Zygota - zapłodnienie, zarodek

Zygota to pierwsza komórka, która powstała po zapłodnieniu. Pod wpływem następujących potem podziałów tworzy się z niej człowiek. W czasie zapłodnienia zygota zostaje utworzona z komórki męskiej i żeńskiej. Zygotę tworzą wówczas obie komórki oraz połączone chromosomy z plemnika i jaja komórkowego (w sumie 23 pary chromosomów).

Zobacz film: "Sprzedaż komórek jajowych. Ile można na tym zarobić?"

1. Zygota - zapłodnienie

Zygota zostaje utworzona w czasie zapłodnienia. Powstaje z komórki jajowej kobiety i plemnika mężczyzny. W kolejnych godzinach po zapłodnieniu dochodzi już do pierwszych podziałów zygoty. Dzięki temu z zygoty kształtuje się organizm człowieka. W zygocie dochodzi do podziałów komórki średnio co jakieś 12 - 14 godzin. Proces ciągłego podziału zygoty nazywany jest bruzdkowaniem.

Proces podziału zygoty jest dość szybki. W ciągu 30 godzin od zapłodnienia dochodzi do pierwszego podziału. Kolejne 40-50 godzin sprawia, że komórek w zygocie jest już 4, a po kolejnych 60 godzinach od zapłodnienia w zygocie znajduje się już 7-8 komórek. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zygota nie zmienia swojej wielkości. Dzieje się to dlatego, że nadal zygotę pokrywa pochodząca z plemnika przejrzysta sztywna osłonka. To sprawia, że powstające w kolejnych podziałach zygoty komórki są coraz mniejsze.

Komórki zygoty nazywa się blastomerami. Intensywne podziały sprawiają, że po 3-4 dniach we wnętrzu zygoty znajduje się ok. 12-16 blastomerów, przez co sama zygota zmienia kształt i zaczyna przypominać owoc morwy.

10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę
10 faktów i mitów o zachodzeniu w ciążę [11 zdjęć]

Kobieta jest najbardziej płodna w miesiącu swojego urodzenia? Łoże powinno być "odpromieniowane"? Czy...

zobacz galerię

W tym czasie zygota jest pokryta dość zwartą substancją i powoli przemieszcza się w kierunku macicy, dzięki wypustkom w jajowodzie. Zygota przez cały ten czas jest odżywiana wydzielanymi przez jajowód substancjami.

Po upływie 7 dni od momentu zapłodnienia zygota zaczyna się zagnieżdżać w błonie śluzowej macicy. Proces ten nazywa się implantacją blastocysty i trwa ok. 5-6 dni. W tym czasie zygota zaczyna się rozwijać na dwa sposoby. Z jednej części zygoty rozwija się łożysko, a z drugiej tworzy się zarodek.

2. Zygota - zarodek

Zygota jest zaczątkiem dla utworzenia się zarodka. Gdy zygota zagnieździ się w ścianie macicy i minie okres implantacji, rozpoczyna się okres zarodkowy. Trwa on do ok. 8 tygodnia ciąży. Jest on bardzo ważny, ponieważ w tym czasie tworzą się najpotrzebniejsze organy wewnętrzne człowieka, stąd ten czas określa się również organogenezą. Co ważne w okresie zarodkowym tworzą się również wszelkie wady rozwojowe dziecka.

ZOBACZ TAKŻE:

Zarodek rozwija się dużo szybciej niż zygota. Okres zarodkowy charakteryzuje się ciągłym rozwojem. Komórki dzielą się bardzo dynamicznie, a najintensywniej mnożą się komórki odpowiedzialne za utworzenie się w przyszłości mózgu i całego układu nerwowego, układu pokarmowego, kości i całego szkieletu, naczyń krwionośnych, układu mięśniowego oraz tkanek łącznych.

Upływający czas sprawia, że zarodek powstały z zygoty zmienia kształt. Wokół zarodka z pozostałej części zygoty tworzy się pęcherzyk ciążowy. To właśnie w nim z zygoty wytwarza się pęcherzyk żółtkowy i jama owodniowa. Pełnią one bardzo ważną funkcję, ponieważ do czasu utworzenia się łożyska pęcherzyk żółtkowy zapewnia pożywienia zarodkowi, a jama owodniowa jest wypełniona płynem owodniowym, dzięki czemu zarodek jest zabezpieczony przed urazami.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.