Trwa ładowanie...

Państwa miasta - zasady gry i kategorie

 Agnieszka Gotówka
01.12.2021 20:18
Państwa miasta - zasady gry i kategorie
Państwa miasta - zasady gry i kategorie (https://stock.adobe.com/)

Państwa miasta zasady gry ma niezwykle proste. Niewiele też trzeba, by się świetnie bawić i utrwalać wiedzę. To rozrywka dla całej rodziny. Jakie kategorie należy wpisywać na kartce? Jak się liczy punkty? Podpowiadamy!

spis treści

1. Państwa miasta - zasady gry

Państwa miasta to gra, która znana jest od dawna. Wielu z nas doskonale pamięta czasy, kiedy nad kartką w skupieniu spędzało się czas z rodzicami, dziadkami lub rówieśnikami. Nie potrzeba było żadnych urządzeń czy plansz. Wystarczyła czysta kartka i długopis lub ołówek.

W państwa miasta można grać we dwoje, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by do zabawy włączyli się inni zawodnicy. Warunek jest jeden: trzeba znać alfabet oraz umieć pisać, by móc odpowiednio uzupełnić tabelkę.

Kiedy będziemy już mieli pod ręką kartkę papieru, dzielimy ją odpowiednio, wyznaczając kolumny. To od graczy zależy, ile ich będzie. Najczęściej wymieniane kategorie to: państwo, miasto, roślina, zwierzę, imię, zawód, kolor, dyscyplina sportu, tytuł filmu lub piosenki, rzecz.

2. Jak grać w państwa miasta?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Jeden z uczestników mówi w myślach alfabet (bez liter: ą, ę, ń, ó, q, x, y), ale wcześniej musi ten moment wyraźnie zaznaczyć (najczęściej mówiąc na głos "XYZ"). Drugi gracz (albo osoba siedząca po prawej stronie od zawodnika recytującego alfabet, jeśli graczy jest więcej) przerywa w wybranym przez siebie momencie i mówi "stop".

Osoba recytująca alfabet mówi na głos, na jakiej literze mu przerwano. Zadaniem każdego z uczestników jest znalezienie po jednym wyrazie z każdej kategorii, który zaczyna się na daną literę.

Przykład: Ostatnią literą wypowiedzianą przez gracza w myślach była spółgłoska N. Uzupełniamy więc tabelkę:

Państwo: Niemcy Miasto: Nakło Kolor: niebieski Imię: Natalia Rzecz: namiot Zwierzę: nosorożec Roślina: narcyz Zawód: nauczyciel

Gracze uzupełniają tabelkę do momentu, aż jeden z zawodników pierwszy zakończy wpisywanie wszystkich wyrazów. Można przed grą ustalić zasadę, że gracz, który skończy pierwszy, zaczyna liczyć do 30. Kiedy skończy, wszyscy zawodnicy odkładają kartki i liczą punkty. W jaki sposób?

Można przyznać:

  • 2 punkty: za napisanie słowa, które pasuje do kategorii i którego nikt z graczy nie wymienił,
  • 1 punkt: za pasujące do kategorii słowo, ale które zostało wpisane przez innego zawodnika w tę samą kolumnę,
  • 0 punktów: jeśli w kolumnie gracz nie zapisał żadnego słowa.

W państwa miasta można grać tak długo, jak chcą tego zawodnicy. Na koniec wszyscy liczą punkty. Wygrywa ta osoba, która zdobędzie ich najwięcej.

3. Dawne gry wracają do łask

W dobie komputerów i gier planszowych coraz popularniejsze stają się dawne gry towarzyskie, które zajmowały czas wolny całym rodzinom. To bardzo dobry kierunek! Nie trzeba niczego wymyślnego, by móc świetnie się bawić.

Nie tylko państwa miasta, ale też gra w statki to świetne sposoby na wspólne spędzenie czasu. To gry, które nie tylko wymagają myślenia, ale też mają walor edukacyjny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze