Zdrowy posiłek dla ucznia
Celujące oceny to efekt zdolności, wysiłku włożonego w naukę oraz... zdrowego odżywiania. Pożywne, wartościowe pod względem odżywczym śniadanie jest bowiem niezbędne, by uczeń miał energię i był w stanie skoncentrować się w trakcie lekcji. Zdrowe śniadanie jest szczególnie ważne w czasie sprawdzianów i egzaminów. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w okresie wiosennym – w kwietniu odbędzie się egzamin gimnazjalny, a w maju maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości. Odpowiednie odżywianie korzystnie wpływa na kondycję intelektualną dzieci i młodzieży, dlatego należy zapewnić im wszystkie składniki odżywcze, konieczne do podołania wzmożonemu wysiłkowi intelektualnemu.
1. Zdrowe żywienie przed egzaminami
Każdy rodzic powinien zadbać o to, by w jadłospisie dziecka znalazły się wartościowe posiłki – zaleca się spożywanie 4-5 dziennie. Najważniejsze jest śniadanie, które dostarcza energii na wyzwania intelektualne, korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację, a także poprawia proces przyswajania wiedzy.
Witaminy i minerały zawarte w zbilansowanych posiłkach poprawiają odporność dziecka na stres, poprawiają jego nastrój i sprzyjają utrzymaniu prawidłowej wagi. Warto zwrócić uwagę na to, by odstępy między posiłkami nie były zbyt długie. W przeciwnym razie dochodzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi, spowolnienia przemiany materii i spadku koncentracji. Sprzymierzeńcem ucznia są zdrowe przekąski: owoce, warzywa, jogurt z płatkami owsianymi oraz pożywna kanapka (chleb razowy z wysokiej jakości margaryną śniadaniową, chudą wędliną, sałatą i pomidorem to bardzo dobry wybór).
2. Dieta ucznia
Nauka w szkole pochłania dużo energii, dlatego dzieci i młodzież powinni spożywać wartościowe produkty: sery półtłuste, chudą wędlinę, nabiał, ryby bogate w kwasy omega-3, warzywa, owoce, produkty zbożowe oraz bakalie. Urozmaicona dieta, bogata w białko, błonnik, witaminy oraz minerały to najlepszy sposób na zdrowie i sprawność intelektualną ucznia. Warto zadbać o to, by każdy posiłek, także drugie śniadanie, był źródłem cennych składników odżywczych, i to nie tylko w kwietniu, ale na co dzień.