Polscy uczniowie w czołówce najlepszych

Jak poprawić inteligencję swojego dziecka?

Wiele osób uważa, że za iloraz inteligencji u dziecka odpowiadają głównie geny. Według specjalistów inteligencja to dużo bardziej złożony problem, na który...

Mimo najmniejszych nakładów na edukację, poziom wykształcenia polskich dzieci rośnie. To wnioski, jakie płyną z raportu „Education at Glance” przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

W swoim najnowszym opracowaniu OECD analizuje nakłady na edukację w każdym z 34 krajów należących do organizacji oraz poziom wykształcenia uczniów i porównuje je.

Polecane wideo:

Polska na kształcenie młodych ludzi wydaje 4,8 proc. PKB. To niewiele, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę nakłady Norwegii – 6,5 proc. dochodu krajowego, Wielkiej Brytanii – 6,2 proc. lub Portulagii – 5,9 proc. Jednak to w Polsce mieszka najlepiej wykształcona młodzież. W przeliczeniu na konkretne pieniądze, na jednego ucznia nad Wisłą wydaje się 7 tysięcy dolarów. Mniej płacą tylko Czechy, Estonia, Słowacja i Węgry. Najwięcej, aż 20 tys. dolarów, wydaje Luksemburg. Ale to w Polsce miejszkają najlepsi uczniowie.

Dane zebrane przez OECD jasno pokazują, że poziom wykształcenia w naszym kraju rośnie. Jeszcze piętnaście lat temu w grupie osób w wieku 25-34 lata aż 11 proc. mogło wylegitymować się  wykształceniem podstawowym. Dzisiaj – tylko 6 proc. Jak zaznaczają eksperci, to jeden z najlepszych wzrostów we wszystkich krajach, jakie badała organizacja. Na podobnym poziomie uplasowały się Czechy i Słowacja. Natomiast we Francji to już 15 proc, w Wielkiej Brytanii – 14 proc. – To zasługa gimnazjów – nie mają wątpliwości eksperci.

Co jest przyczyną takiego wzrostu? Inwestycje prywatne. Mimo że kryzys z 2008 roku na polskim systemie edukacji odcisnął niemałe piętno i nakłady na szkolnictwo od 2010 roku zostały zmniejszone o 5 proc., poziom wykształcenia nie spadł. To głównie zasługa pieniędzy pompowanych w szkolnictwo ze źródeł prywatnych.

Według autorów raportu ponad 20 proc. wydatków naszego kraju na szkolnictwo wyższe to pieniądze pochodzące z kieszeni rodziców. Na poziomie edukacji w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych te kwoty rosną z roku na rok. Inaczej sprawa wygląda w Danii, Finlandii czy Austrii. Tam cała edukacja, od podstawówki do szkół wyższych, jest darmowa.

Raport OECD pokazuje, że w Polsce dobrze ma się szkolnictwo wyższe. Liczba osób z takim wykształceniem systematycznie rośnie. Odsetek w grupie Polaków w wieku od 25 do 34 lat zwiększył się z 14 proc. w roku 2000 do 43 proc. w roku 2014. Dzieje się tak, ponieważ nad Wisłą nadal uzyskanie dyplomu uczelni wyższej wiąże się z wyższymi zarobkami. Eksperci OECD wyliczyli, że osoby, które mogą się wylegitymować takim dyplomem, zarabiają aż o 71 proc. więcej niż te, które swoją edukację zakończyły na szkole średniej bądź gimnazjum.

Jest jednak jeden mankament. OECD w swoim raporcie podaje także tzw. liczbę NEET's. Zalicza tam odsetek osób, które nie uczą się, nie pracują ani nie studiują. W grupie 20-24-latków to aż 20 proc. Jeszcze siedem lat temu, w 2008 roku, było to 10 proc.

Warto także podkreślić, że polski uczeń spędza w szkole,w ciągu 9 lat nauki, 6 tysięcy godzin. Na poziomie europejskim to norma. Tyle samo uczą się jego rówieśnicy np. w Finlandii czy Czechach. Krócej ci z Austrii, Belgii i Włoch.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Uczeń
Uczeń

Kolor ścian w pokoju dziecka

Kolor ścian w pokoju dziecka

Malowanie ścian w pokoju dziecka Kolor ścian w pokoju dziecka z pewnością ma wpływ na jego samopoczucie oraz efektywność nauki.

Uczeń

Ściany w pokoju dziecięcym

Ściany w pokoju dziecięcym

Farba czy tapeta? Czasami trudno się zdecydować, czy lepiej jest pokryć ścianę w pokoju dziecięcym farbą czy tapetą. Warto rozważyć zarówno wady, jak i zalety poszczególnych wykończeń ścian.

Uczeń

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

4 powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia

Powody, dla których gry komputerowe są dobre dla zdrowia Nowe badania opublikowane na łamach American Psychologist zgłębiają pozytywny wpływ gier na ludzką psychikę. Isabela Granic, Adam Lobel oraz Rutger C. M. E. Engels w swojej pracy pod tytułem "Zalety...

Uczeń

Usztywniany tornister

Usztywniany tornister

Tornister o usztywnianym tyle Sztywny tył u plecaka pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy.

Uczeń

Meble do pokoju dziecięcego

Meble do pokoju dziecięcego

Najlepsze meble dziecięce Meble dla dziecka muszą być ładne i funkcjonalne, aby były odpowiednie zarówno do zabawy, jak i nauki.

Uczeń

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

120 mln dziewcząt na całym świecie to ofiary przemocy seksualnej

Przerażające statystyki UNICEF alarmuje - około 120 milionów dziewcząt na całym świecie poniżej 20. roku życia doświadczyło przemocy na tle seksualnym. To jedno z najpoważniejszych naruszeń praw dziecka. Często towarzyszą mu również inne formy przemocy...

Uczeń

Debiut szkolny

Debiut szkolny

Początek szkolnej edukacji to czas dużych zmian w życiu dziecka.

Uczeń

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma oświaty według Prawa i Sprawiedliwości

Reforma szkolnictwa PiS Prawo i Sprawiedliwość zapowiada konkretne zmiany w szkolnictwie. 6-latki zostaną w przedszkolach, gimnazja zostaną zlikwidowane, a zamiast testów będą obowiązywały wyłącznie egzaminy opisowe. To jednak tylko część pomysłów obejmującej...

Uczeń

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer

Prezent na komunię - medalik, zegarek, rower, pieniądze, komputer Rodzice przed I Komunią Świętą swoje dziecka są zaangażowani w przygotowania i organizacją, dzieci podekscytowane zbliżającym się wydarzeniem a zaproszeni goście zastanawiają się jaki podarować...