Zabawy z dzieckiem - uciekający miś

Zabawy z dzieckiem to czas, w którym maluszek buduje ścisłe relacje z rodzicami i rozwija poszczególne sprawności: ruchowe, manualne, behawioralne, poznawcze, naśladowcze czy pamięciowe. Zabawa „Uciekający miś” pozwala uczyć maluszka myślenia przyczynowo-skutkowego. Nie jest zbyt skomplikowana. Można ją wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka.

1. Zabawa z dzieckiem w uciekającego misia

Zabawa „Uciekający miś” jest dziecięcą grą, która doskonale rozwija umiejętności poznawcze malucha i uczy rozwiązywania problemów. Jest dla niemowlaków zagadkowa i dzięki temu interesująca. Najlepiej wdrażać tę grę do zabaw dziecka od trzeciego miesiąca życia.

Zabawy dla dzieci nie muszą być wcale nudne i infantylne. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się proste i mało ciekawe, tak naprawdę są doskonałym sposobem wspomagania rozwoju dziecka. Do zabawy w „Uciekającego misia” potrzebny będzie kawałek miękkiej i dość grubej włóczki albo szeroka wstążka oraz mała pluszowa maskotka, którą należy przewiesić przez drabinkę lub drążek znajdujący się nad łóżeczkiem dziecka.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

2. Na czym polega zabawa "Uciekający miś"?

Połóż malucha na pleckach i delikatnie zawiąż kawałek włóczki albo wstążki do nóżki lub kostki dziecka. Upewnij się, że wstążeczka nie uciska zbyt mocno i nie utrudnia krążenia. Przymocuj drugi koniec wstążki czy włóczki do zabawki (pluszowa maskotka). Włóczkę z zabawką przewieś przez drabinkę nad szkrabem, by w momencie, kiedy dziecko poruszy nóżką, poruszała się także zabawka (ruchy góra - dół). Obserwuj, jak maluch reaguje na ruchy uciekającego lub zbliżającego się do niego misia. Ta gra dla dziecka wymaga od niego koncentracji, dlatego może ono chcieć się w nią bawić tylko przez krótki czas.

3. Na co należy zwrócić uwagę w trakcie zabawy?

Przez cały czas zabawy obserwuj malca i sprawdzaj, czy wstążka/włóczka nie przycięła się gdzieś i nie skrępowała jego ruchów. Jeśli maluch zacznie być niespokojny i zmieniać położenie z plecków na brzuch, należy zakończyć zabawę.

Zabawa „Uciekający miś” uczy dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych i rozwiązywania problemów, rozwija spostrzegawczość i zdolności poznawcze.

Zabawę w „Uciekającego misia” można wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka. Chętnie się w nią bawią nawet półroczne dzieci. Jeśli chcesz rozwijać myślenie przyczynowo-skutkowe u swojego szkraba, zabawa „Uciekający miś” może ci w tym pomóc.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.