Trwa ładowanie...

Eksperci są przerażeni. Oto najczęstsza przyczyna samobójstw wśród polskich dzieci

 Anna Klimczyk
20.06.2022 12:35
Jak szkoła dba o zdrowie psychiczne uczniów?
Jak szkoła dba o zdrowie psychiczne uczniów? (Getty Images)

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2021 roku w Polsce aż ok. 1400 nastolatków próbowało odebrać sobie życie. Eksperci z Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego UG postanowili zbadać, jakie są najczęstsze przyczyny podejmowania prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Najbardziej szokujący jest fakt, że eksperci napotykają opór ze strony rodziców, którzy w przypadku pojawienia się problemu nie zawsze chcą współpracować z kadrą szkolną, a nawet ze swoim dzieckiem.

spis treści

1. Jak szkoła dba o zdrowie psychiczne uczniów?

Psychologowie z Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzili badania w czterech gdańskich placówkach, w których doszło do tzw. zdarzeń suicydalnych w 2021 r.

Dyrektor ACWP UG dr Agata Rudnik, cytowana w przesłanym komunikacie wskazała, że wśród społeczności gdańskich placówek oświatowych prowadzono zarówno badania ilościowe, jak i jakościowe.

- Przeprowadziliśmy dotychczas 26 wywiadów i na tej podstawie udało się opracować wstępne wyniki badań - tłumaczyła.

Dodała, że zarówno wśród uczniów, rodziców, jak i kadry pedagogicznej wzrosła świadomość możliwych form pomocy.

Pośród 17 badanych obszarów były m.in.: ocena stanu psychicznego młodzieży w danej szkole, zakres problemów, z jakimi się mierzą, sposoby radzenie sobie z problemami, poszukiwanie pomocy, czy wyzwania w zakresie zdrowia psychicznego. Zbadano też, jak szkoła dba o zdrowie psychiczne uczniów, co jest najczęstszą przyczyną podejmowania prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, czy jakie zachowania uczniów i uczennic mogą wskazywać, że są w kryzysie.

Dr Agata Rudnik podkreśliła, że z oceny stanu psychicznego w szkołach wynika, iż jest gorzej niż jeszcze kilka lat temu.

- Nasze badania wykazały, że problemy uczniów ujawniały się jeszcze przed pandemią, choć ta dodatkowo postrzegana jest jako wydarzenie traumatyczne - oceniała.

Jej zdaniem, wiele osób boryka się z problemami od wielu lat, część ma diagnozy zaburzeń psychicznych, wśród których najczęściej pojawiają się zaburzenia lękowe, depresyjne, ale także nieprawidłowo rozwijająca się osobowość.

Najczęstsze przyczyny podejmowania prób samobójczych wśród dzieci
Najczęstsze przyczyny podejmowania prób samobójczych wśród dzieci (Getty Images)

Ze wstępnych wyników badań wynika również, że dziewczęta wykazują się gorszym stanem psychicznym niż chłopcy. Młodzież ma duże problemy z komunikacją, adaptacją i akceptacją. Niestety wciąż widoczny jest opór ze strony rodziców, którzy nie zawsze chcą współpracować z kadrą szkolną, a nawet ze swoim dzieckiem. Łatwiej im wyprzeć problem lub stwierdzić, że kłopoty psychiczne ich dzieci to rozdmuchiwanie sztucznych problemów.

2. Najczęstsze przyczyny podejmowania prób samobójczych wśród dzieci

Psychologowie z UG wykazali również, z jakimi obszarami problemów mierzą się placówki oświatowe. Są wśród nich: problemy w komunikacji - umiejętności społeczne, spłycone relacje międzyludzkie, brak poczucia zrozumienia, stres w szkole, wygórowane oczekiwania, problemy w domu, brak relacji z rodzicami, niespełniona miłość, używki, wyżywanie się na słabszych, problemy z organizacją życia, kumulacja problemów, obawa przed oceną, odrzuceniem, brak akceptacji samego/samej siebie, brak wytrwałości i odporności psychicznej, przebodźcowanie.

Wśród najczęstszych przyczyn podejmowania prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży znalazły się:

  • brak wsparcia ze strony rodziców,

  • przemoc w domu,

  • wyśmiewanie,

  • narkotyki,

  • długi,

  • zamknięcie w czterech ścianach,

  • problemy z orientacją seksualną,

  • krzyk rozpaczy,

  • "duszenie emocji",

  • brak umiejętności rozwiązywania problemów,

  • zaburzenia i choroby psychiczne.

Badania przeprowadza Akademickie Centrum Wsparcia Psychologicznego na zlecenie Urzędu Miasta w Gdańsku. W pracę zaangażowanych jest czterech pracowników Instytutu Psychologii WNS UG: prof. Mariola Bidzan, dr Aleksandra Szulman-Wardal, dr Agata Rudnik i prof. Marcin Szulc.

Źródło: PAP

Anna Klimczyk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze