Trwa ładowanie...

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. Czym są, kto powinien skorzystać i jakie efekty można uzyskać?

Avatar placeholder
29.06.2020 20:26
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne (Getty Images)

Większość rodziców, którzy aktywnie uczestniczą w rozwoju swojego dziecka, pomaga mu w lekcjach. Czasem jednak sami musimy długo “główkować”, jak rozwiązać dane zadanie albo zwyczajnie nie mamy czasu, aby przysiąść z dzieckiem do nauki. To są jednak problemy do przezwyciężenia. Gorzej, jeżeli u naszego dziecka wystąpią zaburzenia rozwojowe. Wówczas warto skorzystać z pomocy specjalisty i zajęć korekcyjno-kompensyjnych.

spis treści

1. Czym są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?

Kiedyś na tak zwane “korepetycje”, czyli lekcje dodatkowe, odbywające się poza szkołą, które pomagają zrozumieć trudny materiał, wybierali się głównie uczniowie, którzy mieli problemy z nauką. Z czasem zaczęło się to zmieniać - dziś na “korki” chodzą nawet najzdolniejsi prymusi, którzy chcą po prostu lepiej opanować materiał, który pojawił się w szkole.

Zdarza się jednak, że nie tylko przerabiany materiał, ale także zachowanie rówieśników i odnalezienie się w rzeczywistości szkolnej, może przysporzyć problemów naszemu dziecku. Najczęściej dzieje się tak, kiedy wystąpią u niego jakieś zaburzenia rozwojowe - np. problemy ze wzrokiem czy słuchem, zaburzenia ruchowe. Warto wówczas zainteresować się zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi. To nie są zwykłe zajęcia wyrównawcze. Przede wszystkim pomagają uczniowi przyswoić wiedzę i przezwyciężyć konkretne kłopoty w szkole, ale także budują jego poczucie własnej wartości.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne:

Zobacz film: "Jak możesz pomóc maluchowi odnaleźć się w nowym środowisku?"
  • To rodzaj terapii pedagogicznej (terapii wychowawczej).
  • Mają za zadanie korygowanie oraz kompensowanie zaburzeń psychoruchowych dziecka, co uznawane jest za jedno z głównych utrudnień w przyswajaniu kolejnych umiejętności w przedszkolu czy szkole.
  • Kierowane są m.in. do dzieci, które mają problem z opanowaniem niektórych umiejętności, co zaburza ich rozwój.
  • Lekcje mają aktywizować i rozwijać osobowość dziecka i jego zdolności intelektualne oraz nadgonić zaległości w szkole.

2. Dla kogo są zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?

Z zajęć wyrównawczych może skorzystać każde dziecko, które ma problemy w szkole przez zaburzenia rozwojowe. W szczególności zajęcia korekcyjno-kompensacyjne skierowane są do:

3. Jak wyglądają zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne odbywają się zwykle w niewielkich, kilkuosobowych grupach. Preferowana liczba to maksymalnie pięciu uczestników, co zapewnia lepsze poznanie potrzeb uczniów przez wychowawcę. Grupy tworzone są według wieku oraz problemów rozwojowych. Zajęcia wyrównawcze prowadzone są przez nauczycieli mających specjalne przygotowanie w terapii pedagogicznej i prowadzeniu zajęć wyrównawczych.

4. Efekty zajęć wyrównawczych

Na takie zajęcia warto uczestniczyć przez cały semestr, a nawet cały rok szkolny. Ważne jest, aby nasze dziecko lubiło te zajęcia i z chęcią z nich korzystało. Jakich efektów możemy się spodziewać?

  • poprawa umiejętności szkolnych,
  • motywowanie do dalszej nauki i pokonywania trudności,
  • wzmocnienie poczucia własnej wartości,
  • pokonanie problemów szkolnych dziecka,
  • lepsza znajomość zasad czytania, pisania, ortografii,
  • umiejętność radzenia sobie ze stresem i napięciem emocjonalnym,
  • redukcja zaburzeń funkcji percepcyjno-motorycznych.

Pamiętaj, że twoje dziecko dostanie do zrealizowania indywidualny plan terapii, który powiedzie się tylko wówczas, gdy dostanie od ciebie wsparcie w domu. Warto zatem poświęcić dziecku trochę czasu i zachęcić je do omówienia i powtórzenia tego, czego nauczyło się na zajęciach korekcyjno-kompensacyjne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze