Kolejne wszczepienia stymulatorów dla pacjentów w śpiączce

21 i 22 listopada 2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzone zostaną 4 zabiegi wszczepienia stymulatorów układu nerwowego pacjentom w śpiączce. Ten nowatorski zabieg przeprowadzono już siedmiokrotnie.

1. Wszczepienie stymulatora – dla kogo?

Do zabiegu wszczepienia urządzenia klasyfikowani są pacjenci z minimalną świadomością, którzy nie wybudzili się ze śpiączki nawet po intensywnej terapii neurorehabilitacyjnej. Dotychczas zabieg wykonywany był tylko w Japonii. Polska jest drugim krajem na świecie, w którym jest on przeprowadzany.

8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej
8 objawów chorobowych u dziecka, które wymagają szybkiej diagnozy lekarskiej [9 zdjęć]

Choroba dziecka zawsze spędza rodzicom sen z powiek. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak...

zobacz galerię

Zobacz film: "W jaki sposób zmienia się zachowanie dziecka od drugiego roku życia?"

Rezultat? Na 300 przeprowadzonych zabiegów, aż 60 proc. pacjentów odzyskało świadomość, czyli wybudziło się ze śpiączki.

Przeczytaj koniecznie

2. Stymulatory nerwowe w Polsce

W Polsce zabieg jest możliwy dzięki fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu, Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Olsztynie. Instytytucje zaprosiły do współpracy profesorów z Fuijta Health University w Japonii.

W efekcie w maju 2016 roku zostały przeprowadzone 4 pokazowe operacje wszczepienia stymulatora układu nerwowego. Osoby zakwalifikowane musiały przejść odpowiednie badania diagnostyczne.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono 7 takich zabiegów. Do końca tego roku odbędzie się ich jeszcze 8. Zabiegi mają charakter eksperymentalny. Koszt jednego to ok. 60 tys. zł, w całości pokrywa go Fundacja Ewy Błaszczyk (kwota obejmuje badania diagnostyczne, stymulator, operację, pobyt pacjenta w szpitalu).

Dzięki wszczepieniu stymulatora układu nerwowego w sierpniu ze śpiączki wybudził się 35-letni Tomasz. Mężyczyzna obudził się po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.