Trwa ładowanie...

Kolejne wszczepienia stymulatorów dla pacjentów w śpiączce

21 i 22 listopada 2016 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie przeprowadzone zostaną 4 zabiegi wszczepienia stymulatorów układu nerwowego pacjentom w śpiączce. Ten nowatorski zabieg przeprowadzono już siedmiokrotnie.

Zobacz film: "Poznaj fakty o rozwoju dwulatka"

1. Wszczepienie stymulatora – dla kogo?

Do zabiegu wszczepienia urządzenia klasyfikowani są pacjenci z minimalną świadomością, którzy nie wybudzili się ze śpiączki nawet po intensywnej terapii neurorehabilitacyjnej. Dotychczas zabieg wykonywany był tylko w Japonii. Polska jest drugim krajem na świecie, w którym jest on przeprowadzany.

Rezultat? Na 300 przeprowadzonych zabiegów, aż 60 proc. pacjentów odzyskało świadomość, czyli wybudziło się ze śpiączki.

Przeczytaj koniecznie

2. Stymulatory nerwowe w Polsce

W Polsce zabieg jest możliwy dzięki fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?", Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu, Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu w Olsztynie. Instytytucje zaprosiły do współpracy profesorów z Fuijta Health University w Japonii.

W efekcie w maju 2016 roku zostały przeprowadzone 4 pokazowe operacje wszczepienia stymulatora układu nerwowego. Osoby zakwalifikowane musiały przejść odpowiednie badania diagnostyczne.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono 7 takich zabiegów. Do końca tego roku odbędzie się ich jeszcze 8. Zabiegi mają charakter eksperymentalny. Koszt jednego to ok. 60 tys. zł, w całości pokrywa go Fundacja Ewy Błaszczyk (kwota obejmuje badania diagnostyczne, stymulator, operację, pobyt pacjenta w szpitalu).

Dzięki wszczepieniu stymulatora układu nerwowego w sierpniu ze śpiączki wybudził się 35-letni Tomasz. Mężyczyzna obudził się po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.