Zabawy z dzieckiem - błyszczące światełka
Zabawy z dzieckiem nie muszą być nudne i pospolite. Warto urozmaicać gry z maluchem i sprawiać, by były niekonwencjonalne i zaskakujące. Zabawa w błyszczące światełka jest stosunkowo mało znana. Można ją wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka. Ta zabawa nie jest skomplikowana, a może przynieść wiele radości. Uśmiech na twarzy malucha to bezcenny skarb dla rodziców. Jeśli chcesz rozweselić malca, zająć jego uwagę interesującą grą, a dodatkowo rozwijać jego zdolności postrzegania, błyszczące światełka są strzałem w dziesiątkę.
1. Zabawa dla dziecka w błyszczące światełka
Błyszczące światełka to stosunkowo mało znana zabawa dla dzieci. Doskonale rozwija zdolności poznawcze dziecka, spostrzegawczość i myślenie przyczynowo-skutkowe. Niektóre niemowlęta naprawdę przepadają za tą grą, inne z kolei wolą być stopniowo do niej wprowadzane i przygotowywane.
Do zabawy w błyszczące światełka potrzebny jest ciemny pokój i błyskowe światło. Można użyć latarki lub kolorowo świecącej małej lampki. Na początku należy zamknąć pokój i zasłonić firanki czy rolety, tak by w pomieszczeniu panował półmrok. Dziecko należy trzymać blisko siebie, aby nie czuło się ono nieswojo i nie przestraszyło się. Niemowlę musi czuć obecność rodzica – warto razem z dzieckiem usiąść na kocu rozesłanym na podłodze. Aby zapewnić maluchowi komfort i poczucie bezpieczeństwa, należy ciągle do niego mówić.
Zabawa dla dziecka w błyszczące światełka to doskonała gra nie tylko dla maluchów, ale również dla ich rodziców. Jest niezwykle rozwijająca. Pomaga kształtować umiejętności kognitywne. Ta zabawa jest przeznaczona dla dzieci w wieku od trzeciego do szóstego miesiąca życia, choć z powodzeniem można ją kontynuować także, jeśli dziecko jest nieco starsze.
2. Jak się bawić w błyszczące światełka?
Włącz źródło błyskowego światła i skieruj uwagę niemowlęcia na poruszające się błyszczące promienie czy krążki na ścianach i przedmiotach. Powoli poruszaj światłem, tak aby świetlane promyki zmieniały miejsce, skupiając się na różnych rzeczach. Opowiadaj o każdym przedmiocie, który oświetlasz. Mów, co to jest i jak wygląda. Najlepiej jeśli są to zabawki albo jakieś wiszące na ścianach obrazki. Powtarzaj kolejność oświetlania przedmiotów kilka razy w taki sam sposób, aby dziecko wiedziało, czego może się spodziewać. Taka zabawa w domu rozwija zdolność antycypacji, postrzegania i myślenia przyczynowo-skutkowego.
Jeśli niemowlę boi się ciemności, możesz zostawić lekko uchylone drzwi albo włączyć przyciemnioną nocną lampkę. Oczywiście, nie wolno kierować światła w stronę oczu dziecka. Takie zabawy z dzieckiem, jak błyszczące światełka, to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Dodatkowo maluszek uczy się zaufania do rodziców.