygoty komórki są coraz mniejsze.

Zobacz film: "Sprzedaż komórek jajowych. Ile można na tym zarobić?"

Komórki zygoty nazywa się blastomerami. Intensywne podziały sprawiają, że po 3-4 dniach we wnętrzu zygoty znajduje się ok. 12-16 blastomerów, przez co sama zygota zmienia kształt i zaczyna przypominać owoc morwy.

10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę
10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę [11 zdjęć]

Kobieta jest najbardziej płodna w miesiącu swojego urodzenia? Łoże powinno być "odpromieniowane"? Czy

zobacz galerię

W tym czasie zygota jest pokryta dość zwartą substancją i powoli przemieszcza się w kierunku macicy, dzięki wypustkom w jajowodzie. Zygota przez cały ten czas jest odżywiana wydzielanymi przez jajowód substancjami.

Po upływie 7 dni od momentu zapłodnienia zygota zaczyna się zagnieżdżać w błonie śluzowej macicy. Proces ten nazywa się implantacją blastocysty i trwa ok. 5-6 dni. W tym czasie zygota zaczyna się rozwijać na dwa sposoby. Z jednej części zygoty rozwija się łożysko, a z drugiej tworzy się zarodek.

2. Zygota - zarodek

Zygota jest zaczątkiem dla utworzenia się zarodka. Gdy zygota zagnieździ się w ścianie macicy i minie okres implantacji, rozpoczyna się okres zarodkowy. Trwa on do ok. 8 tygodnia ciąży. Jest on bardzo ważny, ponieważ w tym czasie tworzą się najpotrzebniejsze organy wewnętrzne człowieka, stąd ten czas określa się również organogenezą. Co ważne w okresie zarodkowym tworzą się również wszelkie wady rozwojowe dziecka.

ZOBACZ TAKŻE:

Zarodek rozwija się dużo szybciej niż zygota. Okres zarodkowy charakteryzuje się ciągłym rozwojem. Komórki dzielą się bardzo dynamicznie, a najintensywniej mnożą się komórki odpowiedzialne za utworzenie się w przyszłości mózgu i całego układu nerwowego, układu pokarmowego, kości i całego szkieletu, naczyń krwionośnych, układu mięśniowego oraz tkanek łącznych.

Upływający czas sprawia, że zarodek powstały z zygoty zmienia kształt. Wokół zarodka z pozostałej części zygoty tworzy się pęcherzyk ciążowy. To właśnie w nim z zygoty wytwarza się pęcherzyk żółtkowy i jama owodniowa. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ do czasu utworzenia się łożyska pęcherzyk żółtkowy zapewnia pożywienia zarodkowi, a jama owodniowa jest wypełniona płynem owodniowym, dzięki czemu zarodek jest zabezpieczony przed urazami.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze