Trwa ładowanie...

Włochy: zmarło pięć kobiet w ciąży

 Sylwia Stachura
05.01.2016 08:06
Włochy: zmarło pięć kobiet w ciąży
Włochy: zmarło pięć kobiet w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Smutne informacje z Włoch. W ciągu tygodnia doszło tam aż do pięciu zgonów kobiet – w trakcie porodu lub tuż po nim. Wszczęto dochodzenie, które ma wyjaśnić przyczyny śmierci młodych matek.

1. Czarna seria

Do tragicznych zdarzeń doszło pomiędzy 25 a 30 grudnia 2015 roku w szpitalach na terenie całego kraju. Opinia publiczna jest poruszona informacjami o śmierci pięciu kobiet w ciąży. Ministerstwo Zdrowia postanowiło dokładnie wyjaśnić okoliczności i przyczyny zgonów.

Przypadki śmierci kobiet w czasie porodu w krajach rozwiniętych zdarzają się obecnie bardzo rzadko, dlatego wzbudza to ogromne kontrowersje. Włosi zastanawiają się, czy to okres świąteczny przyczynił się do zaniedbań, które mogły być tragiczne w skutkach.

 

2. Pięć rodzinnych dramatów

Zobacz film: "Powikłania poporodowe"

Na razie trudno połączyć wszystkie przypadki. Najmłodsza kobieta, 23-latka, zmarła w domu na kilka dni przed planowaną datą porodu. Lekarze uratowali jednak jej córeczkę.

Z kolei 29-letnia Giovanna Lazzari trafiła do szpitala z bardzo wysoką gorączką i dolegliwościami trawiennymi. Jej stan szybko się pogarszał, dlatego przeprowadzono cesarskie cięcie. Niestety, nie udało się uratować ani kobiety, ani jej dziecka. Szpital wyjaśnił, że doszło do poważnego zakażenia krwi, a matka zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.

Do tragicznych wydarzeń doszło znowu 25 grudnia, gdy będąca w ósmym miesiącu ciąży 34-letnia kobieta zmarła krótko po zabiegu cesarskiego cięcia. Kilka godzin później zmarło również jej dziecko.

W przypadku kolejnych dwóch kobiet (w wieku 35 i 39 lat) doszło do zatrzymania akcji serca podczas porodu. Obie zmarły.

3. W poszukiwaniu winnych

Na razie nie wiadomo, czy rzeczywiście okres świąteczny mógł wpłynąć na jakość opieki nad ciężarnymi. Włoskie media sugerują również, że kobiety, które decydują się na macierzyństwo w późniejszym wieku, mogą być w gorszej kondycji fizycznej.

Włoszki najpóźniej ze wszystkich Europejek zachodzą w ciążę. Z danych Eurostatu wynika, że przeciętna mieszkanka Italii decyduje się na pierwsze dziecko po 30. roku życia. Chociaż późne macierzyństwo jest coraz powszechniejsze, niestety wiąże się z większym ryzykiem zarówno dla dziecka, jak i matki.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, co roku na świecie przy porodzie umiera około 300 tysięcy kobiet. Aż 99 proc. takich przypadków dotyczy kobiet mieszkających w biednych, rozwijających się krajach. Najczęstsze przyczyny zgonów to krwotoki, ostre infekcje, wysokie ciśnienie krwi w ciąży oraz komplikacje podczas porodu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze