Trwa ładowanie...

Zawijanie niemowląt w powijaki może być śmiertelnie niebezpieczne. Eksperci ostrzegają

Moda na zawijanie maluszków w powijaki, czyli specjalne kocyki, opanowała już cały świat. Argument poczucia bezpieczeństwa dziecka i utrzymania ciepła przekonał do tej metody miliony rodziców. Praktykują ją szczególnie ci, których kilkutygodniowe dzieci mają problem ze snem lub lub są ciągle niespokojne. Niedawno opublikowane badania rzucają jednak cień na tę metodę. Okazuje się, że powijaki mogą nawet doprowadzić do śmierci maleństwa.

Zobacz film: "Pielęgnacja dziecka - to musisz wiedzieć"

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics" pokazuje, że zawijanie noworodków i niemowląt w powijaki zwiększa ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej u najmłodszych. W Polsce dotyka ona prawie 200 dzieci rocznie, w Stanach Zjednoczonych niemal 3,5 tys. Dlaczego do niej dochodzi? Nie wiadomo. Dziecko w trakcie snu po prostu przestaje oddychać. I chociaż w większości zagrożone są wcześniaki, to nagła śmierć łóżeczkowa dotyka także dzieci, które urodziły się we właściwym terminie.

Bezpieczny sen dziecka
Bezpieczny sen dziecka [7 zdjęć]

Pojawiły się nowe wytyczne Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), które mają zminimalizować występowanie

zobacz galerię

Badacze postanowili przeanalizować przypadki 2519 zgonów noworodków i niemowląt. Okazało się, że 760 było spowodowanych nagłą śmiercią łóżeczkową. Aż w 133 przypadkach w tej grupie, dzieci zawijane były przez rodziców w powijaki.

Co więcej, dzieci w powijakach, które dodatkowo kładziono do snu na brzuchu, były dwukrotnie częściej narażone na śmierć niż dzieci, które również były kładzione na brzuchu, ale bez zawijania.

Zobacz również:

Chociaż eksperci wciąż nie do końca wiedzą, z czego wynika śmierć łóżeczkowa, to zarówno pediatrzy, jak i fizjoterapeuci zalecają kładzenie dzieci w pozycji na wznak. Według nich to kluczowy element uniknięcia śmierci łóżeczkowej.

Jeśli stosujesz metodę zawijania dziecka w powijaki, nie musisz natychmiast przestać jej praktykować. Ważne jednak, abyś baczniej obserwował swojego śpiącego maluszka. Zawijanie w powijaki jest bezpieczne i niesie za sobą wiele korzyści, jeśli tylko kontrolujesz pozycję spania dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.