Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba

Zbliżający się termin porodu to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Przez długi czas rodzące kobiety traktowane były w szpitalach jak osoby chore i podlegały nieustannej kontroli ginekologa i położnej, z podawaniem leków włącznie. Obecnie na szczęście to się powoli zmienia. Znacząco wpływa to na samopoczucie kobiety ciężanej, która przeżywa wyjątkowe chwile w swoim życiu, zarówno pełne bólu jaki i wielkiego szcześcia.

Zobacz film: "Jak przygotować się do porodu?"

spis treści

1. Przebieg porodu podczas pierwszych faz

Poród to naturalny proces, a stan, w jakim znajduje się kobieta to nie choroba. Zbliżający się termin porodu oraz wstępna faza porodu to szczęście, ale i stres. Silny stres powoduje wydzielanie się hormonu adrenaliny, która z kolei hamuje oksytocynę - dlatego w tej fazie położna stara się uspokoić kobietę i sprawić, żeby nabrała zaufania do jej i swoich możliwości. Dzięki temu stres jest łagodzony, a do akcji wkracza oksytocyna.

W drugiej fazie porodu jej stężenie we krwi jest już wysokie, co powoduje częste, długie i intensywne skurcze. W sprzyjających warunkach kobieta sama intuicyjnie znajduje pozycje lub sposób poruszania się łagodzące ból - tu właśnie ważne jest, aby poród prowadzony był przez kompetentną położną, która jej to umożliwi.

Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba
Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba (Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC0 1.0)

Kiedy rozwarcie szyjki macicy osiąga magiczne 8 centymetrów, do krwi wydzielana jest kolejna porcja adrenaliny - konieczna do prawidłowego przebiegu tej fazy porodu. Niestety, ma to duży wpływ na samopoczucie rodzącej: zaczyna ona bardzo intensywnie odczuwać związane z tą sytuacją emocje, czasami także negatywne.

Wraz ze wzrostem stężenia adrenaliny, pojawia się też lęk. Jest to paradoksalnie dobry objaw, oznacza bowiem, że układ hormonalny działa prawidłowo i organizm kobiety jest dobrze przygotowany do tego, co za chwilę ma nastąpić. To właśnie adrenalina motywuje rodzącą do działania, poruszania się, zmian pozycji - tak, aby jak najsprawniej i najmniejszym kosztem pomóc dziecku wyjść na świat.

2. Samopoczucie po porodzie

Zaraz po narodzinach dziecka we krwi zarówno matki, jak i maluszka, jest dużo adrenaliny oraz endorfin. Mają one za zadanie nie tylko utrzymać ich przytomność po tak wielkim wysiłku, ale również wprawić ich w dobry nastrój, dzięki czemu ten pierwszy kontakt jest tak silnym przeżyciem, praktycznie likwidującym występujący jeszcze przed chwilą silny stres i ból.

Na tym etapie również istotna jest oksytocyna, i to nie tylko wydzielana przez układ hormonalny matki. Kiedy dziecko jest już na świecie, doświadczona położna pozwala pozostać mamie, tacie i noworodkowi przez kilka chwil w ich własnym świecie uczuć. To właśnie oskytocyna w tej cudownej chwili sprawia, że między rodzicami i dzieckiem tworzy się silna więź emocjonalna, którą już zawsze będą odczuwać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.