Znieczulenie będzie dostępne dla każdej kobiety

Od 31 sierpnia każdy szpital w Polsce, w którym działa oddział położniczy będzie miał obowiązek zapewnić rodzącej możliwość skorzystania z metod łagodzenia bólu porodowego. - Nareszcie – cieszy się Maria, mama trzech córek. Syna rodzi w listopadzie.

Znieczulenie w teorii

  • Wszystkie dzieci rodziłam naturalnie. Przy pierwszej o znieczuleniu nawet nie zostałam poinformowana. Przy drugiej – nie chciałam, bo poród postępował bardzo szybko i niemalże bezboleśnie. Przy trzeciej – prosiłam o znieczulenie, ale mi odmówiono, argumentując, iż nie jest dostępne – opowiada Maria.

Polecane wideo:

Jak będzie teraz? Kobieta liczy, że poród przebiegnie równie szybko, co przy drugiej córce. Ma też nadzieję, że w razie potrzeby – znieczulenie dostanie.

Jest na to szansa. Z końcem sierpnia w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi każdy szpital ma obowiązek zapewnić rodzącej pacjentce dostęp do metod znieczulenia bólu porodowego. Co to oznacza w praktyce? Kobieta będzie mogła skorzystać np. ze znieczulenia zewnątrzoponowego na życzenie.

Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zaczyna działać bardzo szybko, bo już 10-15 minut po podaniu. Kobieta może odpocząć pomiędzy kolejnymi skurczami, obniża się stres wywołany porodem, szyjka macicy rozwiera się szybciej. Poza tym znieczulenie zewnątrzoponowe można podawać co dwie godziny. Nie przenika ono ani przez łożysko, ani do pokarmu matki.

Dlaczego zatem lekarze podają znieczulenie niechętnie? Według danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie lubuskiem w 2015 roku podano tylko 23 znieczulenia. Na Mazowszu z takiej formy uśmierzenia bólu porodowego skorzystało tymczasem 1,6 tys. kobiet. Okazuje się więc, że prawa ciężarnych nadal nie są przestrzegane.

Tymczasem od ubiegłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia płaci szpitalom za każde wykonane znieczulenie zewnątrzoponowe 416 zł. Dlaczego więc szpitale nie korzystają z dodatkowych pieniędzy?

Dyrektorzy szpitali mówią wprost: brakuje anastezjologów. A dodatkowo specjaliści są wymagający. Anastezjologowie za dyżur dostają dwa razy wyższe wynagrodzenie, nadal więc ich asystowanie przy znieczuleniu, mimo stawek NFZ, jest nieopłacalne.

Nowe przepisy

W związku z wejściem w życie zmian w dostępie do metod znieczulenia [bólu porodowego](http://Pieniądze w prezencie (czyli jak zainwestować pieniądze, które dziecko dostanie na chrzest, komunię i inne uroczystości)), małe reformy będą musiały wprowadzić także szpitale. Chodzi o zatrudnienie nowych, dodatkowych anestezjologów, którzy będą tylko podawać znieczulenia. Przepisy bowiem mówią jasno: jeden specjalista od znieczuleń nie może jednocześnie asystować przy dwóch różnych zabiegach, jak to bywało do tej pory (np. podczas cesarskiego cięcia i innej operacji). Ma to zapewnić bezpieczeństwo rodzących i dzieci.

Co na to szpitale? O ile większe kliniki zapewne poradzą sobie bez problemu, o tyle kłopoty mogą mieć małe, powiatowe szpitale. Tam dyrektorów nie stać na zatrudnianie nowych pracowników. Jest to bowiem koszt rzędu ok. 50 tys. złotych rocznie.

Druzgocący raport

Opublikowany w lipcu raport NIK stwierdza, że w żadnym kontrolowanym szpitalu nie przestrzegano w 100 proc. standardów opieki okołoporodowej. Tylko 18 proc. kobiet mogło wybrać pozycję, w które chce rodzić, 68 proc. miało nacinane krocze, ale tylko 41 proc. było o to pytanych.

Czy to się zmieni? Choć dostęp do znieczuleń na być powszechny, dopłata od NFZ nadal jest zbyt niska i nie wiadomo, czy kobiety będą mogły korzystać ze znieczulenia.

 

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Łagodzenie bólu porodowego
Łagodzenie bólu porodowego

Poród bez bólu

Poród bez bólu

domięśniowo lub dożylnie w celu zmniejszenia bólu porodowego. Lek ten pozwala na pełne zachowanie świadomości kobiety rodzącej. Powoduje on zniesienie bólu (...) , albo podczas zabiegu łyżeczkowania...

Łagodzenie bólu porodowego

Łagodzenie bólu poprzez masaż

Łagodzenie bólu poprzez masaż

Masaż podczas porodu to jeden z naturalnych sposobów łagodzenia bólu porodowego. Pozwala się rozluźnić rodzącej i zredukować nieprzyjemne napięcie. Ciężarne najczęściej domagają się dotyku podczas skurczów,...

Łagodzenie bólu porodowego

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu

7 sposobów na usprawnienie porodu i złagodzenie bólu

W ciąży bierz magnez Wiele kobiet obawia się porodu, a zwłaszcza cierpienia z nim związanego. Okazuje się jednak, że można zadbać o to, aby jego przebieg był mniej bolesny, stosując odpowiednie praktyki - już w okresie ciąży. Dla kobiety ciężarnej...

Łagodzenie bólu porodowego

Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców

Zmniejszanie bólu porodowego - masaż pleców Odtwórz wideo

Masaż jest jedną z form radzenia sobie z bólem porodowym. Jego zaletą jest to, że może on być przeprowadzany nawet w czasie akcji porodowej o ile nie rozprasza to kobiety. Sukces tej naturalnej metody zwalczania bólu...

Łagodzenie bólu porodowego

Metody farmakologiczne

Metody farmakologiczne łagodzenia bólu porodowego pomagają w skuteczny sposób zmniejszyć odczuwane przez kobietę bóle towarzyszące skurczom macicy (...) . Proste farmakologiczne metody łagodzenia...

Łagodzenie bólu porodowego

Joga w ciąży a ból porodowy

Złagodzenie bólu pleców można osiągnąć przez ćwiczenie, które polega na klęku na czworakach, rozluźnieniu karku i schowaniu głowy między ramionami

Łagodzenie bólu porodowego

Metody naturalne

Metody naturalne

Metody naturalne łagodzenia bólu porodowego są alternatywą dla metod farmakologicznych, np. znieczulenia zewnątrzoponowego. Jeśli kobieta (...) chce być aktywna i zależy jej na urodzeniu dziecka bez...