Trwa ładowanie...

Depresja czy zwykłe przygnębienie?

Stany depresyjne mogą zdarzyć się każdemu. Jednak nie każde przygnębienie jest diagnozowane jako depresja. Realną ocenę naszych zaburzeń psychicznych może wydać jedynie lekarz psychiatra.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

spis treści

  To musisz wiedzieć:

  Depresja to zaburzenie psychiczne, które w znaczący sposób wpływa na nasze życie i funkcjonowanie w społeczeństwie. Najczęstsze jej objawy to: obniżenie nastroju (stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas), uczucie smutku i niepokoju, zmiany nastroju (mogą być związane z dobowym rytmem dnia, kiedy to wieczorem czujemy się najgorzej, zaś poprawa samopoczucia następuje w ciągu dnia), lęk (objaw ten nasila się wraz z pogłębieniem zaburzeń psychicznych), poczucie smutku i braku sensu życia (w efekcie mogą dochodzić do głosu myśli rezygnacyjne i samobójcze), apatia, objawy somatyczne, tj. ból głowy, brzucha, zaparcia, objawy psychomotoryczne, tj. trudności w zapamiętywaniu i skupieniu uwagi.

  Jeśli mimo odpoczynku i wyciszenia problemy emocjonalne nie mijają to może oznaczać depresję
  Jeśli mimo odpoczynku i wyciszenia problemy emocjonalne nie mijają to może oznaczać depresję

  Zaburzenia nastroju mogą pojawić się w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej oraz w zaburzeniach schizoafektywnych. Dotyczą one również osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych i/lub alkoholu. Zdarzają się również choroby somatyczne, w których zaburzenia nastroju są jednym z objawów choroby. Należą do nich: cukrzyca, guz mózgu, choroba Parkinsona, niedoczynność tarczycy, niedobory witamin, zakażenie HIV, zaburzenia metaboliczne.

  Stany depresyjne mogą być krótkotrwałe i związane ze stresem, jaki pojawia się w życiu każdego człowieka. Czasem zmiana środowiska, przeprowadzka czy zmiana pracy mogą wywołać obniżenie nastroju. Ten stan jednak szybko mija i nie nasila się. W przypadku depresji objawy tego zaburzenia psychicznego mają coraz większe natężenie. Jeśli nie zostaną odpowiednio szybko zdiagnozowane, mogą prowadzić do pogłębienia się problemu. Jeśli zatem zauważymy u siebie objawy depresji, nie należy zwlekać z wizytą u psychiatry. Jeśli specjalista uzna, że problem jest poważny, włączy leczenie farmakologiczne, które powinno być połączone z psychoterapią. Stany depresyjne mogą być krótkotrwałe i związane ze stresem, jaki pojawia się w życiu każdego człowieka. Czasem zmiana środowiska, przeprowadzka czy zmiana pracy mogą wywołać obniżenie nastroju. Ten stan jednak szybko mija i nie nasila się. W przypadku depresji objawy tego zaburzenia psychicznego mają coraz większe natężenie. Jeśli nie zostaną odpowiednio szybko zdiagnozowane, mogą prowadzić do pogłębienia się problemu. inno być połączone z psychoterapią. Zły nastrój zdarza się każdemu. Przygnębienie i apatia mogą być objawem na pozór prozaicznego zmęczenia. Jeśli jednak mimo odpoczynku i wyciszenia problemy emocjonalne nie mijają, konieczna jest pomoc specjalisty. Samodzielne wyjście z depresji jest niezwykle trudne, czasem wręcz niemożliwe.

  Polecane dla Ciebie
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.