Trwa ładowanie...

Ktoś aż chwycił za telefon. Takie dziecko rodzi się raz na 80 tys.

Avatar placeholder
Dominika Najda 10.10.2024 13:14
Niesamowita chwila podczas porodu. Takie chwile zdarzają się raz na 80 tys.
Niesamowita chwila podczas porodu. Takie chwile zdarzają się raz na 80 tys. (Adobe Stock, TikTok)

Narodziny dziecka to wyjątkowy moment. Czasem maluchy jednak przychodzą na świat w tak niespodziewanych okolicznościach, że zapadają w pamięć całemu personelowi medycznemu.

spis treści

1. Dziecko urodzone w czepku

Określenie "w czepku urodzony" odnosi się nie tylko do wyjątkowych szczęściarzy, ale także maluchów, które urodziły się w nienaruszonym worku owodniowym. Takie przypadki zdarzają się raz na ok. 80 tys. porodów.

Na TikToku @mamashakti.prenatal niedawno pojawiło się niesamowite nagranie, które pokazuje, jak wygląda maluch urodzony w czepku. Widok jest absolutnie oszałamiający.

Zobacz film: "Wzruszające zdjęcie bliźniaków"

Narodziny w worku owodniowym budzą wiele emocji i są uznawane za wyjątkowy moment, zarówno dla rodziców, jak i personelu medycznego.

@mamashakti.prenatal An en caul birth is when a baby is born still inside an intact amniotic sac, which is also known as the caul. This rare event happens in less than 1 in 80,000 births. Many cultures believe this type of birth is good luck or a sign of good health and protection 🙏 #babytok #postpartum ♬ original sound - Jessica, Birth Educator+Doula

2. Funkcje worka owodniowego

Błona przez cały okres ciąży pełni funkcję ochronną, zapewniając maluchowi odpowiednie środowisko do rozwoju. W normalnym przebiegu porodu worek owodniowy pęka, pozwalając dziecku na swobodne wyjście na świat.

Czasem pęknięcie następuje wcześniej. Może do tego dojść nawet tuż przed rozpoczęciem skurczów. Jednak w niektórych przypadkach worek owodniowy pozostaje nienaruszony i dziecko rodzi się w jego wnętrzu.

Narodziny "w czepku" mogą zdarzyć się zarówno podczas porodu naturalnego, jak i w czasie cesarskiego cięcia.

"Gdy dziecko rodzi się w czepku z cienką, przezroczystą, organiczną czapeczką błon płodowych i nachodzą one na twarz, położna łatwo je usuwa. Czasami błony te są jednak na tyle duże, że zakrywają ramiona i klatkę piersiową noworodka - taka 'peleryna superbohatera'" - wyjaśnia na swoim Instagramie położna Izabela Dembińska.

3. Wyjątkowa chwila

Wiele osób zastanawia się, czy maluszek urodzony w takim przezroczystym "kokonie" jest bezpieczny. Nie ma jednak żadnych powodów do obaw - worek owodniowy jest naturalnym środowiskiem, w którym dziecko przebywało przez cały okres ciąży.

Zobacz także: Niesamowite narodziny w Warszawie. Ginekolog opublikował zdjęcie z porodówki

Dziecko czerpie tlen i substancje odżywcze poprzez łożysko, więc brak bezpośredniego kontaktu z powietrzem nie stanowi dla niego zagrożenia. Po narodzinach worek jest delikatnie otwierany, co umożliwia maluchowi przejście na oddychanie płucami.

"Urodzenie się w pęcherzu lub czepku jest postrzegane jako znak szczęścia zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Jednym z mitów jest to, że dzieci urodzone EN CAUL nie mogą utonąć. W niektórych kulturach wierzy się, że dzieci te dokonają wielkich czynów. Jeśli twoje dziecko urodzi się całe w pęcherzu, położna delikatnie otworzy worek - wypełniony wodą balon. Woda zaczyna wypływać z worka zaraz po urodzeniu. To sprawia, że worek nieco kurczy się wokół dziecka. Czasami ruch dziecka samoistnie przebija worek, co kojarzy się z 'wykluwaniem' się z jaja" - podsumowuje położna.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze