Trwa ładowanie...

Niesamowite narodziny w Warszawie. Ginekolog opublikował zdjęcie z porodówki

 Maria Krasicka
18.01.2023 12:38
Urodzony w czepku. Lekarz pokazał zdjęcie
Urodzony w czepku. Lekarz pokazał zdjęcie (Instagram)

W warszawskim Szpitalu Południowym miały miejsce niezwykłe narodziny. Na świat przyszedł bowiem prawdziwy szczęściarz - dziecko urodzone w worku owodniowym. O bardzo rzadkim zjawisku poinformował dr Wojciech J. Falęcki: - Niektórzy to są w czepku urodzeni!

Dr Wojciech J. Falęcki pokazał, jak wygląda dziecko w worku owodniowym
Dr Wojciech J. Falęcki pokazał, jak wygląda dziecko w worku owodniowym (Instagram)

1. Dziecko w czepku urodzone

Dr Wojciech J. Falęcki, specjalista z zakresu położnictwa i ginekologii, który na co dzień pracuje w Szpitalu Południowym w Warszawie, opublikował niezwykłe zdjęcie. Widać na nim dziecko, które przyszło na świat metodą cesarskiego cięcia. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że urodziło się w worku owodniowym.

- Niektórzy to są w czepku urodzeni… tak został nazwany jeden naszych podopiecznych - napisał pod zdjęciem.

"Urodzony w czepku" nie jest jedynie określeniem osoby, której wszystko układa się po myśli. Jest to także pełnoprawny termin medyczny dotyczący narodzin właśnie w worku owodniowym.

Wszystko dlatego, że pęcherz wypełniony wodami płodowymi, w którym rozwija się płód (chroniąc go przed urazami mechanicznymi), nie pęka w momencie porodu. Takie narodziny zdarzają się niezwykle rzadko. Według statystyk nawet raz na 80 do 100 tys. urodzeń.

2. Fotografia porodowa - pamiątka i edukacja

Niezwykłe zdjęcie w ciągu kilkunastu godzin polubiło prawie 10 tys. użytkowników Instagrama. Nic dziwnego, taki widok to prawdziwa rzadkość, a możliwość przyjrzenia się z bliska, jak dziecko funkcjonuje w środowisku płodowym, jest bardzo wartościowa i pouczająca.

Zobacz film: "Nietypowy poród. Przypadek 1 na 100 000"

W poście dr Falęcki dodał również, że jest wielkim fanem dokumentowania porodów za pomocą zdjęć. W ostatnich latach taka forma pamiątki stała się bardzo popularna i matki coraz częściej decydują się na uwiecznienie narodzin dziecka.

- Fotografia porodowa to jedna z wielu form dokumentacji nowego życia. Nie ukrywam, że jestem jej orędownikiem - przyznał położnik. - Wszystko zaczęło się w covidzie prawie trzy lata temu. Mimo że sale cięć nie są salami teatralnymi, to uważam, że poprzez fotografie możemy uchylić nieco kurtyny, przy okazji uwiecznić tę chwilę - dodał.

A czy wy znacie kogoś, kto urodził się w czepku?

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze