Trwa ładowanie...

Zabawy dla 8-latków, które pozwolą im spędzić czas z rodzicami

Zabawy dla 8-latków nie muszą być nudne! Dzieci w tym wieku potrafią spędzać czas bardzo kreatywnie. To jednak wiek, kiedy nasze pociechy wolą bawić się z rówieśnikami. Jak ich przekonać do wspólnej zabawy? W jaki sposób zachęcić do bycia razem? I dlaczego to takie ważne?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

1. Zabawy dla 8-latków i ich rodziców

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym lubią bawić się razem. Spędzają czas na zabawie na podwórku, placu zabaw, niekiedy na układaniu klocków czy grach planszowych. A jak zachęcić 8-latków do spędzenia czasu z rodzicami? Mamy dla was kilka propozycji aktywności, które zadowolą i dzieci, i dorosłych.

1.1. Gra państwa miasta

To klasyczna gra, która łączy pokolenia. Nie potrzebujecie niczego oprócz kartki, długopisu lub ołówka oraz dobrego humoru. A jakie zasady w niej obowiązują?

Jeden z uczestników mówi w myślach alfabet (bez liter: ą, ę, ń, ó, q, x, y), ale wcześniej musi ten moment wyraźnie zaznaczyć (najczęściej mówiąc na głos "XYZ"). Drugi gracz (albo osoba siedząca po prawej stronie od zawodnika recytującego alfabet, jeśli graczy jest więcej) przerywa w wybranym przez siebie momencie i mówi "stop".

Osoba recytująca alfabet mówi na głos, na jakiej literze mu przerwano. Zadaniem każdego z uczestników jest znalezienie po jednym wyrazie z każdej kategorii, który zaczyna się na daną literę.

Gra państwa miasta jest nie tylko sposobem na udaną zabawę, ale też solidną dawką nauki. Możecie też zagrać w inne klasyczne gry, m.in. statki lub kalambury.

1.2. Układanie klocków

Jeśli ktoś myśli, że układanie klocków to zabawa wyłącznie dla dzieci, jest w błędzie. Nie ma nic lepszego niż puszczenie wodzy fantazji i budowanie konstrukcji z klocków. Tu nic nas nie ogranicza. Możemy wspólnie z 8-latkiem stworzyć miasteczko lub wybudować wielki dom lub wymarzony pojazd. Propozycji jest całe mnóstwo!

Przeczytaj również:

1.3. Eksperymentowanie

Nie ma nic lepszego niż nauka poprzez zabawę. Są jednak takie zadania, które zawsze lepiej wykonywać pod czujnym okiem rodzica. Należą do nich m.in. eksperymenty. Inspiracji możecie szukać na różnego rodzaju stronach internetowych, ale też w książkach. Jedną z takich wydawniczych propozycji są "Proste eksperymenty dla dzieci". Jest to zbiór prostych w wykonaniu eksperymentów naukowych ze zdjęciami i opisami krok po kroku.

Dzięki tej publikacji możecie wspólnie z dzieckiem przeprowadzić doświadczenia, które wprowadzą 8-latka do fascynującego świata fizyki i chemii.

2. Dlaczego warto bawić się wspólnie z 8-latkiem?

Ktoś może powiedzieć, że trudno jest bawić się z 8-latkiem. Niektórzy zaś stwierdzą, że w tym wieku to już nie czas na wspólne zabawy. Nic bardziej mylnego!

Dziecko w wieku szkolnym nadal bardzo potrzebuje zainteresowania ze strony rodziców. Wystarczy poświecić mu co najmniej 20-minut dziennie, by nasza pociecha czuła się dobrze i miała możliwość porozmawiania z nami. Pamiętajmy jednak, by to był czas wolny od telewizora i telefonu. Chodzi o to, by rodzic poświecił dziecku całą swoją uwagę i nic go nie rozpraszało.

Najczęściej to w takich momentach dziecko decyduje się powiedzieć rodzicowi o swoich problemach lub troskach. Sami też możecie wyjść z inicjatwą i zapytać o to, co trapi waszą pociechę. Układanie puzzli, rysowanie, granie w gry czy wspólne gotowanie to momenty, które scalają rodzinę i pozwalają wam zbliżyć się do świata dziecka. Ważne, by robić to codziennie, nie tylko od święta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.