Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Katarzyna Bilnik-Barańska

Zabawy z dzieckiem - uciekający miś

Avatar placeholder
25.07.2017 22:49
Zabawy z dzieckiem - uciekający miś
Zabawy z dzieckiem - uciekający miś

Zabawy z dzieckiem to czas, w którym maluszek buduje ścisłe relacje z rodzicami i rozwija poszczególne sprawności: ruchowe, manualne, behawioralne, poznawcze, naśladowcze czy pamięciowe. Zabawa „Uciekający miś” pozwala uczyć maluszka myślenia przyczynowo-skutkowego. Nie jest zbyt skomplikowana. Można ją wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka.

spis treści

1. Zabawa z dzieckiem w uciekającego misia

Zabawa „Uciekający miś” jest dziecięcą grą, która doskonale rozwija umiejętności poznawcze malucha i uczy rozwiązywania problemów. Jest dla niemowlaków zagadkowa i dzięki temu interesująca. Najlepiej wdrażać tę grę do zabaw dziecka od trzeciego miesiąca życia.

Zabawy dla dzieci nie muszą być wcale nudne i infantylne. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się proste i mało ciekawe, tak naprawdę są doskonałym sposobem wspomagania rozwoju dziecka. Do zabawy w „Uciekającego misia” potrzebny będzie kawałek miękkiej i dość grubej włóczki albo szeroka wstążka oraz mała pluszowa maskotka, którą należy przewiesić przez drabinkę lub drążek znajdujący się nad łóżeczkiem dziecka.

2. Na czym polega zabawa "Uciekający miś"?

Połóż malucha na pleckach i delikatnie zawiąż kawałek włóczki albo wstążki do nóżki lub kostki dziecka. Upewnij się, że wstążeczka nie uciska zbyt mocno i nie utrudnia krążenia. Przymocuj drugi koniec wstążki czy włóczki do zabawki (pluszowa maskotka). Włóczkę z zabawką przewieś przez drabinkę nad szkrabem, by w momencie, kiedy dziecko poruszy nóżką, poruszała się także zabawka (ruchy góra - dół). Obserwuj, jak maluch reaguje na ruchy uciekającego lub zbliżającego się do niego misia. Ta gra dla dziecka wymaga od niego koncentracji, dlatego może ono chcieć się w nią bawić tylko przez krótki czas.

3. Na co należy zwrócić uwagę w trakcie zabawy?

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Przez cały czas zabawy obserwuj malca i sprawdzaj, czy wstążka/włóczka nie przycięła się gdzieś i nie skrępowała jego ruchów. Jeśli maluch zacznie być niespokojny i zmieniać położenie z plecków na brzuch, należy zakończyć zabawę.

Zabawa „Uciekający miś” uczy dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych i rozwiązywania problemów, rozwija spostrzegawczość i zdolności poznawcze.

Zabawę w „Uciekającego misia” można wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka. Chętnie się w nią bawią nawet półroczne dzieci. Jeśli chcesz rozwijać myślenie przyczynowo-skutkowe u swojego szkraba, zabawa „Uciekający miś” może ci w tym pomóc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze