Trwa ładowanie...

W czepku urodzony. Czym jest poród dziecka w worku owodniowym?

Avatar placeholder
09.08.2021 11:32
Dziecko w czepku urodzone
Dziecko w czepku urodzone (Instagram)

Każdy z nas zna taką osobę – wszystko przychodzi jej gładko i życie zawsze układa się po jej myśli. Po prostu szczęściarz, jak to się mówi – w czepku urodzony. Jednak nie jest to tylko znane powiedzenie, ale również faktyczny termin medyczny określający narodziny dziecka w worku owodniowym, który nie pękł w odpowiednim momencie. Jak przebiega taki poród i czy może być niebezpieczny dla dziecka?

spis treści

1. Poród w worku płodowym

Dla lekarzy "w czepku urodzony"oznacza noworodka, który przyszedł na świat w owodni, czyli błonie płodowej. Jest to znajdujący się w brzuchu matki pęcherz wypełniony wodami płodowymi, który jest optymalnym środowiskiem do rozwoju dziecka. Ma także funkcje ochronne – stanowi barierę dla urazów mechanicznych, drobnoustrojów oraz głośnych dźwięków. Ten zamknięty worek zabezpiecza również płód przed wyschnięciem i różnicami temperatur, a znajdujący się w środku złuszczony nabłonek płodu wykorzystywany jest przy amniopunkcji wykonywanej w ramach diagnostyki prenatalnej.

Na początku lub w trakcie porodu błona zazwyczaj pęka, co określane jest mianem odejścia wód. Czasami jednak przerwanie worka owodniowego nie następuje samoistnie i dziecko przychodzi na świat właśnie w czepku. Mimo że taka sytuacja jest bardzo rzadka, nie stanowi ona żadnego powikłania, a dziecko jest w pełni bezpieczne, ponieważ jest w swoim środowisku naturalnym. Tlen doprowadzany jest cały czas z łożyska, więc nie ma ryzyka uduszenia. Lekarz musi jednak dokonać wtedy amniotomii. Przypadek takich narodzin został opublikowany niedawno na Instagramie na profilu @pregnancystyle.

2. Wywołanie porodu

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

Amniotomia jest zabiegiem polegającym na przerwaniu błon płodowych. Jest to również jedna z metod wywołania lub przyspieszenia porodu, powodująca zwiększenie częstości skurczów macicy. Po przecięciu błony, lekarz zaciska pępowinę i wtedy zostaje stymulowany oddech. Taki zabieg wykonuje się również czasem w przypadku planowanego cesarskiego cięcia, kiedy pęcherz płodowy nie został przerwany przez ruchy dziecka ani skurcze macicy oraz w trakcie czynności niezbędnych do przeprowadzenia operacji.

Poród en caul jest bardzo rzadki, ale nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. Inne nazwy tej sytuacji to urodzony z sakiewką, z szalikiem lub z płaszczem dziewicy. W niektórych kulturach takie narodziny uznawane były (w niektórych miejscach nadal są) za wydarzenie magiczne, a dziecko w czepku urodzone miało mieć duchową ochronę w przeszłości i być bardzo szczęśliwe. Niektórzy nawet zachowują zasuszony worek owodniowy, właśnie ze względu na swoją rzekomą moc.

Takie narodziny zdarzają się raz na 80 tys. porodów i z punktu widzenia nauki są one całkowicie normalne i nie przynoszą żadnych korzyści noworodkowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze