Wyjątkowi rudowłosi
Rudowłose dziecko może urodzić się rodzicom blondynom, a nawet brunetom. Jak to możliwe? Odpowiedzialny gen MC1R może pozostawać w uśpieniu nawet przez kilka pokoleń. Okazuje się, że powoduje on nie tylko czerwony odcień czupryny, ale również szereg innych, unikatowych cech, które sprawiają, że rudzielcy są naprawdę wyjątkowi.
Stanowią 2 proc. światowej populacji, co oznacza, że jest ich zaledwie 140 milionów, a według niektórych genetyków za około 100 lat w ogóle ich nie będzie.
Rude kosmyki oznaczają mniejszą ich liczbę na głowie. Średnio to 90 tysięcy, podczas gdy blondyni mają 110 tysięcy włosów, a bruneci 140 tysięcy. Mimo że rudych włosów jest mniej, to są grubsze niż kosmyki innych kolorów, co czyni je podatniejszymi na układanie. Kolejną ciekawostką fryzjerską jest fakt, że rude pasma nie siwieją, na starość mogą stać się natomiast śnieżnobiałe. Dużo trudniej jest je ufarbować niż fryzurę w kolorze blond, brązowym czy czarnym.
Najczęściej idą w parze z brązowymi oczami, a jak się okazuje najrzadszą kombinacją genetyczną jest połączenie rudych włosów, niebieskich oczu i leworęczności. Błękitne tęczówki występują tylko u 1 procenta wszystkich rudzielców. Wszystkie te cechy są recesywne, a te często lubią pojawiać się parami lub, jak widać, trójkami.
Naukowcy od lat zajmujący się badaniem genów stojących za oryginalną urodą rudych ludzi odkryli również, że są oni bardziej wrażliwi na ból wywoływany przez bardzo niską lub bardzo wysoką temperaturę. Ich organizm dużo szybciej się wychładza jak i nagrzewa. To wynik mutacji genu MC1R odpowiadającego za czerwoną barwę czupryny. Co ciekawe, niesforny gen rudych włosów sprawia również, że jego właściciele są mniej podatni na narkozę. Potrzebują średnio o 20 proc. silniejszych środków niż inni ludzie, aby doszło do ogólnego znieczulenia.
Jasna cera rudzielców jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne, ale również kiepsko radzi sobie z absorpcją witaminy D wytwarzanej w skórze dzięki promieniom słonecznym. To jednak nie problem, ponieważ organizm rudych ludzi produkuje własną niezbędną porcję witaminy D.
Niestety ruda czupryna bywa również związana z chorobami lub zaburzeniami genetycznymi. Włosy mogą uzyskać rudą barwę w przypadku skrajnego niedożywienia organizmu. Występują także u osób pozbawionych proopiomelanokortyny, związku, którego brak może być odpowiedzialny za otyłość, depresję i choroby nadnerczy. Bardzo dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że rudowłosi mężczyźni są aż o 54 proc. mniej podatni na raka prostaty niż ich koledzy o innym odcieniu czupryny.