Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Beata Banasiak-Parzych

Zabawki dla niemowlaka - jakie warto kupić?

Avatar placeholder
10.11.2017 14:01
zabawki dla noworodków
zabawki dla noworodków (123rf)

Myślisz, że dziecko w tym wieku jest zbyt małe, by się bawić? Dzięki zabawie jego rozwój od początku staje się łatwiejszy, bardziej wszechstronny, a umysł nabiera większej mocy.

Zdaniem specjalistów, zabawki edukacyjne przyspieszają koordynację ruchową dużych części ciała, a następnie motorykę małą (manipulowanie przedmiotami), wspomagają percepcję przestrzeni i głębi, stymulują wszystkie zmysły.

Uwaga: zawsze trzeba pamiętać, że im więcej zabawka "robi" sama, tym wkład dziecka będzie mniejszy. Zabawa jest najważniejszą, czynnością stanowiącą wstęp nauki i kolejnych etapów rozwoju, dlatego jej celem powinno być angażowanie, nie rozrywka.

1. Czym się kierować?

Dokonując wyboru zabawki, należy zwrócić uwagę na to, czy będzie sprzyjać rozwojowi poznawczemu, fizycznemu i społecznemu dziecka. Dlatego powinna być odpowiednia do jego wieku: nie za prosta, ani nie nazbyt skomplikowana.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Która tak naprawdę jest najlepsza, okaże się w trakcie zabawy – dziecko samo dokona wyboru z dostarczonych mu "propozycji". Wystarczy się uważnie przyglądać, by stwierdzić co je fascynuje, a co nudzi. Ale brak zainteresowania może być także oznaką, że dana rzecz stanowi jeszcze zbyt duże wyzwanie i musi trochę poczekać na swoją kolej. Najważniejsze, by zabawki wpływały na rozwój sensoryczny i motoryczny malucha.

2. W co się bawić?

Wiele par, które zostały po raz pierwszy rodzicami, świetnie radzi sobie z opieką nad dzieckiem, ale gdy przychodzi czas zabawy nie wiedzą, co właściwie mieliby robić?

Niemowlętom nie sprawia radości to samo, co dorosłym (odpadają zatem gry video, gry planszowe, oglądanie filmów czy wspinaczka wysokogórska). Trzeba się postarać, by wymyślić sposób wspólnego spędzania "zabawowego czasu", który powinien maluszka uszczęśliwiać, a jednocześnie być pożyteczny dla jego rozwoju.

Szczególne wyzwanie stanowią tu noworodki, ponieważ ich aktywność sprowadza się głównie do jedzenia, spania, płaczu i wydalania. Ale, jak twierdzą dziecięcy psychologowie, im także należy się porcja dobrej rozrywki.

3. Poczytaj mi, mamo…

Dziecko już od chwili przyjścia na świat, nieustannie się go "uczy". Choć aktywność nowonarodzonego dziecka sprowadza się do kilku czynności fizjologicznych, każda, nawet najmniejsza umysłowa stymulacja będzie dla niego ogromną korzyścią.

Podczas karmienia czy bezsennych nocy, warto sięgnąć po… książki. Nie ma nic lepszego, niż czytanie dziecku! Od początku pomaga budować umiejętności językowe i oswajać się z dźwiękami mowy. Poza tym, czytanie na głos wpływa niezwykle kojąco i uspokajająco – tak na mamę, jak i jej pociechę.

4. Ja słyszę…

Cichutki głos dzwoneczków w pluszowych klockach czy melodia z pozytywki są źródłem ogromnej radości dla noworodka. Tak samo, jak piosenka nucona przez mamę czy tata czytający coś na głos. Dzieci uwielbiają słuchać głosów swoich rodziców, więc przemawiajcie do maluszka jak najczęściej, nie tylko w czasie zabawy.

5. … widzę i czuję

Chcąc dostarczyć zmysłom dziecka prawdziwej frajdy, warto poszukać zabawek o dużym zróżnicowaniu barw, takich jak biała grzechotka z czarnymi lub kolorowymi dodatkami, wielobarwne piłeczki połączone w łańcuchy, albo kontrastujące elementy (plamy, grochy) na dużych, białych klockach.

Znakomitym pomysłem będą też wszelkie zabawki dotykowe, np. "książeczki" – idealne są te pofałdowane, z wypustkami zrobionymi z różnych tworzyw, z odmienną na każdej stronie fakturą oraz lalki-szmacianki, miękkie kłębki włóczki, jedwabiście gładkie kocyki czy futerkowe maskotki zapewnią dziecku moc wrażeń.

6. A mama i tak najlepsza!

Noworodek ma problemy z odróżnianiem detali, ale potrafi koncentrować wzrok na obiektach odległych o ok. 15-20 cm. Przedmioty takie, jak wiszące nad główką ozdoby, bezpieczne lustereczka, miękkie, pluszowe zwierzątka z pewnością przykują uwagę dziecka. Ale jego ulubioną zabawką jest… mama! Uwielbia przyglądać się jej twarzy, naśladować miny i słuchać jej głosu.

7. Czas coś przegryźć

Gdy przez dziąsła zaczynają wyrzynać się pierwsze ząbki, dzieci usiłują jakoś poradzić sobie z bólem. Ząbkowanie zaczyna się zwykle od 3. miesiąca życia, jest więc czas, by się dobrze przygotować.

Warto poszukać solidnie wykonanych, z nie-toksycznych materiałów zabawek-gryzaczków, które będą również łatwe do umycia i zdezynfekowania. Kolorowe gryzaczki czy specjalne kółka w różnych kształtach oraz rozmiarach, stanowią świetną rozrywkę, która nie tylko złagodzi bolesne dolegliwości dziecka, ale ocali przed zniszczeniem i przeżuciem dziecięce zabawki.

8. Podłogowa gimnastyka

W wieku 3-4 miesięcy dziecko osiąga koordynację ruchową, umożliwiającą mu kopanie oraz chwytanie i przytrzymywanie różnych przedmiotów. Idealna wydaje się więc zabawa na interaktywnych matach czy specjalnie wyposażonych kołderkach.

Takie "podkładki" zapewniają leżącemu na brzuszku maluchowi możliwość doskonalenia aktywności fizycznej, przy okazji stymulując jego zmysły. Ten "brzuszkowy czas" stanowi ważny etap w rozwijaniu i wzmacnianiu mięśni szyi. Teraz dziecko może utrzymać główkę w górze, a jednocześnie uśmiechać się i śmiać. A przy okazji swoimi malutkimi paluszkami chwytać wszystko, co mu wpadnie w rączki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze