11-latek popełnił samobójstwo. Wszystko przez fałszywe informacje w mediach społecznościowych
W internecie coraz częściej pojawiają się treści, które wpływają szczególnie na młodych ludzi. Wiele ludzi chce wykorzystać niewinność i lekkomyślność nastolatków. Manipulują nimi, namawiają do różnych wyzwań, wyłudzają dane. Niekiedy jednak nawet rówieśnicy za pomocą mediów społecznościowych krzywdzą się wzajemnie. Tak stało się w przypadku 11-letniego Tysena, którego tragiczna historia jest przestrogą nie tylko do nastolatków, ale również dla ich rodziców.
1. Fałszywe informacje
To miał być internetowy żart, którego skutki okazały się dramatyczne. 11-letni Tysen Benz z Marquette w stanie Michigan w USA, pewnego dnia zobaczył na profilu swojej 13-letniej dziewczyny post, który wpłynął na podjęcie strasznej decyzji. Dziewczyna wykorzystała wspólnych znajomych, do tego, aby w social mediach opublikowali fałszywą informację o jej śmierci.
Wiadomość o tym, że 13-latka nie żyje w niezwykle szybkim tempie rozeszła się po internecie. Chłopak dowiedział się o domniemanej śmierci swojej sympatii przez Snapchata. Znajomi zaczęli wysyłać mu też kondolencje.
Tysen spotykał się z 13-latką przez pięć miesięcy. Jego mama nie godziła się na to, ponieważ od samego początku nie odpowiadała jej różnica wieku między dziećmi. Chłopiec jednak wbrew prośbom matki spotykał się z dziewczyną w tajemnicy. W dniu, w którym nastolatkowie postanowili rozesłać wiadomość o upozorowanej śmierci, Tyler targnął się na swoje życie.
14 marca 2017 roku matka znalazła go w szafie z paskiem owiniętym wokół szyi. Po próbie samobójczej znalazł się w szpitalu. Zapadł w śpiączkę i był utrzymywany przy życiu dzięki specjalnej aparaturze. 11 kwietnia po 3 tygodniach przebywania w szpitalu jego stan się pogorszył, mimo resuscytacji chłopiec zmarł.
2. Dziewczyna musi zostać ukarana
Uczennica ósmej klasy została aresztowana w pierwszym tygodniu kwietnia 2017 roku. Władze stanu Michigan oskarżyły dziewczynkę o rozpowszechnianie fałszywych informacji z wykorzystaniem usług telekomunikacyjnych i popełnienie przestępstwa za pomocą internetu. Niepełnoletniej dziewczynie grozi rok pozbawienia wolności.
41-letnia matka Tysena, Katrina mówi, że dziewczyna musi zostać ukarana. Kobieta dodaje, że nie pozwoli, by uszło jej to płazem, bez wymierzenia odpowiedniej kary. - Straciłam dziecko, które miało przed sobą całe życie. Mój syn nie był samotny, miał wielu przyjaciół. Grał w piłkę nożną, hokeja, golfa i jeździł na rowerze. Był sportowcem, przyjacielem, bratem. Był niesamowity – dodaje.
Wszystko zaczęło się psuć, kiedy za plecami rodziców kupił telefon od znajomego i zaczął „potajemnie spotykać” się ze starszą dziewczynką.
Tysen o swojej decyzji poinformował znajomych, również za pomocą komunikatora. Nikt jednak nie postanowił powiadomić o tym jego rodziców. Wszyscy myśleli, że to żart i nikt nie wyciągnął do niego pomocnej dłoni.
Zobacz także:
Matka nie ukrywa słów goryczy względem 13-latki. - Uważam, że ta dziewczyna zasługuje na najwyższą karę, jaka może zostać jej dana. Jak niewiele trzeba, by przez bezmyślność dopuścić się okrutnej zbrodni. Ma 13-lat, powinna odróżniać dobro od zła. Była starsza od Tysena, miała nad nim przewagę. To nie był głupi dowcip, to było okrutne zastraszanie, znęcanie się, które doprowadziło do tragedii. Ci młodzi ludzie zmanipulowali mojego syna i muszą ponieść tego konsekwencje - komentuje Katrina.
3. Apel matki
W dalszym postępowaniu policja będzie starała się określić, czy dziewczyna zdawała sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów. Matka chłopca ogłosiła, że będzie starała się udowodnić przed sądem, że nastolatka chciała skrzywdzić jej syna, działała celowo i jest w pełni odpowiedzialna za to co się stało.
Dodatkowo kobieta pragnie uświadamiać innych rodziców o ryzyku, jakie niesie za sobą nieograniczony dostęp dzieci i młodzieży do internetu i mediów społecznościowych. Katrina namawia również innych rodziców do dzielenia się swoimi przeżyciami związanymi z manipulacją ich dzieci w sieci. Dzięki temu możemy ostrzec innych! – apeluje matka.
Na Facebooku kobieta opublikowała post, w którym napisała: „Wszystko, co starałam się robić ze wszystkich sił, miało na celu chronić cię, jednak nie była w stanie ochronić cię przed tym.... Przepraszam cie mój ukochany synu. Kocham cię.”
4. Wzrost samobójstw
Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, że to co dzieje się w cyfrowym świecie w dużej mierze wpływa na świat rzeczywisty. A także bacznie obserwować zachowania swoich dzieci w social mediach, a gdy zauważy coś niepokojącego przeprowadzić rozmowę, a w razie konieczności udać się do psychologa. Często nie zdajemy sobie niestety sprawy z tego, jaką moc we współczesnym świecie ma internet.
To musisz wiedzieć:
W 2016 r. w Polsce, policja odnotowała ponad 9 tysięcy prób samobójczych, z czego 5 tysięcy osób odebrało sobie życie. Dla porównania w wypadkach drogowych zginęło 3 tysiące osób. Najwięcej prób samobójczych zostało odnotowanych w województwie śląskim, mazowieckim i małopolskim. Najczęściej taką decyzję podejmują mężczyźni w grupie wiekowej 25-29 lat. Z roku na rok samobójstw w Polsce i na świecie jest coraz więcej, a jako główną przyczynę podaje się depresję i niestabilność rynku pracy.