Wygląd zewnętrzny a ryzyko wystąpienia depresji
Wygląd zewnętrzny wpływa nie tylko na to jak odbierają nas inni, ale również jak oceniamy samych siebie. Od wyglądu zewnętrznego i tego czy siebie akceptujemy zależy nasza pewność siebie i samoocena. Negatywne ocenianie własnego wyglądu i wyśmiewanie ze strony innych może przyczynić się do depresji.
O wyglądzie zewnętrznym decydują geny, ale na charakterystyczne zmiany mogą mieć wpływ choroby, wady genetyczne, a także urazy. Chcąc się bardziej podobać, dopasować do panujących norm, możemy zadbać o swoją sylwetkę, kondycję i rozwój mięśni. Jeżeli same ćwiczenia nie wystarczą i efekt nie jest zadawalający, niektórzy decydują się na operacje plastyczne. Nie ma jednak jednego ideału piękna. Często również wizerunek, który stwarzamy nie jest identyczny z tym widzianym w telewizji, czy w internecie. Może to budzić negatywne emocje i pogarszać nasze samopoczucie.
1. Wygląd fizyczny i depresja
Depresja, której główną przyczyną jest wygląd fizyczny rodzi się z nieakceptowania własnego wyglądu. Najczęściej dotyka to osób młodych, których wygląd zmienia się w okresie dojrzewania. Nie wszyscy młodzi ludzie potrafią to zaakceptować. Depresja może również być efektem braku akceptacji ze strony rówieśników, do której młodzież tak często dąży. Inny wygląd, niż większość rówieśników – za wysoki wzrost, za niski wzrost, za gruby, za chudy, za piegowaty itp. – mogą rodzić u młodego człowieka kompleksy, a te mogą przerodzić się w zaburzenia psychiczne.
Objawy występujące przy nieakceptowaniu własnego wyglądu to: Przygnębienie. Apatia. Smutek. Poczucie odrzucenie i niezrozumienia. Niska samoocena. Wycofanie. Bierność. Poczucie bycia gorszym. Zaburzenia nastroju, niska samoocena i brak wiary we własne możliwości są typowe dla depresji. Warto przy tym wspomnieć, że młodzi ludzie są zależni od grupy rówieśniczej i liczą się z ich zdaniem. Jeżeli grupa ich odrzuca i nie akceptuje ich wyglądu im samym również trudno uwierzyć we własną atrakcyjność. Jeżeli dodatkowo nie mają wsparcia ze strony rodziny, problemy tylko się potęgują. Tworzą własny obraz na podstawie oceny innych osób i stąd może ujawnić się u nich depresja.
To musisz wiedzieć:
2. Jak poradzić sobie z depresją?
Walka z depresją, która narodziła się z braku akceptacji własnego wyglądu, nie jest łatwa. Dużym wsparciem z pewnością jest rodzina i bliscy. Co więcej, pomóc może również zrozumienie, że piękno może tkwić również w osobowości i umiejętnościach. W przypadku cięższej depresji i myśli samobójczych, niezbędna może się okazać psychoterapia.