Trwa ładowanie...

Zabawy z dzieckiem - błyszczące światełka

Zabawy z dzieckiem nie muszą być nudne i pospolite. Warto urozmaicać gry z maluchem i sprawiać, by były niekonwencjonalne i zaskakujące. Zabawa w błyszczące światełka jest stosunkowo mało znana. Można ją wprowadzać od trzeciego miesiąca życia dziecka. Ta zabawa nie jest skomplikowana, a może przynieść wiele radości. Uśmiech na twarzy malucha to bezcenny skarb dla rodziców. Jeśli chcesz rozweselić malca, zająć jego uwagę interesującą grą, a dodatkowo rozwijać jego zdolności postrzegania, błyszczące światełka są strzałem w dziesiątkę.

Zobacz film: "Jak zaaranżować pokój dla niemowlaka?"

spis treści

1. Zabawa dla dziecka w błyszczące światełka

Błyszczące światełka to stosunkowo mało znana zabawa dla dzieci. Doskonale rozwija zdolności poznawcze dziecka, spostrzegawczość i myślenie przyczynowo-skutkowe. Niektóre niemowlęta naprawdę przepadają za tą grą, inne z kolei wolą być stopniowo do niej wprowadzane i przygotowywane.

Do zabawy w błyszczące światełka potrzebny jest ciemny pokój i błyskowe światło. Można użyć latarki lub kolorowo świecącej małej lampki. Na początku należy zamknąć pokój i zasłonić firanki czy rolety, tak by w pomieszczeniu panował półmrok. Dziecko należy trzymać blisko siebie, aby nie czuło się ono nieswojo i nie przestraszyło się. Niemowlę musi czuć obecność rodzica – warto razem z dzieckiem usiąść na kocu rozesłanym na podłodze. Aby zapewnić maluchowi komfort i poczucie bezpieczeństwa, należy ciągle do niego mówić.

Zabawa dla dziecka w błyszczące światełka to doskonała gra nie tylko dla maluchów, ale również dla ich rodziców. Jest niezwykle rozwijająca. Pomaga kształtować umiejętności kognitywne. Ta zabawa jest przeznaczona dla dzieci w wieku od trzeciego do szóstego miesiąca życia, choć z powodzeniem można ją kontynuować także, jeśli dziecko jest nieco starsze.

2. Jak się bawić w błyszczące światełka?

Włącz źródło błyskowego światła i skieruj uwagę niemowlęcia na poruszające się błyszczące promienie czy krążki na ścianach i przedmiotach. Powoli poruszaj światłem, tak aby świetlane promyki zmieniały miejsce, skupiając się na różnych rzeczach. Opowiadaj o każdym przedmiocie, który oświetlasz. Mów, co to jest i jak wygląda. Najlepiej jeśli są to zabawki albo jakieś wiszące na ścianach obrazki. Powtarzaj kolejność oświetlania przedmiotów kilka razy w taki sam sposób, aby dziecko wiedziało, czego może się spodziewać. Taka zabawa w domu rozwija zdolność antycypacji, postrzegania i myślenia przyczynowo-skutkowego.

Jeśli niemowlę boi się ciemności, możesz zostawić lekko uchylone drzwi albo włączyć przyciemnioną nocną lampkę. Oczywiście, nie wolno kierować światła w stronę oczu dziecka. Takie zabawy z dzieckiem, jak błyszczące światełka, to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu. Dodatkowo maluszek uczy się zaufania do rodziców.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.