Trwa ładowanie...

"Najstarsze dzieci na świecie". 30 lat czekały na narodziny

Avatar placeholder
15.12.2023 13:03
dzieci z in vitro
dzieci z in vitro (CNN)

31 października w USA urodziły się rekordowe bliźniaki. Rachel Ridgeway zaszła w ciąże metodą in vitro i bezpieczenie urodziła dwójkę dzieci. Jak się jednak okazało, zarodki czekały na rozmrożenie aż 30 lat!

Lydia i Timothy Ridgeway
Lydia i Timothy Ridgeway (Facebook)
spis treści

1. Czekały 30 lat na narodziny

Jak podaje CNN, 22 kwietnia 1992 roku zarodki dzieci państwa Ridgeway zostały zamrożone. Jeszcze wtedy nie spodziewano się, że będą czekać aż 30 lat.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

"Jest w tym coś zdumiewającego" - wyznał Philip Ridgeway, gdy on i jego żona tulą swoje najmłodsze dzieci.

"Miałem 5 lat, kiedy Bóg dał życie Lidii i Tymothy’emu i od tamtej pory to życie zostało zachowane. W pewnym sensie są naszymi najstarszymi dziećmi, chociaż są najmłodsi" - dodał.

Państwo Ridgeyway mają już czwórkę dzieci. Żadne z nich nie zostało poczęte przez zapłodnienie in vitro.

2. To pierwsze takie bliźnięta na świecie

Mrożenie zarodków to inaczej kriokonserwacja. Polega na długoterminowym przechowywaniu komórek rozrodczych lub zarodków. W późniejszym czasie mogą z nich skorzystać dawcy lub inni potencjalni rodzice, którzy z wielu powodów mogą mieć problem z naturalnym zajściem w ciąże.

Zarodki Lydii i Timothy’ego Ridgewayów przez prawie trzy dekady były trzymane w ciekłym azocie w ekstremalnej temperaturze prawie 200 stopni poniżej zera. Zamrożono je dla anonimowego małżeństwa.

Kiedy Rachel i Philip Ridgewayowie dowiedzieli się o możliwości adopcji zarodków, nie myśleli zbyt długo. Stwierdzili, że chcą to zrobić i powiększyć swoją rodzinę.

"Zawsze myśleliśmy, że będziemy mieć tyle dzieci, ile Bóg chce nam dać" - podsumował Philip Ridgeway.

Bliźniaki Lydia i Timothy są więc rekordzistami. To obecnie najstarsze dzieci z in vitro - ich zarodki czekały prawdopodobnie najdłużej ze wszystkich. Poprzednią znaną rekordzistką była Molly Gibson, urodzona w 2020 roku z zarodka, który był zamrożony przez prawie 27 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze