Polscy uczniowie w czołówce najlepszych

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

Wiele osób uważa, że za iloraz inteligencji u dziecka odpowiadają głównie geny. Według specjalistów inteligencja to dużo bardziej złożony problem, na który...

Mimo najmniejszych nakładów na edukację, poziom wykształcenia polskich dzieci rośnie. To wnioski, jakie płyną z raportu „Education at Glance” przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W swoim najnowszym opracowaniu OECD analizuje nakłady na edukację w każdym z 34 krajów należących do organizacji oraz poziom wykształcenia uczniów i porównuje je.

Polecane wideo:

Polska na kształcenie młodych ludzi wydaje 4,8 proc. PKB. To niewiele, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę nakłady Norwegii – 6,5 proc. dochodu krajowego, Wielkiej Brytanii – 6,2 proc. lub Portulagii – 5,9 proc. Jednak to w Polsce mieszka najlepiej wykształcona młodzież. W przeliczeniu na konkretne pieniądze, na jednego ucznia nad Wisłą wydaje się 7 tysięcy dolarów. Mniej płacą tylko Czechy, Estonia, Słowacja i Węgry. Najwięcej, aż 20 tys. dolarów, wydaje Luksemburg. Ale to w Polsce miejszkają najlepsi uczniowie.

Dane zebrane przez OECD jasno pokazują, że poziom wykształcenia w naszym kraju rośnie. Jeszcze piętnaście lat temu w grupie osób w wieku 25-34 lata aż 11 proc. mogło wylegitymować się  wykształceniem podstawowym. Dzisiaj – tylko 6 proc. Jak zaznaczają eksperci, to jeden z najlepszych wzrostów we wszystkich krajach, jakie badała organizacja. Na podobnym poziomie uplasowały się Czechy i Słowacja. Natomiast we Francji to już 15 proc, w Wielkiej Brytanii – 14 proc. – To zasługa gimnazjów – nie mają wątpliwości eksperci.

Co jest przyczyną takiego wzrostu? Inwestycje prywatne. Mimo że kryzys z 2008 roku na polskim systemie edukacji odcisnął niemałe piętno i nakłady na szkolnictwo od 2010 roku zostały zmniejszone o 5 proc., poziom wykształcenia nie spadł. To głównie zasługa pieniędzy pompowanych w szkolnictwo ze źródeł prywatnych.

Według autorów raportu ponad 20 proc. wydatków naszego kraju na szkolnictwo wyższe to pieniądze pochodzące z kieszeni rodziców. Na poziomie edukacji w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych te kwoty rosną z roku na rok. Inaczej sprawa wygląda w Danii, Finlandii czy Austrii. Tam cała edukacja, od podstawówki do szkół wyższych, jest darmowa.

Raport OECD pokazuje, że w Polsce dobrze ma się szkolnictwo wyższe. Liczba osób z takim wykształceniem systematycznie rośnie. Odsetek w grupie Polaków w wieku od 25 do 34 lat zwiększył się z 14 proc. w roku 2000 do 43 proc. w roku 2014. Dzieje się tak, ponieważ nad Wisłą nadal uzyskanie dyplomu uczelni wyższej wiąże się z wyższymi zarobkami. Eksperci OECD wyliczyli, że osoby, które mogą się wylegitymować takim dyplomem, zarabiają aż o 71 proc. więcej niż te, które swoją edukację zakończyły na szkole średniej bądź gimnazjum.

Jest jednak jeden mankament. OECD w swoim raporcie podaje także tzw. liczbę NEET's. Zalicza tam odsetek osób, które nie uczą się, nie pracują ani nie studiują. W grupie 20-24-latków to aż 20 proc. Jeszcze siedem lat temu, w 2008 roku, było to 10 proc.

Warto także podkreślić, że polski uczeń spędza w szkole,w ciągu 9 lat nauki, 6 tysięcy godzin. Na poziomie europejskim to norma. Tyle samo uczą się jego rówieśnicy np. w Finlandii czy Czechach. Krócej ci z Austrii, Belgii i Włoch.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma szkolnictwa PiS Prawo i Sprawiedliwość zapowiada konkretne zmiany w szkolnictwie. 6-latki zostaną w przedszkolach, gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast testów będą obowiązywały wyłącznie egzaminy opisowe. To jednak tylko część pomysłów obejmującej...

Uczeń

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer Rodzice przed I Komunią Świętą swoje dziecka są zaangażowani w przygotowania i organizacją, dzieci podekscytowane zbliżającym się wydarzeniem a zaproszeni goście zastanawiają się jaki podarować...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Przypomnijmy, co takiego dzieje się z osobą, która poświęca większość swojego czasu na kontakty z wirtualną rzeczywistością: Ma trudności w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich w realnym świecie....

Uczeń

Która polska gwiazda wydaje najwięcej na edukację dziecka?

Która polska gwiazda wydaje najwięcej na edukację dziecka?

Gwiazdy nie oszczędzają Stefania, córka Anny Muchy, w tym roku kończy sześć lat i niedługo stanie się pierwszoklasistką. Na szczęście wybór szkoły dla dziecka gwiazda ma już za sobą. Obie dziewczyny mogą odetchnąć z ulgą. Sześciolatka właśnie przeszła...

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...